Ентеробіоз

Ентеробіоз

Ентеробіоз відноситься до однієї з найбільш часто зустрічаючихся глистових інвазій. Інфікування може відбутися в будь-якому віці.

Ентеробіоз: збудник хвороби

Збудником цієї паразитарної інфекції є остриця — гельмінт, що відноситься до круглих черв’яків. У людини вони поселяються в кишечнику (сліпа кишка, кінець тонкої кішки). Іноді гострики впроваджуються в стінку самої кишки і утворюють там гранульоми. Нерідко збудники проникають в жіночі статеві органи, викликаючи там запалення.

Назва хвороби походить від латинського Enterobius vermicularis. Самка хробака має розмір близько 10 мм, її особливістю є гострий хвостовий кінець. Саме цим хвостом сильно травмується слизова оболонка кишки хворого. Самець значимо коротше самки, на відміну від неї його хвіст загнутий по спіралі.

Вночі самки виповзають з кишечника через пряму кишку, щоб відкласти яйця в шкірних складках біля ануса. Остриця відкладають дуже багато яєць (понад 10 тисяч). Після кладки яєць самка гине, однак це означає, що хвороба стихає. З кожного відкладеного яйця вже через кілька годин з’являється личинка, яка сама легко починає паразитувати і рости.

Яйця можуть залишатися життєздатними до 3 тижнів. Вони залишаються на білизні та одязі людини, що сприяє подальшому поширенню інфекції. Із-за сильного свербежу хворий чоловік чеше перианальні складки. Яйця глистів потрапляють йому на руки, під нігті, а потім розносяться по квартирі і навіть за її межами. Тривалість життя кожної жіночої особини становить 1 місяць.

Як можна заразитися ентеробіозом?

Заразитися можна тільки від хворої людини шляхом простих контактів через інфіковані яйцями глистів речі, іграшки, руки, білизна, дверні ручки. Потрібно, щоб яйця потрапили в рот і кишечник нового господаря. Цей механізм передачі інфекції називається фекально-оральним.

Таким шляхом заражаються не тільки інші люди, але і сам хворий знову і знову. Тому дуже легко пояснити той факт, що хвороба нерідко не вдається вилікувати швидко. Пацієнт приймає ліки, гинуть гострики в його кишечнику, але він заражається ними знову. Дуже важливо не тільки приймати ліки при захворюванні энтеробиозом, але і ретельно дотримуватись заходів гігієни. Тільки тоді можна буде розірвати це коло зараження.

Симптоми ентеробіозу

З вираженими симптомами захворювання частіше протікає у дітей. А ось заяложене і безсимптомний перебіг характерно для дорослих.

Які ж симптоми найбільш інформативні?

 • Відчуття свербежу близько ануса, який частіше турбує в нічні години;
 • Поява слідів від расчесов на шкірі, які особливо помітні у дітей;
 • Поява свербежу зовнішніх статевих органів при сильному зараженні;
 • Може з’являтися інфікування розчесаного місць на шкірі, що буде виглядати як запалення біля ануса і на зовнішніх статевих органах;
 • Поганий сон, дратівливість, знижена успішність у школі через недосипу у дітей, головні болі і навіть непритомність;
 • Поява нічного нетримання сечі у деяких пацієнтів;
 • Болючість в животі, періодична блювота, гурчання в животі, порушення стільця (частіше пронос).

Діагностика хвороби

Якщо людина звертається до лікаря з перерахованими вище симптомами (особливо при їх сукупності), то запідозрити ентеробіоз не складно. Підтвердити діагноз можна за допомогою лабораторних аналізів. Вони ж допоможуть і при прихованому перебігу хвороби.

Буває таке, що пацієнт помічає самого хробака на поверхні випорожнень у себе або своєї дитини.

Найчастіше досліджується зішкріб на ентеробіоз. Його ще називають мазком. Рідше на ентеробіоз досліджують кал.

Щоб зішкріб вийшов достовірним, його слід правильно скласти як дитині, так і дорослому. Що значить правильно?

 • Не приймати душ перед здачею аналізу і не випорожнюватися;
 • Не пити напередодні проносні препарати і будь-ректальні свічки.

У більшості лікарень медсестра сама бере зішкріб у пацієнтів. Але є й альтернативний метод збору матеріалу — самостійний. Для цього використовується готовий пластиковий контейнер зі шпателем, на яке нанесено особливу клейку речовину. Купити такий контейнер для самостійного забору аналізу можна в аптеці.

Одноразовий негативний результат мазка не говорить про те, що глистової інвазії немає. Рекомендується здати аналіз 2-3 рази з проміжком не менше 3 днів.

Є ще один спосіб забору матеріалу на дослідження. Для цього використовується спеціальна липка стрічка (метод Рабиновича), яку притискають до складок біля ануса, а потім переносять на спеціальне предметне скло. Далі лаборант розглядає препарат під мікроскопом, немає яєць гостриків.

Якщо лікар призначив дослідження калу на яйця гостриків, то зібрати матеріал бажано з ранку. Чим більше часу мине від збору матеріалу до його доставки в лабораторію, тим менше шансів отримати достовірний результат. В ідеалі кал повинен бути доставлений в лабораторію протягом 8 годин після його отримання. Даний метод дослідження, спочатку не такий інформативний, як зішкріб або метод Рабиновича.

Здати аналіз на яйця гостриків можна як в районних поліклініках (безкоштовно), так і у платних клініках.

Навіщо може знадобитися довідка про відсутність ентеробіозу?

Аналіз на яйця гостриків кожна людина здає неодноразово протягом життя, навіть якщо його нічого не турбує. Довідка про відсутність ентеробіозу найбільш часто потрібно в наступних випадках:

 • для прийому в школу або садок, для відвідування табору або санаторію;
 • як один з пунктів медкомісій у дорослих;
 • для басейну;
 • перед плановими операціями і госпіталізаціями (іноді).

Довідка, що свідчить про відсутність яєць гостриків, дійсна 10 днів.

Лікування ентеробіозу

Хворий лікується в домашніх умовах. Призначає обстеження або лікування тільки лікар. Ключовою ланкою лікування є прийом противогельминтных препаратів, наприклад, таких як Пірантел або Вермокс та ін.

Ці ліки порушують життєдіяльність черв’яків-паразитів, що призводить до їх загибелі. Доктор вибирає лікарський препарат, розраховує дозу, визначає курс лікування, запрошує на контрольні аналізи після лікування.

Якщо лікар говорить про те, що через 2 тижні після лікування прийом препарату слід повторити, то це потрібно зробити. Дана схема спрацює в тому випадку, якщо відбулося повторне зараження.

Рекомендується пролечивать одразу всіх членів сім’ї, навіть якщо у них аналізи виявилися «чистими». Під час проходження лікування варто особливу увагу приділити особистої гігієни, прибирання квартири, більш частого прання білизни, зміну постільної білизни.

Через 2 тижні після повного курсу терапії пацієнт повторно здає аналізи.

Профілактичні заходи

Профілактика зараження гостриками включає:

 • Своєчасне обстеження дитячого і дорослого населення;
 • Ізоляція хворого на час терапії;
 • Дотримання гігієнічних заходів і навчання їм дітей.

Після ентеробіозу, як правило, настає повне одужання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code