Абсцес зуба

Абсцес зуба

Абсцес зуба, одне з ускладнень карієсу, є накопичення гною в альвеолярному відростку щелепи. Це ускладнення становить загрозу не тільки здоров’ю, але і, з огляду на густу мережу кровоносних і лімфатичних судин і близьке розташування головного мозку, загрозу життю пацієнта. Абсцес зуба – патологія, яка потребує негайного комплексного лікування.

Види абсцесу зуба і причини

У 83% випадків абсцес зуба є ускладненням карієсу. При відсутності своєчасного лікування карієс переходить у пульпіт, потім в періодонтит, а далі в періостит і абсцес зуба. Примітно, що у деяких пацієнтів може бути відсутня стадія періоститу: всі запальні ускладнення у них відбуваються приховано, а симптоми, що виникають при запаленні, залишаються без належної уваги.

Джерелом інфекції можуть стати деякі хвороби ясен, наприклад, пародонтит, для якого характерне формування патологічних зубоясенних кишень. При цьому відбувається руйнування зубоясневу / зв’язки, спад кісткової тканини і десни, що пояснює ймовірність проникнення інфекції і подальше формування абсцесу.

У клінічній практиці у стоматологів прийнято виділяти кілька форм абсцесу.

  1. Перша — ясенна, коли абсцес зосереджений у тканинах ясен.
  2. Друга — периодонтальная, при цій формі зачіпаються не тільки м’які тканини, але і кісткова тканину з подальшим руйнуванням.
  3. Третя форма, періапікальна, спочатку починається біля верхівки кореня, який називають апексом, і це найбільш часте ускладнення періодонтиту. Вже потім поступово втягується кісткова тканина, корінь зуба, відсутність лікування може призвести до гнійного розплавлення зуба, а, значить, його руйнування.

Характерні симптоми

До симптомів, на які не можна не звернути увагу, відноситься різна за характеристиками біль: гостра, інтенсивна, пульсуюча, рве, що супроводжується відчуттям розпирання. Вона зберігається тривалий час, характерні короткочасні проміжки затишшя, буквально 5-20 хвилин, після чого біль повертається знову.

Пацієнти відзначають, що біль віддає у вухо, око, шию, при цьому сказати, який саме зуб болить, неможливо: визначається тільки сторона, наприклад, зліва на верхній щелепі.

Інтенсивна біль — це не єдиний симптом абсцесу зуба, характерні й інші:

  • стійке смердюче дихання, зміна смаку їжі, поява присмаку;
  • погіршення загального самопочуття, висока температура тіла, головний біль, зниження працездатності;
  • складності з відкриванням рота, набряк обличчя;
  • безсоння.

Сильний зубний біль, що супроводжується високою температурою — привід для негайного звернення за медичною допомогою. Пацієнти повинні бути готові до госпіталізації в стаціонар щелепно-лицевої хірургії.

Лікування

Тактика лікування визначається формою і стадією розвитку абсцесу, а також загальним станом пацієнта і причиною цього стану. Для постановки діагнозу необхідний аналіз скарг і даних, отриманих в ході огляду, інструментальні та додаткові методи обстеження: рентгенографія, прицільний знімок і ортопантомограма. У складних випадках може бути рекомендована комп’ютерна томографія (КТ).

Незалежно від виду абсцесу необхідно створити відтік гною: це здійснюється шляхом розрізу слизової оболонки та окістя.

При периапикальной формі абсцесу стоматолог створює відтік через кореневі канали: проходження і розширення кореневих каналів проводиться за допомогою ендодонтичного інструментарію. У разі поширення інфекції через ясенні кишені потрібна хірургічна обробка десневого кишені.

Після зняття гострого запалення стоматолог розробляє тактику лікування пародонтиту: обов’язковий кюретаж і санація кишень, видалення над – і підясенних зубних відкладень, накладення лікувальних пов’язок, може знадобитися хірургічне лікування.

Якщо лікування проходило в амбулаторних умовах, фахівець призначає ряд лікарських препаратів і дає відповідні рекомендації.

Ліки

Абсцес зуба може супроводжуватися зубним болем навіть після створення відтоку гною. Саме тому пацієнту необхідно приймати знеболюючі препарати, які стоматолог підбирає суворо в індивідуальному порядку. Обов’язкове призначення антибіотиків, найчастіше це тривалий курс прийому препаратів широкого спектру дії, який потрібно обов’язково довести до кінця.

Правила харчування

Повноцінний догляд за порожниною рота і правильне харчування допоможуть швидше одужати і уникнути деяких ускладнень.

Зокрема, рекомендовано полоскати рот розчинами «сода-сіль» і антисептиками, повноцінно чистити зуби. З раціону слід виключити дратівливі продукти, солодощі; їжа повинна бути переважно рідкої і напіврідкої консистенції.

Можливі ускладнення

Найчастіше ускладнення формуються при відсутності лікування або недотриманні рекомендацій стоматологів. Ще однією причиною ускладнень абсцесу зуба можуть бути супутні хвороби внутрішніх органів: травного тракту, ендокринної системи, а також патології, що зачіпають імунну систему.

До числа можливих ускладнень можна віднести:

Остеомієліт щелепи

Це гнійне запалення кістки з подальшим розплавленням. Близько 10-15% випадків закінчуються трагічно — летально. Симптомами остеомієліту будуть різке погіршення самопочуття, гарячка, сильний біль. Інфекція може поширюватися з током крові і вражати внутрішні органи.

Флегмона

Це розлите гнійне запалення обличчя і шиї, стан, що представляє загрозу для здоров’я і життя пацієнта.

Кавернозний тромбоз синусів

Бактерії з вогнища інфекції можуть поширюватися з током крові і сприяти формуванню тромбів в синусі — великий відні, розташованої біля основи мозку. Для лікування такого ускладнення необхідно поєднання консервативних і хірургічних методів лікування.

Ангіна Людвіга

Це потенційно смертельний результат абсцесу зуба, смерть настає від задухи. Лікування проходить виключно в стінах стаціонару, в деяких випадках необхідний апарат штучної вентиляції легенів.

Одонтогенний гайморит

У 43% пацієнтів коріння жувальних верхніх зубів входять в гайморову пазуху, це не патологія, а лише анатомічна особливість. Формування абсцесу може стати причиною одонтогенного гаймориту, тобто причиною запалення є зубна інфекція. Лікування може проходити в стаціонарі щелепно-лицевої хірургії або ЛОР-відділенні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code