Що таке гінгівіт

Гінгівіт у дорослих: симптоми, лікування, профілактика

У житті мало радощів. Одна з найбільш доступних їжа. Але прийом їжі може бути ускладнений чутливістю ясен. Зазвичай така чутливість пов’язана із запаленням ясен. Захворювання отримало назву гінгівіт від латинського слова gingiva (десна). Своєчасне лікування гінгівіту у дорослих при перших симптомах дозволяє оздоровити ротову порожнину без зайвих проблем.

Причини гінгівіту

Ясна як складова частина організму, реагує на його загальний стан. Проблеми прикусу або прорезавшийся зуб, все це може травмувати навколишні тканини. Проблеми в ротовій порожнині можуть сигналізувати про порушення роботи шлунково-–кишкового тракту. Нестача вітамінів і загальне зниження імунітету також можуть спровокувати запальні процеси.

Що таке гінгівіт
Що таке гінгівіт

Крім внутрішнього стану організму причиною розвитку можуть бути зовнішні подразники. Наприклад: різні хімічні склади для полоскання, удари, неакуратність стоматолога та ін.

Залишки їжі, куріння і багато інших подразників викликають гінгівіт. Люди, які ігнорують лікування каріозних зубів, видалення зубних каменів, створюють умови для захворювання. Будь–яке хронічне захворювання повідомляє про себе через запалення ясен.

Форми гінгівіту

Захворювання приймає такі форми:

 1. Катаральна.
 2. Виразково–некротична.
 3. Гіпертрофічна.
 4. Атрофічна.

Лікарі діагностують різні форми гінгівіту. Вони бувають гострі і хронічні. Як правило, в холодну пору року посилюється кровоточивість у хроніків.

У разі поразки запаленням щелепи (або обох відразу) мова йде про генералізацію гінгівіті. Якщо запалені тканини частково – локальне захворювання.

Форми гінгівіту на зубах
Форми гінгівіту на зубах

Почервоніння і припухлість ясен – перший симптом катарального гінгівіту. Хворий може відчувати свербіння в порожнині рота, біль при прийомі їжі.

При симптомах гінгівіту лікування дорослих вимагає більш глибокого дослідження і застосування більш широкого спектру заходів.

Виразково–некротична форма захворювання супроводжується утворенням на поверхні ясен виразок і змертвілих ділянок. При цьому часто хворий скаржиться на наступні проблеми:

 • неприємний запах з рота;
 • яскраво виражену болючість;
 • незначне підвищення температури і збільшення лімфатичних вузлів.

Ця форма розвивається як ускладнення катаральних форм гінгівіту. З урахуванням ускладненості, якщо не сказати неможливості, чищення зубів, лікування передбачає багатоступінчастість: від знеболювання до оброблення ясен кератопластиками.

Збільшення ясенних сосочків і їх поширення на зуб говорить про перехід катаральної форми в хронічну: гіпертрофічний гінгівіт. Згодом зростає болючість ясен при будь–якому зіткненні з чим–небудь. Лікування гіпертрофії ясен включає як санаційний комплекс заходів, так і медикаментозний або хірургічний.

При атрофічній формі гінгівіту спостерігається атрофія, тобто всихання десни, аж до оголення коренів зуба. Така форма є вісником пародонтозу.

Лікування катаральної форми гінгівіту

Катаральний гінгівіт – найбільш поширена форма захворювання. Будь–яке запалення ротової області вимагає спостереження і лікування лікарем–стоматологом. При першому зверненні стоматолог проведе загальну санацію ротової порожнини, лікування каріозних і видалення хворих, що не піддаються лікуванню, зубів, усуне зубні відкладення. При необхідності лікар проведе кюретаж, вишкрібання пародонтальних каналів або призначить фізіотерапевтичні заходи (електрофорез, дарсонвалізація, УФО, лазер).

Усунувши симптоми гострої фази захворювання, стоматолог визначить лікування, попередження розвитку серйозних ускладнень.

Так як чистота зубів є основною умовою попередження гінгівітів, стоматолог навчить пацієнта правилам дотримання якісної гігієни рота. Кровоточивість і біль при чищенні зубів стає бар’єром до проведення необхідної санації. Тому разом зі спеціалістом необхідно вибрати правильну щітку для чищення зубів, ознайомитись та дотримуватись графіка полоскань антибактеріальними і антисептичними засобами.

причини гінгівіту

Приблизний список розчинів для полоскання:

 • 0,05% р–н Хлоргексидину (2–3 рази в день після очищення ротової порожнини).
 • 3% р–н перекису водню (під час чищення зубів, а також при кровоточивості).
 • 1% р–р Энтония (3–4 рази в день після прийомів їжі).
 • 0,2% р–н Хлорофіліпту (ковток розчину і, не ковтаючи, тримати в роті 4–5 хвилин).
 • 0,2% р–н Сангвірітрін (2-3 рази на добу).
 • 0,1–0,2 % р–ра хлоргексидино–биглюконатної солі (2–3 рази в день).

Однак цього лікування може бути недостатньо, якщо причиною є внутрішні захворювання. У ході бесіди лікар звертає увагу хворого на наявні в нього хронічні захворювання, рекомендує відвідати профільного спеціаліста. У разі виявлення ознак інших захворювань, пов’язаних з віком або роботою, пацієнт направляється на проведення консультації у фахівця.

Ендокринолог виявить можливі гормональні зміни, і призначить курс лікування. Терапевт або невропатолог за результатами дослідження, виявивши фактор, який спровокував захворювання, проведуть курси лікування хронічних і загострених форм виявлених захворювань.

Погана гігієна на тлі незбалансоване харчування і запущення хронічних захворювань сприяє розвитку гінгівітів. Ігнорування симптомів гінгівіту може призвести до пародонтозу.

Профілактичні заходи

Комплекс попереджувальних заходів не складний:

 1. Регулярні візити до стоматолога для проведення загальної санації порожнини рота.
 2. Своєчасне лікування каріозних процесів і видалення зубних каменів.
 3. Гігієна порожнини рота.

Лікування негострих форм гінгівітів можливо самостійно. При цьому вельми ефективні рецепти бабусь.

Своєрідним захистом зубів від згубного впливу надлишків кисню, які стають гарним середовищем для аеробної мікрофлори, стає плівка денатурованого білка, що міститься в корі дуба. 1 ст. ложку кори (її можна придбати в кожній аптеці) заливають 200 мл окропу, випарюють до 100 мл, охолоджують і використовують для полоскання.

гінгівіт лікування в домашніх умовах

Також використовують квітки календули. Ложку квітів 20 хвилин виварюють в 200 мл води, і відваром полощуть 2–3 рази в день.

Обліпихова масло і спеціальні мазі сприяють регенерації пошкоджених ясен.

Щоденний догляд за ротовою порожниною позбавить від симптомів та лікування гінгівіту в майбутньому не тільки дорослих, але і дітей.

Оцініть статтю!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 голосів, середній: 4,00 out of 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code