Демодекоз

Демодекоз

Одним з найбільш психотравмуючих захворювань в дерматології є демодекоз. Ця хвороба вражає шкіру найвидніших частин тіла — обличчя та грудей, тому рідко залишається непоміченою іншими.

Причини

Демодекоз — це серйозне захворювання, при якому мікроскопічні кліщі роду Demodex folliculorum і Demodex brevis вражають гладку шкіру обличчя і волосся. Ці мікроорганізми є умовними патогенами і проживають на шкірі 90% людей. Проте розгорнута картина хвороби виникає не так часто, для дебюту цієї недуги необхідне поєднання декількох чинників.

Нерідко демодекоз починається після перенесеного емоційного потрясіння, важкої інфекції, при частому місцевому нанесенні на шкіру гормональних косметичних або лікувальних засобів, при частому відвідуванні лазень і саун, в осіб з імунодефіцитними станами та захворюваннями.

Демодекозний кліщ живе на шкірі в тих місцях, де найактивніше виробляється шкірне сало. До них відносяться підборіддя, ніс, лоб, брови і вії, верхня частина грудей і спини. Він живиться секретом сальних залоз, також любить гормональні засоби.

Вдень кліщ знаходиться в товщі шкіри, а вночі виходить на її поверхню відкладати яйця. Найактивніше він розмножується навесні і восени, що пояснює сезонність загострень захворювання.

Класифікація

Виділяють дві форми хвороби, які можуть поєднуватися: демодекоз гладкої шкіри і демодекоз очей. У другому випадку уражаються волосяні фолікули брів і вій, що нерідко призводить до розвитку блефарита.

Протягом хвороби виділяють періоди загострення і ремісії.

Симптоми

Симптоми захворювання зазвичай дуже яскраві і не можуть не звернути на себе увагу. При ураженні шкіри на ній з’являються сверблячі папули і вугри, посилюється виділення шкірного сала. Колір її стає спочатку рожевим, а в подальшому — землисто-сірим з бордовими ділянками.

В результаті на шкірі хворого можна знайти різні види елементів: папули, пустули, гнійнички розміром від 0,5 до 2 мм Часто люди намагаються самостійно розкривати їх, припікати спиртовими розчинами, однак це не приносить значущого ефекту, а лише посилює ймовірність нагноєння.

По мірі прогресування хвороби шкіра потовщується, стає горбистою, ніс і підборіддя одутловатыми, знижується активність мімічних м’язів.

При демодекозі очей уражаються волосяні фолікули вій і брів. Візуально видно наявність виділень, яке з’являється при розтині пустул, біля коріння століття з’являються лусочки. Кліщ має алергенною дією, тому часто хворі скаржаться на свербіж в очах, сльозотеча, погіршення зору.

Ускладнення

Демодекоз дає початок для появи безлічі інших шкірних захворювань. Серед них найбільш поширені — це вугрі, розацеа, різні види дерматитів. З причини того, що люди дуже часто намагаються самостійно видавлювати вміст папул і пустул, відбувається вторинне інфікування з появою гнійничкових висипань. Вона може поширюватися за межі типової для демодекозу локалізації і вражає весь шкірний покрив.

Демодекоз століття нерідко призводить до появи запальних хвороб століття — блефаритів, а також блефароконъюнктивитов, що негативним чином позначається на зір.

Демодекоз — це хвороба, яку дуже добре видно оточуючим. Він вражає відкриті ділянки обличчя і грудей, тому приховати захворювання від інших хворих практично не вдається. Застосування різних маскують тональних засобів лише сприяє закупорці пір і погіршення стану шкіри.

З цієї причини демодекоз є причиною серйозних психологічних страждань. Людина стає замкнутим, обмежує коло спілкування, вибирає віддалені види роботи, уникає місць скупчення великої кількості людей.

У результаті багато хворі з часом починають страждати від різних психосоматичних захворювань, таких, як виразкова хвороба, бронхіальна астма, синдром роздратованого кишечника та інші.

Нерідко розвиваються невротичні розлади, порушення сну, виникають нав’язливі стани та різні фобії. Таким чином, демодекоз — це захворювання, при якому косметичний дефект — це лише верхівка айсберга.

Діагностика

При підозрі на демодекоз людина повинна обов’язково звернутися до лікаря. Спроби самостійно боротися з висипом часто призводять лише до погіршення стану, розвитку ускладнень. Лікар-дерматолог розмовляє з пацієнтом, проводить огляд і ряд діагностичних процедур.

Найважливішим способом діагностики є зіскрібок шкіри, особливо в місцях, де висипань найбільше, і виявлення в мазку самого кліща роду Demodex folliculorum або Demodex brevis і відкладених їм яєць. Крім цього, лікар призначає клінічний аналіз крові, сечі і ряд біохімічних аналізів.

Демодекозний кліщ є умовним патогеном, він мешкає на шкірі 90% людей. Тому лише один позитивний результат мазка не є критерієм доведеного діагнозу демодекозу. Важливу роль відіграє наявність клінічної картини.

Лікування

Важливо, як можна раніше почати лікування під контролем лікаря-дерматолога. Самовільне застосування місцевих засобів, особливості гормональних, призводить до погіршення стану. Терапія включає в себе поєднання лікарських і немедикаментозних методів.

У гострій стадії захворювання обов’язковим є протипаразитарна терапія. Проти демодекозного кліща хорошою активністю володіють антибіотики метронідазол і тинідазол. Однак прийом їх в таблетках і уколах не призводять до досягнення терапевтичної концентрації у шкірі.

Тому на перше місце виходить місцеве нанесення гелю з антибіотиком на шкіру, який проникає в її глибокі шари і не дає можливості вироблятися шкірного сала — основної їжі кліща. Крім цього, призначають спиртові та ефірні «бовтанки», які дозволяють досить швидко купірувати гостроту процесу.

Крім ліків, активно застосовуються різні косметичні процедури: електрофорез, мікродермабразія, апаратна чистка обличчя, пілінг кислотами. Однак вони показані, швидше, в стадії затихання або ремісії.

Захворювання відрізняється наполегливою течією, позбутися від нього назовсім дуже складно. Однак лікування у лікаря призводить до тривалої ремісії.

Профілактика

Запобігти розвитку демодекозу дуже складно: кліщ є умовним патогеном і проживає на шкірі практично у всіх. Однак важливо дотримуватися правил особистої гігієни, особливо, не варто користуватися чужими пудрами, спонжами, кистями для макіяжу, дотримуватися принципів правильного харчування і виключити шкідливі звички.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code