фімоз

Фімоз

Фімоз — це виключно чоловіча патологія головки пеніса. Він виникає у хлопчиків і чоловіків різного віку. Термін «фімоз» означає аномальне звуження області крайньої плоті статевого члена, тканини занадто тугі, погано розтяжні, тому головка не може повністю оголюватися, шкіра насилу відтягується назад до кореня пеніса.

При парафімозі шкіра крайньої плоті відтягується назад, головка оголюється (виводиться), але її не можна повернути в початкове положення, формується обмеження голівки пеніса. Парафімоз – серйозне ускладнення фімозу, пацієнт потребує невідкладної медичної допомоги для запобігання ускладнень.

Що називають фімозом

Для дітей і немовлят фімоз вважається нормальним явищем. У великої кількості хлопчиків при народженні існує надлишок шкіри на крайньої плоті і її звуження, тому тканини неможливо відтягнути назад і оголити голівку. Як правило, крайню плоть не можна відтягувати назад до 2-3 річного віку.

Фімоз не вважається проблемою, якщо не створює труднощів для потоку сечі, не сприяє появі крові в сечі (гематурії) і не заподіює біль. Спроби в цей період відтягнути крайню плоть і вивести головку можуть збільшити ризик розвитку «аномального» фімозу у подальшому житті.

Зазвичай крайня плоть повністю відсувається до 10 років. Практично всі хлопчики у віці 16-17 років здатні відтягнути крайню плоть і оголити голівку без яких-небудь утруднень.

Аномальний фімоз зазвичай викликається епізодами інфікування крайньої плоті (так званий баланопостит). Повторні епізоди інфекції часто виникають з-за поганої гігієни. Повторювані епізоди інфекції викликають рубцювання запалених тканин, що в кінцевому підсумку призводить до фімоз.

Однією з причин фімозу вважається облітеруючий ксеротический баланіт (ОКБ). Він викликає побіління або потовщення, підведення ділянки шкіри (утворення нальоту) на голівці пеніса або на крайній плоті. Це досить типова причина фімозу у період статевого дозрівання.

Поширеність фімозу

Фімоз вражає приблизно 1 з 12 хлопчиків у віці 6-7 років і 1 з 100 у віці 16-18 років. Аномальний посттравматичний фімоз може виникнути в будь-якому віці. Фімоз зазвичай виникає у необрізаних чоловіків та хлопчиків, але може виникнути і після обрізання: якщо яка-небудь решта шкіри надмірно розростається, стає рубцевої і потовщеною.

Симптоми захворювання

Фізіологічний фімоз у дітей молодшого віку і у немовлят часто не викликає симптомів. Тим не менш, кінець пеніса (головки) може роздуватися при сечовипусканні. Іноді фізіологічний фімоз може викликати рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхах.

Аномальний фімоз може призводити до болючим эрекциям, крові в сечі (гематурії), рецидивуючим інфекцій сечовивідної системи, болю і слабкого потоку сечі. У крайньої плоті нерідко виникає набряк, почервоніння і болючість. Також можуть з’явитися виділення з кінця статевого члена, з невеликою кількістю гною.

Як проводиться діагностика

Діагноз ставиться на основі типових проявів. Можна взяти мазок для підтвердження інфекції. В іншому випадку ніяких тестів не потрібно.

Як лікується фімоз

Для дітей з фізіологічним фімозом зазвичай ніякого лікування не потрібно, захворювання може з часом вирішити без втручання. Батьки повинні уникати спроб примусового відсунення крайньої плоті, так як це може викликати утворення рубців і ризик розвитку аномального фімозу у подальшому житті.

Особиста гігієна дуже важлива. Вона повинна включати регулярне, але обережну чистку під крайньою плоттю (якщо її можна відсунути). Після чищення завжди потрібно зрушувати крайню плоть, що покриває головку пеніса, тому, закриваючи нею головку.

Місцеві (топічні) стероїдні креми або гелі, що наносяться на препуційний кільце, можуть бути корисні при лікуванні фімозу у підлітків і чоловіків. Фімоз, який зберігся після 2-річного віку, не може бути підставою для подальшого оперативного лікування, особливо при рецидивуючому баланопоститі або рецидивуючої інфекції сечових шляхів.

Варіантами вважаються хірургічна пластика або обрізання (циркумцизія). Альтернативою обрізання є пластична операція препуциопластика. Вона передбачає розріз крайньої плоті таким чином, щоб її можна було легко відтягнути назад.

Ускладнення фімозу

Фімоз вважається фактором ризику розвитку раку статевого члена. Крім того, він загрожує формуванням парафімозу. Парафимозом вважається стан, коли набрякла, деформована крайня плоть не повертається в її природне положення, тому що голівка пеніса набухає. Це привід для невідкладної медичної допомоги.

Найбільш поширеною причиною є виведення головки, без повернення шкіри над головкою члена після введення сечового катетера в сечовий міхур. Серед інших причин виділяють:

  • рубцювання крайньої плоті після багаторазового примусового відведення в спробі «вилікувати» фізіологічний фімоз;
  • енергійну сексуальну активність;
  • Хронічний баланопостит (особливо якщо у пацієнта діабет);
  • Пірсинг статевого члена — часто призводить до парафимозу.

Симптоми парафімозу

Навколо стискуваної смуги, якою зазвичай є крайня плоть, спостерігається набряк, типово виникнення болю при ерекції або без неї. У немовлят може спостерігатися дратівливість. На більш пізніх етапах головка може стати синього або чорного кольору.

Ніжне стиснення з просоченим фізіологічним розчином тампоном з наступним підтягуванням крайньої плоті тому на голівку пеніса, як правило, дає хороші результати. Якщо прості методи не працюють, необхідно термінове лікування в лікарні.

Після корекції парафімозу може бути рекомендовано обрізання, проте воно не завжди необхідно. Неисправленный парафімоз викликає недостатній приплив крові до голівці пеніса, а це може привести до гангрени.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code