Флюороз

Флюороз

Флюороз — це хронічно протікаюче некаріозне уражень зубів, формується до прорізування. Причиною хвороби служать надлишкові дози фтору. До флюорозу схильні молочні та постійні зуби.

Причини

Флюороз розвивається при надходженні великих доз фтору в період закладки і дозрівання зачатків зубів. Закладка молочних зубів відбувається на 7-10 тижня гестації, постійних — у другому триместрі вагітності.

Як тільки зачатки намітилися, вони починають свій розвиток і мінералізацію, яка продовжується і після прорізування зубів. Протягом вагітності недостатня або, навпаки, надмірне надходження мінералів і вітамінів відіграє величезну роль у стоматологічному здоров’я дитини.

Негативні впливу на перебіг вагітності — причина численних некаріозних уражень зубів, аномалій розвитку та ін Якщо материнський організм отримує великі дози фтору протягом вагітності, то у дитини розвивається флюороз.

Основне джерело фтору — це вода. ВООЗ була визначена нормальна концентрація фтору у воді — 0,8-1,2 мг/л у залежності від клімату регіону. Цієї кількості вистачає для підтримки обмінних процесів і противокариозного ефекту.

У Росії регіони, де концентрація вище норми, можна перерахувати по пальцях однієї руки, в решті кількість фтору не відповідає нижній межі норми. Таким чином, флюороз — відносно рідкісне захворювання і має прив’язку до регіонів.

Мінералізація зубів у дітей триває до 12-14 років. У цей період ризики флюорозу зберігаються, в більш старшому віці — ні, адже емаль вже сформована.

Симптоми і форми

Можна виділити кілька форм флюорозу, кожна з яких має свої симптоми, ступінь тяжкості і рекомендоване лікування. Прийнято вважати, що форми флюорозу — це ступеню важкості його розвитку. Існують навіть критичні дози фтору у воді для формування тих чи інших змін емалі.

Штрихова

Вважається найлегшою. На поверхні зубів з’являються меловидные смужки — штрихи. Всі зміни емалі локалізуються в підповерхневому шарі. Цим пояснюється її гладкість, відсутність вад.

Штрихи можуть бути ледь помітними, але при висушуванні зуба стають чіткіше. Зміни частіше схильні різці верхньої щелепи, рідше симптоми проявляються на передній поверхні нижніх іклів.

Плямиста

Помітні множинні плями, хаотично розташовані по всій передній поверхні зубів. У деяких випадках плями зливаються між собою, при цьому утворюється одна велика область поразки. Кордону утворилися плям розмиті і не підлягають чіткому визначенню.

Колір плям може змінюватися. Якщо смужки були білосніжними, то плями можуть бути жовтуватими або навіть світло-коричневими. При цій формі флюорозу також відсутні вади в емалі, вона блискуча і гладка.

Меловидно–крапчаста

Ця форма характеризується великою різноманітністю симптомів. В одних пацієнтів емаль стає матовою, позбавленої природного блиску, виразно помітні плями різної форми з чіткими межами.

Колір емалі може змінюватися на жовтий, на її поверхні утворюється безліч точок і плям. Вперше з’являються вади емалі, їх глибина невелика, всього лише 0,1-0,2 мм. Емаль тендітна і вразлива патологічної стертості з оголенням коричневого дентину.

Ерозивна форма

Найбільш агресивна форма перебігу флюорозу. Симптомами патології буде виражена пігментація емалі, вражає великі ділянки. При огляді помітні зони різної форми, де емаль відсутня зовсім.

Патологічна стертість ще більш виражена, причому, стирається не тільки емаль, але і дентин, практично до самої основи зуба. Нерідко з-за підвищеної ламкості емалі і дентину, зуби просто обламуються.

Діагностика

Діагноз виставляється на основі об’єктивного інструментального огляду. Для діагностики важливо встановлення джерела води і визначення в ньому концентрації фтору.

Симптоми флюорозу схожі з деякими іншими ураженнями зубів: карієс у стадії плями, поверхневим, клиновидним дефектом і гіпоплазією. Стоматолог також буде виключати аномалії розвитку окремих зубів.

Для диференціації захворювання можуть проводитися додаткові методи досліджень: фарбування, висушування та інше.

Флюороз та карієс

Фтор — основа профілактики карієсу, насичення емалі цим мінералом робить її більш стійкою до дії органічних кислот, що виробляються кариесобразующей флорою.

Незалежно від форми флюорозу, навіть якщо відзначаються ділянки відсутність емалі, карієс відсутня і не розвивається.

Лікування

Тактика лікування визначається формою флюорозу і ризиками. Головна мета лікування — зберегти зуби і не допустити їх руйнування, а також виправити естетичний дефект. Методи і засоби лікування визначаються віком пацієнта:

Пломбування

Рекомендовано при незначних дефектах емалі. Заповнення вад жидкотекучим матеріалом дозволяє зробити емаль рівномірно забарвленої, не допустити скупчення нальоту в ділянках.

Вініри, люмініри

Установка тонких пластинок на зуби переслідує відразу кілька цілей: виправлення естетичних дефектів, захист зубів від руйнування і патологічної стертості. Єдиним протипоказанням буде ерозивна форма флюорозу і наявність бруксизму.

Протезування

Універсальний метод лікування, можна сказати, важка артилерія, з допомогою якої можна виправити будь-який дефект і врятувати зуб від руйнування. При ерозивній формі флюорозу є єдиним методом лікування, що дозволяє зберегти зуби від руйнування і патологічної стертості зубів. Всупереч поширеній думці протезування може проводитися і у дітей.

Профілактика

При концентрації фтору у воді в межах норми флюороз не розвивається, навіть при використанні його додаткових джерел. В зубній пасті норма фтору становить 1,3 мг на літр зубної пасти, що на тюбику позначається як ppm.

Навіть якщо буквально їсти пасту, флюороз не розвинеться. Тому розповіді про те, що проковтування зубної пасти з фтором сприяє розвитку флюорозу — не більш ніж міф.

Пацієнтам, які проживають в ендемічних зонах флюорозу, заборонено користуватися засобами гігієни з вмістом мікроелемента, а на прийомі стоматолога в якості профілактичних процедур рекомендовано використовувати лише кальцій і фосфор.

Флюороз вперше проявляється при прорізуванні зубів. Своєчасне звернення до стоматолога і розробка лікувально-профілактичних процедур допоможе зберегти зуби і не допустити ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code