Борошно — прикмети від бабусь онучкам

Злакові культури і продукти, одержувані з них, завжди були головними на слов’янському столі — і бідних, і в заможних будинках. Ставилися до таких запасів дбайливо, з величезною повагою. Досвід поколінь зберегли приказки, народні приказки і прикмети — борошно (каша, хліб) прославляються як «годувальниці» сім’ї.

Просипати борошно — «голодна» прикмета

Предки вважали: дбайливість для господині — головне достоїнство. Мало зібрати врожай, його потрібно зберегти і розтягнути на весь рік. Не дивно, що будь-незапланований витрата продуктів обіцяє якусь неприємність. Сіль або пшоно впустити на підлогу — до сімейній сварці, квасоля і горох — до сліз, рис або гречку — до нежданим витрат.

Але хліб — важливіше всього перерахованого, тому розсипати борошно — прикмета до голоду і прийдешнього неврожаю.

Що робити, якщо просипали?

Від випадковості застрахуватися можна, головне — правильно себе повести, коли неприємність все-таки трапилася. Якщо довелося розсипати борошно на підлогу — прикмета наполегливо рекомендує не відправляти її в помийне відро (це не сміття!). «Неліквіди» можна додавати в корм тваринам або обережно висипати де-небудь на вулиці, пташкам на радість. Важливо, що більшу частину борошна слід зібрати з підлоги руками, проявивши повагу, і лише в самому кінці протерти підлогу вологою ганчіркою.

По засіках пошкребти

«Пошкребти по засіках» — не просто вираз з казки. Зерно в селянських сім’ях мололи в міру потреби, а готову борошно зберігали дуже акуратно, використовуючи до самої крихітної жменьки (наприклад, щоб заварювати юшку погустіше).

Існувала прикмета: якщо ні дрібки борошна не пропаде — наступний рік буде врожайним і ситим.

Поради на замітку — зберігання борошна

Крім візьме на далеку перспективу існували й цілком конкретні, побутові передбачення. Стосувалися вони правильного зберігання продуктів.

  1. Господині намагалися не ставити поруч мішки з крупою і борошном — у зернових можуть завестися комахи, які легко «мігрують» в межах однієї комори.
  2. Борошно — продукт примхливий, чутливий до вологості повітря і правильного температурного режиму. Якщо вона відсиріє або перемерзнет, тісто не вийде пишним, а готова випічка — смачною.
  3. Спеції по сусідству — ще одне погане рішення. Борошно легко вбирає всі кухонні аромати, що неминуче позначиться на якості страв.

Зверніть увагу на прикмети, які говорять про неправильних умовах зберігання:

  1. Борошно швидко починає кислити? Можливо, йому не підходить мікроклімат в приміщенні — тут надто волого.
  2. На дотик продукт здається надто холодним? Він явно відсирів і вимагає просушки.
  3. З’явився виражений гіркуватий запах? Швидше за все, це пов’язано з зростанням особливих грибків, роблять борошно непридатною для вживання в їжу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code