Асфіксія

Асфіксія

Перинатальна асфіксія формується, коли мозок та органи дитини не отримують достатньої кількості кисню деякий час після народження. Часто викликана різким падінням кровотоку, перинатальна асфіксія майже завжди є невідкладним станом.

Щоб запобігти необоротне ушкодження мозку, лікарі повинні швидко діагностувати проблему і вжити негайні заходи. Позбавлення кисню може привести до летального результату або постійним фізичним і когнітивних порушень.

Однак ефективне лікування може запобігти поширенню важких мозкових уражень, знизивши ризик довгострокових наслідків.

Асфіксія і ураження головного мозку

Без кисню кожна клітина людського організму загине. У немовлят недолік кисню загрожує здоров’ю кожного органу і тканини тіла, в той час як ці частини тіла все ще розвиваються. Лікарів найбільше турбує збиток, який асфіксія при народженні може завдати найбільш чутливого органу — мозку. Важкі випадки асфіксії при народженні часто призводять до великих пошкоджень мозку, але навіть незначні випадки можуть мати наслідки на все життя.

Асфіксія і гіпоксія

Варто розрізняти такі поняття, як «асфіксія при народженні» і гіпоксія. Як медичний термін, асфіксія відноситься конкретно до стану, при якому надходження кисню в організм порушується з-за проблем з диханням, зазвичай це закупорка дихальних шляхів.

З іншого боку, гіпоксія — це поняття, під яким розуміють скорочення потоку кисню при його впливі на організм на тканинному рівні. Таким чином, пошкодження головного мозку, яке часто викликається асфіксією при народженні (задухою), називається гипоксическим пошкодженням, так як низький постачання киснем стало причиною загибелі клітин у мозку.

Інший спосіб уявити собі це розходження полягає в тому, що «асфіксія» відноситься до причини важкого медичного стану, в той час як «гіпоксія» відноситься до самого стану. У випадках, коли подача кисню повністю відсутня, стан відомо як «аноксія».

Що таке гіпоксично–ішемічна енцефалопатія?

Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія, або ДІЕ — це ураження мозку, викликаного падінням кровотоку, що серйозно обмежує кількість кисню, що досягає мозку дитини. Хоча багато хто ще не народжені діти страждають від ДІЕ в утробі матері, часто в результаті низького артеріального тиску у матері або проблем з плацентою, немовлята можуть також перенести ці ушкодження головного мозку під час тривалих і складних пологів.

Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія особливо поширена серед немовлят, які були позбавлені кисню. Насправді, деякі дослідники зводять ці два стани і вважають асфіксію при народженні синонімом гіпоксично-ішемічної енцефалопатії.

Як тільки мозок дитини «відрізаний» від кисню, клітини мозку починають вмирати. У відчайдушній спробі запобігти подальшому пошкодження тіло немовляти скоро почне перерозподіляти кровотік. Переміщаючи життєво важливу рідина від менш важливих органів, тіло перенаправляє кров до таких структур, як мозок і серце, без яких новонароджений міг би померти.

Ця превентивна міра може тривати лише протягом нетривалого часу. Якщо киснева депривація триває, або кровотік і раніше ускладнений, мозок буде страждати, отримуючи ще більше пошкоджень.

Пошкодження головного мозку можливі і через кілька днів або тижнів після пологів. Між тим, клітини мозку дитини зазнають труднощів з позбавленням від своїх відходів. Оскільки ці токсини накопичуються, клітини можуть бути пошкоджені ще більше.

Деякі з клітин, однак, спробують жити без кисню в якості основного джерела енергії. Переходячи на анаеробне дихання, яке не потребує кисню, клітини будуть боротися за виживання.

Реперфузійне пошкодження

Ці зміни можуть мати свої власні згубні наслідки, коли кровотік у дитини нормалізується. Після того, як новонароджений стабілізується, і його кровообіг повернеться до адекватного рівня, пошкодження мозку може тривати.

При «реперфузионным пошкодження», клітини головного мозку запалюються в результаті нової хвилі крові. У той же час, повернення кровотоку змушує пошкоджені клітини виділяти накопичені токсини, які можуть повністю вбити мозкові клітини.

А ті клітини, що перейшли на анаеробне дихання? Їм дуже важко переключитися назад, навіть після отримання відповідного рівня крові, багатої киснем. Таким чином, новонароджені можуть продовжувати страждати від пошкодження головного мозку протягом декількох днів або навіть тижнів після пологів і стабілізації.

Симптоми асфіксії при народженні

Після перенесення легких форм гіпоксично-ішемічної енцефалопатії у дітей можуть виявлятися наступні ознаки та симптоми:

 • ненормальна поведінка, наприклад, труднощі з годуванням і дратівливість;
 • чергування нападів сильного плачу і сонливості;
 • підвищений м’язовий тонус (постійно напружені м’язи);
 • аномально швидкі сухожильні рефлекси.

За даними Міжнародної групи педіатрів Medscape, ці ознаки зазвичай зникають через 24 години. Але в помірних випадках черепно-мозкової травми симптоми у новонародженого можуть тривати тижнями:

 • млявість;
 • судоми, які звичайно починаються протягом дня після народження;
 • низький м’язовий тонус (ненормально розслаблені м’язи);
 • порушення сухожильних рефлексів;
 • відсутність або порушення рефлексу Моро (коли дитина розводить руки після раптової втрати підтримки);
 • відсутність або порушення смоктальних і хапальних рефлексів;
 • тимчасове апное (відсутність дихання);
 • важкі симптоми асфіксії при народженні

Важка ДІЕ виражається судомами, які часто стають більш інтенсивними з плином часу, і мозок дитини починає піддаватися вторинній стадії реперфузионного пошкодження. По мірі того, як загибель клітин триває, ці напади зазвичай проходять, але можуть бути замінені комою. Також можливі:

 • опуклий джерельце (м’яке місце на черепі новонародженого);
 • переривчасте дихання;
 • низький м’язовий тонус;
 • порушення сухожильних рефлексів;
 • відсутність неонатальних рефлексів;
 • розширені зіниці;
 • проблеми з серцем і артеріальним тиском.

Ще більш жахливим є те, що деякі немовлята спочатку здаються здоровими, але їх стан раптово погіршується по мірі того, як смерть клітин мозку стає широко поширеною.

Причини асфіксії при народженні

Більшість дітей будуть страждати від нестачі кисню ще в утробі матері, хоча збиток, викликаний асфіксією при народженні, може зберігатися ще довго після пологів. В принципі, все, що зменшує кровообіг плода або новонародженого або подачу повітря, що може призвести до асфіксії при народженні:

 1. Слизова пробка — закупорюють дихальні шляхи дитини.
 2. Внутрішньоутробний інсульт — розрив кровоносної судини у головному мозку.
 3. Пролапс пуповини — ускладнення пологів, при якому пуповина виходить з родового каналу до народження дитини.
 4. Пуповина — це ускладнення, при якому пуповина обертається навколо шиї плоду.
 5. Прееклампсія — високий материнський кров’яний тиск, викликане вагітністю.
 6. Материнська гіпотензія — низький материнський артеріальний тиск.
 7. Плацентарна недостатність — стан, при якому плацента не може доставити плоду необхідну кількість кисню.
 8. Відшарування плаценти плацента передчасно відривається від стінки матки, відриваючи плід від основного джерела кисню.
 9. Передлежання плаценти — стан, при якому плацента покриває шийку матки.
 10. Олигогидрамниос — дефіцит амніотичної рідини, що оточує плід.
 11. Тазове передлежання при пологах — ускладнення пологів, при якому у дитини спочатку виходять ступні або сідниці, а не голова.
 12. Дистоція плеча — ускладнення пологів, при якому голова дитини виходить з родового каналу, але плечі дитини застряють за тазом матері.

У деяких випадках асфіксія при пологах є неминучим наслідком ускладнень вагітності. Наприклад, інсульт плода практично неможливо діагностувати до народження дитини.

Таким чином, лікарі мало що можуть зробити, щоб повністю запобігти стан, і варіанти лікування, ймовірно, будуть обмежені швидкої діагностикою і зупинкою подальшого пошкодження головного мозку. Втім, це не завжди так.

Першорядне значення має стан здоров’я матері, такі як прееклампсія, які заважають харчування плода в утробі матері. Завдяки ретельному спостереженню, лікарі можуть заздалегідь діагностувати багато з цих станів і запобігти потенційний шкоду.

Багатьом жінкам буде показано екстрене кесарів розтин після того, як лікарі виявлять ознаки материнської гіпертонії (високого кров’яного тиску), відшарування плаценти або іншого стану, який може викликати асфіксію при народженні у плода.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code