гіпотиреоз

Гіпотиреоз

Одним з найбільш поширених захворювань ендокринної системи є гіпотиреоз. Серед молодих жінок їм хворіє кожна сота, а серед літніх — кожна десята. У чоловіків ця хвороба зустрічається вкрай рідко.

Причини

Основною причиною гіпотиреозу є зниження вироблення гормонів щитовидною залозою Т3 і Т4. В результаті цього гіпофіз починає активно синтезувати тиреотропний гормон, щоб активувати продукцію цих найважливіших для організму сполук.

Основних причин для цього може бути дві:

  • аутоімунний тиреодит — захворювання, при якому імунна система людини починає виробляти аутоантитіла проти клітин щитовидної залози, приводячи до їх поступового руйнування;
  • ятрогенный гіпотиреоз — є наслідком видалення щитовидної залози або її частини (частка, або фрагмент). Оперативна резекція проводиться при виявленні в ній злоякісних новоутворень і при важкому не піддається консервативному лікуванню тиреотоксикозі або дифузному токсичному зобі.

До більш рідкісним причин гіпотиреозу також відноситься виражене зниження споживаної їжі йоду і, як наслідок, неможливість синтезувати необхідну кількість гормонів, які його містять. Іноді явища гіпотиреозу можуть розвиватися на фоні прийому тиреостатиків з приводу дифузного токсичного зоба, в тому випадку, якщо доза була підібрана невірно.

Окремо можна виділити післяродовий гіпотиреоз, що виникає в результаті виснаження клітин щитовидної залози після періоду тиреотоксикозу (починаючи з 6-8 тижнів післяпологового періоду).

Проте в 1% випадків це захворювання розвивається первинно, тобто починається вже у внутрішньоутробному періоді. Перші симптоми хвороби лікар-неонатолог може помітити вже при огляді новонародженого в пологовому залі.

Класифікація

З часу дебюту хвороби виділяють три основні форми захворювання.

Вроджений гіпотиреоз

Захворювання має найбільш важкий перебіг. Його зазвичай діагностують вже в пологовому будинку, так як він має характерні клінічні прояви.

Набутий гіпотиреоз

Ця форма з’являється у дорослому віці, причини вказані раніше.

Післяродовий гіпотиреоз

Це окрема форма, яка зазвичай виникає через 6 місяців після пологів та є логічним продовженням тиреотоксикозу, дебютуючого на 6-8 тижні після народження дитини. У більшості випадків захворювання поступово регресує, і до року після пологів практично всі жінки мимовільно одужують. Однак при повторній вагітності швидше за все ця ситуація повториться.

В залежності від рівня порушень у процесі вироблення тиреоїдних гормонів можна виділити три ступені.

  • порушення синтезу безпосередньо Т3 і Т4 клітинами щитовидної залози;
  • ураження гіпофіза зі зниженням синтезу тиреотропного гормону і, як наслідок, зменшення рівня Т3 і Т4 в крові;
  • ураження гіпоталамуса і вторинне пригнічення роботи гіпофіза з усіма витікаючими наслідками.

Лікарю важливо не тільки правильно поставити діагноз, але і виявити форму захворювання і ступінь ураження, щоб призначити адекватну терапію.

Симптоми

Гіпотиреоз підступний тим, що тривало може ніяк себе не проявляти. Його симптоми імітують різні захворювання і серед них немає жодного, який би сильно насторожив і змусив негайно йти на прийом до лікаря.

Протягом тривалого часу жінка відчуває слабкість, сонливість, зниження працездатності, постійний озноб. Вона без видимих причин набирає кілька або навіть десятки зайвих кілограмів, при цьому не змінюючи свого харчового раціону.

Крім цього, можуть турбувати і інші неспецифічні симптоми: поколювання в пальцях рук і ніг, болі в м’язах, сухість шкіри, випадання волосся, ламкість нігтів.

Жінка може почати помічати, що шкіра стала жовтуватого відтінку, на обличчі, особливо в області повік, з’явилася набряклість, а сама особа набула одутловатую форму. Однак все це вона списує на втому від домашньої рутини, догляду за дітьми, роботи та інших щоденних турбот і клопотів.

Затримка рідини призводить до появи набряків на ногах, в області живота. Крім цього, у хворих відзначаються порушення з боку роботи внутрішніх органів і нервової системи.

Порушення сну, зниження інтелекту і інтересу до життя, депресивний настрій, брадикардія, уповільнення вироблення травних ферментів, що приводить до диспепсії, дискінезія жовчовивідних шляхів і багато інші симптоми є наслідком зниженого обміну речовин на фоні гіпотиреозу.

З цієї причини, як правило, до лікаря-ендокринолога жінки доходять через кілька років від дебюту хвороби, якщо доходять взагалі.

Ускладнення

Вроджений гіпотиреоз є вкрай небезпечним захворюванням. Без лікування у дитини серйозно страждає розвиток центральної нервової системи (розвивається олігофренія і кретинізм), він відстає в рості, порушується робота всіх органів.

Відсутність своєчасного лікування у фертильному віці може обернутися безпліддям. Нелікована гіпотиреоз під час вагітності нерідко стає причиною появи у плода різних вад розвитку.

Якщо довго ігнорувати симптоми хвороби, то при важкому дефіциті гормонів щитовидної залози у хворого може початися гіпотиреоїдна (микседематозная) кома. На сьогоднішній день це ускладнення розвивається рідко, адже з’явилися хороші і надійні методи ранньої діагностики і лікування гіпотиреозу.

Діагностика

Поставити діагноз гіпотиреоз сьогодні не важко. Відсутність патогномонічних симптомів, тобто тих, які б достовірно вказували на це захворювання, компенсується наявністю точних лабораторних методів діагностики.

Лікар-ендокринолог призначає пацієнтові аналізи на рівень тиреоїдних гормонів (Т3 і Т4), тиреотропного гормону (ТТГ) і антитіл до тиреопероксидазе (свідчать про наявність аутоімунного тиреоїдиту). Обстеження доповнюється даними ультразвукового дослідження, сцинтиграфії.

Вроджений гіпотиреоз діагностують у пологовому будинку шляхом проведення неонатального скринінгу на 4-5 добу життя малюка.

Лікування

При постановці діагнозу гіпотиреозу та виявлення ступеня ураження лікар-ендокринолог призначає замісну терапію. Їй є препарат левотироксин натрію (L-тироксин, Эутирокс, Баготирокс, Йодокомб та інші) в індивідуальній дозі під контролем рівня тиреотропного і тиреоїдного гормонів.

Однак при ураженні гіпофіза або гіпоталамуса тактика дещо інша. Аутоімунний тиреоїдит іноді вимагає проведення глюкокортикоїдної терапії.

Профілактика

На жаль, навіть повноцінне вміст йоду в їжі не є гарантією того, що гіпотиреоз не настане. Тому кожна жінка старше 40 років повинна щорічно здавати кров на ТТГ і Т4, щоб максимально швидко виявити це захворювання і почати своєчасне лікування. Також це стосується вагітних жінок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code