Бруксизм

Бруксизм

Бруксизм, феномен Каролліні — назва однієї патології, що має на увазі скреготіння зубами. Нерідко бруксизм називають «хворобою бізнесменів», які відчувають постійний стрес – одну з основних, але не єдину причину патології. Зв’язок між скреготнею зубів і наявністю глистових інвазій не встановлена — це не більше ніж міф.

Причини бруксизму

Як правило, все починається з звички: щільне стискання щелеп під час сильних емоцій, навіть позитивних, звичка гризти предмети. Особливо небезпечно «грати жовнами», поступово це починає відбуватися несвідомо.

Все ж основна причина патології — стрес. У багатьох джерелах літератури стискання зубів розглядають як звичну реакцію на стресову ситуацію. Зазвичай скрип зубами виникає саме під час нічного сну, а звернути увагу на формування патології може близьке оточення.

Поява скреготу зубів в денний час може вказувати на серйозні причини, які найчастіше пов’язані з дисфункцією і хворобами скронево-нижньощелепного суглоба. До числа можливих причин і денного і нічного скрежетания зубів можна віднести:

 • аномалії щелепно-лицевої області;
 • патології прикусу;
 • часткову адентию (відсутність зубів);
 • завищення прикусу в результаті неправильної установки пломби або коронки зуба;
 • старі травми, відбилися на роботі скронево-нижньощелепного суглоба.

Бруксизм можна розглядатися як симптом серйозних хвороб: епілепсії, хвороби Гентинктона (Хантинктона), Паркінсона.

Причина може ховатися в безсонні, яка характеризується чуйним поверхневим сном і частими пробудженнями. У сукупності зі стресом через недосипання і хронічної втоми бруксизм гарантований.

Симптоми бруксизму

Найбільш явним симптомом буде скреготіння зубами, але в силу деяких причин пацієнти можуть і не здогадуватися про те, що відбувається, а повідомити про проблему нікому. В такому випадку необхідно звертати увагу на інші симптоми, які можуть проявлятися в порожнині рота і з боку загального самопочуття:

 • біль і напругу в жувальних м’язах вранці після пробудження;
 • щілинки, скрегіт і інші звуки в суглобі при відкриванні рота, такий симптом може бути відсутнім;
 • головні болі, які можна пов’язати з перенапруженням м’язів або ж із змінами в суглобі;
 • безсоння, проблеми з засипанням, хронічна втома.
 • При огляді порожнини рота стоматолог може відзначити наступні симптоми та зміни:
 • хронічну травму слизової оболонки щік. Можна помітити відбитки зубів на слизовій оболонці;
 • патологічну стертість емалі. Найбільше страждають саме жувальні зуби, можливо, з одного боку;
 • зміни в яснах і кісткової тканини. При тривалому існуванні бруксизму створюється підвищена жувальне навантаження на амортизуючий апарат зуба, з часом це призводить до формування небезпечного запалення — пародонтиту, для якого характерно опущення ясен з оголенням чутливих зон зуба, а також спад кісткової тканини, що може загрожувати втратою зубів.

Всі вищеописані зміни будуть сприяти дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба, що тільки посилює симптоми бруксизму. Так і формується порочне коло, який вкрай складно розірвати.

Діагностика бруксизму

Для постановки діагнозу необхідно відрізнити просте скреготіння зубами, як звичку від хвороби. Для цього стоматологи аналізують скарги, дані об’єктивного та інструментального огляду.

Але все ж таки більш інформативним буде електроміографія — реєстрація електричної активності жувальний м’язів. На основі цих даних лікарі зможуть поставити діагноз, визначити ступінь складності та призначити інші методи дослідження, а також залучити до процесу діагностики та лікування інших спеціалістів, наприклад, неврологів.

Ускладнення бруксизму

Скреготіння зубами і спазм жувальної мускулатури можуть стати причиною ряду ускладнень, які пов’язані зі стоматологічним здоров’ям або ж на загальному самопочутті.

До числа ускладнень для порожнини рота можна віднести:

 • патологічної стертості зубів. Ступінь виразності змін залежить від вираженості бруксизму і тривалості його існування;
 • формування чутливості зубів через оголення чутливих зон зуба;
 • підвищені ризики розвитку карієсу, його агресивного перебігу і швидкого переходу до ускладнення;
 • заниження прикусу і формування дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба;
 • локалізований пародонтит, що загрожує втратою одного або декількох зубів.

Якщо говорити про загальні ускладнення, то до них можна віднести: хронічну втому, синдром нічного апное (стан, що загрожує життю пацієнта), зниження концентрації уваги і працездатності, головні болі, проблеми з органами слуху через зміни в роботі скронево-нижньощелепного суглоба.

Лікування бруксизму

Лікування бруксизму вимагає комплексного підходу і нерідко здійснюється фахівцями декількох спеціальностей. Важливо не тільки усунути причину бруксизму, сприятливі фактори, саме скреготіння зубами, а також наслідки і не допустити ускладнень.

На час діагностики та лікування всього пацієнтам рекомендовано носити індивідуальні капи, захищають зуби від патологічного стирання, а також сприяють розслабленню жувальної мускулатури і стабілізації суглоба. Такі капи можуть бути стандартними, або ж виготовлятися індивідуально.

За свідченнями стоматолог може рекомендувати більш радикальні методи лікування бруксизму:

 • прийом міорелаксантів;
 • ін’єкції ботокса;
 • гіпноз.

Лікування не можна вважати повноцінним без усунення основної причини його появи. Якщо причина криється в емоційному напруженні, розробляється комплекс заходів з лікування стресу.

Після ретельного огляду стоматолог складає план лікування: оцінку пломб, коронок і протезів великої протяжності, їх якість, можливі помилки в установці і при виготовленні, відновлення втрачених зубів (імплантація або протезування), виправлення прикусу і т. д.

Лікарі різних спеціальностей розробляють для пацієнта комплекс вправ, спрямованих на розслаблення жувальної мускулатури, призначають курс физиолечения.

До загальних рекомендацій можна віднести: відмова або обмеження напоїв з вмістом кофеїну, алкоголю. Даються рекомендації з харчування, прийому комплексу вітамінів і мінералів і догляду за порожниною рота для збереження здоров’я зубів.

Після усунення симптомів бруксизму може бути здійснена косметична реставрація зубів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code