Базаліома

Базаліома

Базаліома (базальноклітинний рак шкіри) — це злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин епідермісу. Зустрічається, як правило, після сорока років, хоча в окремих випадках може виникнути в більш ранньому і навіть дитячому віці.

Причини

Базальноклеточному раку шкіри більше схильні жителі півдня (особливо світлошкірі), адже саме часте і тривалий вплив ультрафіолету є основним фактором ризику. Спровокувати новоутворення здатні також професійні шкідливості, наприклад, постійний контакт з небезпечними речовинами, регулярне травмування, радіація. Має значення і стан імунної системи.

Типове місце появи базаліоми — обличчя і шия. На самому початку свого розвитку пухлина має вигляд маленького рожевого вузлика, що зовні нагадує невеликий безболісний прищик з сірою корою в центрі, який оточує щільний валик. Зростає вузлик повільно і на цьому етапі майже ніколи не викликає настороженість у свого володаря.

З часом вузликів стає дещо, з часом вони зливаються. Але шкірі утворюються «судинні зірочки», а в середині пухлини — ранка. По мірі прогресування процесу вона частково рубцюється, але проростає в оточуючі тканини, в тому числі кістки та хрящі. Хворий починає відчувати виражений біль.

Виділяють кілька форм базаліом:

  1. Особливості узелково–виразкової базаліоми — наявність характерного «перлового» пояси і переважна локалізація в області повік, біля внутрішнього куточка ока і носогубної складки.
  2. Прободаюча форма базаліоми часто з’являється в тих місцях, де відбувається регулярне травмування шкіри. Вона відносно швидко зростає, руйнуючи сусідні тканини.
  3. Бородавчаста базаліома нагадує цвітну капусту. У неї більш сприятливий перебіг, так як немає схильності до проростання в сусідні тканини.
  4. Крупновузликова базаліома складається з одиночного нагадує прищ вузлика, але з «судинними зірочками». На відміну від узелково-виразкової форми росте здебільшого назовні.
  5. Пігментна форма базаліоми виглядає як пігментований вузлик з «перловим» поясом.
  6. При склеродерміформній базаліомі характерний вузлик перетворюється на плоску шорстку бляшку з чіткими контурами, що має схильність до виразки.
  7. Рубцево–атрофічна базаліома з класичного вузлика перероджується в освіту з изъязвленными краями і рубцем посередині.
  8. Плоска базаліома має відповідну форму, росте довго і має доброякісний перебіг.
  9. Пухлина Шпиглера складається з безлічі рожево-фіолетових вузликів діаметром від 1 до 10 см з «судинними зірочками» на поверхні. З’являється в зоні росту волосся і протікає доброякісно.

Діагностика

Діагноз ставиться на підставі даних цитологічного і гістологічного аналізів. Може знадобитися проведення додаткових аналізів.

Лікування

Рішення про вибір методики лікування приймається індивідуально, з урахуванням поширеності новоутворення, його локалізації, гістологічних даних, прогнозу та стану пацієнта.

Онкологи рекомендують віддавати перевагу хірургічних способів видалення пухлини. Її висічення традиційним метолом або за допомогою лазера проводять при обмеженості пухлини та її безпечному розташуванні. Також лікар може прийняти рішення про необхідність проведення променевої терапії, в тому числі в поєднанні з операцією.

При поверхневому розташуванні іноді вдаються до кріодеструкції. Цей спосіб відрізняється швидкістю, простотою і безболісністю, але не виключає ризик рецидиву.

Також може бути використана фотодинамічна терапія і місцева хіміотерапія.

Прогноз

Так як базаліома не схильна до стрімкого зростання і відрізняється низькою ймовірністю метастазування, прогноз у неї в основному сприятливий. Однак не варто забувати, що вона є «злою» пухлиною і обов’язково вимагає спеціалізованого професійного лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code