деменція

Деменція

Деменція — це зниження когнітивних функцій людини. Характеризується стійкою втратою набутих знань, пізнавальної спроможності і неможливістю придбання нових навичок.

Причини деменції

Причиною деменції є загибель клітин головного мозку. У більшості випадків саме нейродегенеративні захворювання стають головним фактором розвитку деменції.

Причини, внаслідок яких розвивається деменція, наступні:

 • Цереброваскулярні захворювання — такі як церебральний атеросклероз або інсульт. Під час цих хвороб клітини мозку отримують недостатню кількість кисню, що призводить до їх зниженим функціонування і смерті;
 • Травма — посттравматична деменція розвивається при безпосередній травмі головного мозку, коли спостерігається загибель клітин з-за їх травмування. Даний вид деменції спостерігається у деяких спортсменів, які неодноразово отримували черепно-мозкові травми та струсу головного мозку.
 • Прионное захворювання — наприклад, хвороба Крейтцфельдта-Якоба.
 • ВІЛ — як саме вірус вражає мозок до кінця невідомо, однак це відбувається, і дана проблема активно вивчається;
 • Інші фактори — деменція може розвиватися при безлічі станів, однак їх можна звернути. Серед можливих причин — дефіцит вітамінів, депресія, дисфункція щитовидної залози і ін

Класифікація

Існує кілька видів деменції, які безпосередньо пов’язані з причиною виникнення захворювання:

Хвороба Альцгеймера — захворювання, при якому зменшується кількість нервових клітин і зв’язків між ними, також зменшується і загальний розмір головного мозку;

Деменція з тільцями Леві — нейродегенеративное захворювання, при якому в клітинах головного мозку з’являються аномальні структури — тільця Леві;

Хвороба Паркінсона — тісно пов’язана з деменцією з тільцями Леві. Хоча хвороба Паркінсона звертає на себе увагу через рухових розладів, вона може призвести також і до деменції;

Хвороба Гентінгтона — генетичне захворювання, що виявляється після 30 років. Це захворювання характеризується порушенням рухів і розвитком недоумства;

Змішана деменція — вид деменції, при якому в якості причини виступає відразу кілька захворювань.

Інші захворювання, які призводять до симптомів деменції:

Лобово-скронева деменція, також відома як хвороба Піка;

Гідроцефалія нормального тиску — стан, при якому надлишок спинномозкової рідини накопичується в головному мозку;

Задня кортикальна атрофія — нагадує хвороба Альцгеймера, але характеризується змінами в іншій частині головного мозку;

Синдром Дауна — генетичне захворювання збільшується ризик розвитку хвороби Альцгеймера в ранньому віці.

Стадії деменції

Деменцію можна розділити на чотири стадії:

 1. Легкі когнітивні порушення. Характеризується загальною забудькуватістю. Виникає у більшості людей з віком, однак це може бути першою ознакою деменції.
 2. Легка деменція. При даному типі захворювання з’являється наступне: втрата пам’яті, сплутаність свідомості, зміна особистості, труднощі у плануванні і виконанні завдань.
 3. Помірна деменція. Повсякденне життя стає все більш неможливою без сторонньої допомоги. Симптоми, що наявні при легкій деменції, посилюються, також до них може приєднатися порушення сну. Зміни особистості призводять до необгрунтованих вчинків і поведінки, наприклад, схвильованості або підозрілості. Людина вже не може сам нормально розчесати волосся й одягнутися;
 4. Важка деменція. Всі симптоми стають виражені в крайньому ступені. Хворий втрачає можливість спілкуватися і потребує постійного догляду. Він не може сидіти або піднімати голову, не контролює сечовий міхур.

Симптоми

Деякі симптоми деменції людина може помітити сам, а інші можуть бути помічені тільки з боку, родичами або медпрацівниками.

Можливі симптоми деменції включають в себе:

 1. Втрата короткочасної пам’яті — помітити це можна за повторення одного і того ж питання.
 2. Труднощі виконання повсякденних завдань — наприклад, випити воду або приготувати їжу.
 3. Проблеми із спілкуванням — хворий забуває прості слова або використовує невірні в певному контексті.
 4. Дезорієнтація — людина може заблукати на вулиці, яку добре знав.
 5. Забування про розташування предметів повсякденного користування, таких як ключі або гаманець.
 6. Зміни особистості — хворий стає дратівливим, підозрілими або переляканими.
 7. Втрата ініціативи — прояв меншої зацікавленості в тому, щоб щось почати або кудись піти.

Діагностика

Насамперед, при діагностиці деменції, проводиться тестування для виявлення проблем з пам’яттю або когнітивними здібностями.

При виставленні діагнозу лікар враховує результати тестування і інші фактори, які можуть впливати на розвиток деменції.

Тести для діагностування деменції були створені на початку 70-х років минулого століття. І з того часу вони не сильно змінилися. Ці тести включають в себе такі питання:

 1. Скільки Вам років?
 2. Скільки залишилося часу до найближчої години?
 3. Який зараз день тижня/місяць/рік?
 4. Коли Ви народилися?
 5. І т. д.

Під час тестування потрібно вести рахунок правильних відповідей, якщо їх менше шести, то це вказує на наявність когнітивного розладу.

Також важливо і те, що кажуть родичі й люди, що знаходяться поруч з хворим більшу частину часу. Друга частина тесту на це і спрямована. Для них передбачено шість питань, серед яких:

Став пацієнт менш здатним запам’ятовувати останні події або розмови?

Намагається знайти правильні слова або використовувати недоречні?

Виявляли Ви у пацієнта труднощі з управлінням коштами або вживанням ліків?

Потрібна додаткова допомога пацієнту з транспортом (крім такі причини, як травми)?

Якщо після тестування виявляються порушення, то проводять наступні дослідження. Виконується загальний аналіз крові, КТ або МРТ. Подальша діагностика спрямована на виявлення можливої причини розвитку деменції та її ліквідації.

Лікування

Повернути загиблі нейрони повною мірою неможливо. Специфічного лікування таких захворювань, як хвороба Альцгеймера, немає. Все зводиться до зменшення проблем та надання допомоги в повсякденному житті.

Для контролю і зменшення деяких симптомів застосовують інгібітори холінестерази. Також застосовується препарат під назвою Мемантин. Він являє собою NMDA-антагоніст, який використовують для лікування хвороби Альцгеймера і деяких інших нейродегенеративних захворювань.

Якщо ж причина деменції оборотна, то після її лікування загибель клітин припиниться. Проте вже загиблі нейрони не відновляться. Це вказує на необхідність максимально ранньої діагностики та невідкладного лікування.

Профілактика

І хоча є дослідження, які вказують на вплив деяких факторів на ризик розвитку деменції, найголовнішим і значущим серед них є вік.

Далі фактори, на які можна вплинути якимось чином, це:

 • Куріння і вживання алкоголю;
 • Атеросклероз (захворювання серцево-судинної системи, викликає звуження артерій);
 • Високий рівень «поганого» холестерину (ліпопротеїнів низької щільності);
 • Рівень гомоцистеїну в крові вище середнього (тип амінокислоти);
 • Цукровий діабет.
 • Легкий когнітивний порушення може іноді, але не завжди, призводити до деменції.

Також, згідно з деякими дослідженнями, регулярна розумова діяльність призводить до зниження ризику розвитку деменції, зокрема хвороби Альцгеймера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code