Дискінезія жовчовивідних шляхів

Дискінезія жовчовивідних шляхів

Дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВШ) — це досить поширена функціональна патологія біліарної системи. В її основі лежать розлади моторики жовчного міхура і сфінктерів жовчовивідних шляхів, які скорочуються або недостатньо, або несвоєчасно, або надлишково, ускладнюючи відділення жовчі.

Жовч виробляють клітини печінки, за спеціальним протоках вона потрапляє в жовчний міхур, звідки рефлекторно під час їжі ще по одному протоку виходить у дванадцятипалу кишку, де бере участь у травленні. При дискінезії цей процес порушується.

Більшою мірою захворюванню схильні жінки, особливо з нервово-артритическою аномалією конституції.

Причини

ДЖВП може бути викликана анатомічним дефектом, наприклад, перегородкою або перегином жовчного міхура, слабкістю його стінки. Однак найчастіше патологія з’являється на тлі вегетоневроза, який раскоординирует скорочення жовчного міхура і сфінктерів жовчних проток, або ж у результаті порушення гормональної регуляції жовчовиділення.

Пусковим механізмом нерідко стає стрес або затяжна психотравмуюча ситуація, харчова алергія, малорухливий спосіб життя і неправильне харчування, в тому числі рідкісні і нерегулярні прийоми їжі.

Нерідко ДЖВП супроводжує інший гастроентерологічної патології, запальних захворювань органів черевної порожнини і малого тазу, або виявляється одним з проявів глистової інвазії, лямбліозу, кишкових інфекцій та гепатиту.

Класифікація

Дискінезія жовчовивідних шляхів протікає або по гипомоторному (гіпотонічним), або по гипермоторному (спастическому) типу. І той і інший тип ДЖВП порушує нормальний струм жовчі і позначається на травленні, однак симптоматика і тактика лікування буде різною.

Клінічна картина

Для ДЖВП по гипермоторному типу характерні колікоподібний біль у правому підребер’ї, нерідко віддає в лопатку та плече, нудота і порушення моторики кишечника. Напад може провокувати стрес, серйозна фізичне навантаження або похибка в їжі. Він проходить самостійно або після прийому спазмолитика.

Найчастіше у пацієнтів з цим типом ДЖВП спостерігається гіпотонія, тахікардія, дратівливість, підвищена пітливість, головний біль і проблеми зі сном.

При ДЖВП по гипомоторному типу пацієнти зазвичай скаржаться на відчуття тяжкості в правому підребер’ї і несильний тупий біль, гіркоту в роті, нудоту, здуття живота, проблеми зі стільцем. У них нерідко відзначається стомлюваність, дратівливість і плаксивість.

При відсутності адекватної терапії ДЖВП може спровокувати холецистит, гастродуоденіт і проблеми з печінкою. Можливі ускладнення ДЖВП по гипомоторному типу — це холестаз і конкременти в жовчному міхурі.

Діагностика

Попередній діагноз ДЖВП ставиться на підставі опитування пацієнта і пальпації живота: біль буде посилюватися при натисканні і глибокому вдиху.

Для уточнення діагнозу потрібні УЗД, біохімічний аналіз крові та обстеження на гельмины і лямблії.

Більш інформативний, хоча і рідко використовується метод діагностики — це дуоденальне зондування, в час якого через зонд беруться зразки жовчі та інших біологічних рідин, а потім проводиться їх хімічний аналіз.

Іноді проводять рентгенографію з введенням контрастної речовини або МРТ.

Лікування

Лікування передбачає дотримання спеціальної дієти, корекцію основного захворювання і поліпшення відтоку жовчі.

При ДЖВП по гипомоторному типу призначають жовчогінні і препарати, що нормалізують моторику жовчного міхура і жовчних проток, ЛФК і дихальну гімнастику. Показані курси «сліпих» зондувань (тюбажей), але без використання грілки.

При ДЖВП по гипермоторному типу використовують спазмолітики і препарати, що змінюють в’язкість і хімічний склад жовчі і володіють жовчогінним ефектом, а також фізіотерапію (при відсутності протипоказань).

При необхідності призначаються седативні засоби, вітаміни та фітотерапію.

Показано часте дробове харчування (кожні три години) з останнім прийомом їжі за 2-3 години до сну. Їжа не повинна бути занадто холодною або гарячою. Важливо обмежити, але не виключити жирне, і відмовитися від смажених страв, копченостей і гострих продуктів.

Профілактика

Профілактика ДЖВП передбачає дотримання режиму харчування, корекцію порушень психоемоційної сфери та захворювань, які можуть стати причиною появи патології.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code