холецистит

Холецистит

Що таке холецистит?

При холециститі запалюється стінка жовчного міхура, який служить резервуаром для жовчі, що утворюється в печінці. Жовч необхідна для переварювання жиру в тонкій кишці.

Що викликає холецистит?

У 90-95% випадків холецистит викликаний жовчними каменями, які блокують вихід з жовчного міхура. Це призводить до накопичення жовчі та запалення.

Набагато рідше зустрічається безкам’яний (акалькулезний) холецистит внаслідок інфекцій, паразитарного зараження або тривалого штучного харчування. Стресове запалення жовчного міхура рідко може виникнути після опіків, операцій на животі або інших травматичних ушкоджень.

Деякі інфекції, наприклад, сальмонела, стафілокок або скарлатина, також можуть привести до запалення жовчного міхура.

Наскільки поширений холецистит?

Холецистит — це не рідкість. Приблизно від 10% до 20% людей мають камені в жовчному міхурі, і приблизно у половини з них розвинеться холецистит.

Хто схильний до ризику захворіти?

Захворіти холециститом можуть чоловіки і жінки в будь-якому віці. Однак жінки страждають від холециститу у три рази частіше за чоловіків. За статистикою, ймовірність захворювання зростає з віком.

Фактори ризику

 • Їжа з високим вмістом жиру і холестерину;
 • Жіночий підлогу і багаторазові пологи і вагітність;
 • Вік старше 40 років;
 • Ожиріння;
 • Низька фізична активність;
 • Швидка втрата або збільшення ваги;
 • Спадковість;
 • Частий метеоризм (скарги на здуття живота або розлад шлунка);
 • Прийом деяких ліків на протязі тривалого часу (цефтріаксон, естрогени);

Критичні стани (сепсис, травми, великі операції), цукровий діабет, цироз печінки, хвороба Крона, ниркова недостатність, ішемічна хвороба серця, а також пухлина печінки або підшлункової залози також збільшують ризик розвитку холециститу.

Симптоми холециститу

Слід проконсультуватися з лікарем, якщо у вас є постійні болі в правій верхній частині живота, біль у животі, яка поширюється на праве плече і спину, симптоми, які не проходять після прийому безрецептурних болезаспокійливих засобів, зміни положення тіла або газоиспускания. Небезпечними симптомами є нудота, блювота, лихоманка, озноб, здуття живота, жовтяниця (пожовтіння шкіри та очей).

Як діагностується холецистит?

Лікар встановлює діагноз на основі ретельного огляду області живота і використання одного або декількох методів дослідження.

Спочатку фахівець оглядає черевну порожнину. При обстеженні черевна стінка в області печінки може бути напружена і надзвичайно чутлива до тиску і дотику (захисне напруження). Кашель або глибоке дихання також викликають сильну біль. При одночасному натисканні на праву верхню частину живота біль посилюється (ознака Мерфі).

Також можуть бути призначені загальний аналіз крові для виявлення ознак інфекції або запалення; ферменти амілаза і ліпаза для діагностики захворювань підшлункової залози; білірубін і тести функції печінки. До останніх належать лужна фосфатаза, глутамилтранспептидаза, аланинаминострансфераза, аспартатаминострансераза.

При холестазе (застій жовчі), концентрація жовчного пігменту білірубіну і лужної фосфатази в крові збільшується. Крім того, за межі норми можуть виходити деякі печінкові ферменти, що відображають функції печінки. Ці аналізи підтверджують діагноз запалення жовчного міхура і в той же час виключає інші захворювання зі схожими симптомами.

Стандартним дослідженням при підозрі на холецистит є ультразвукове дослідження. Його легко виконати, воно безболісно і безпечно для пацієнта.

Ультразвукове дослідження дозволяє лікарям побачити розмір, форму жовчного міхура, утворення всередині та навколо нього. Ультразвук допомагає визначити діаметр загальної жовчної протоки, знайти камені в жовчному міхурі, діагностувати запалення жовчного міхура і виявити рідину навколо нього.

Запалений жовчний міхур на ультразвуковому дослідженні значно збільшений. Стінка міхура потовщується, купуючи тришарову структуру. Подібні зміни характерні і для інших захворювань, тому результати УЗД завжди повинні оцінюватися по відношенню до результатів інших методів дослідження.

У складних і неясних випадках можуть бути призначені комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці чутливі методи разом з характерними змінами в жовчному міхурі дозволяють виявити можливу перфорацію.

В залежності від складу жовчних каменів можна також отримати інформацію про їх склад і ступеня кальцифікації.

При підозрі на те, що жовчний камінь застряг в протоці тонкої кишки, для уточнення діагнозу використовують ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію (ЕРХПГ).

Процедура поєднує в собі рентгенівський знімок і ендоскоп. Гнучкий ендоскоп проводиться через порожнину рота до ділянки тонкої кишки, де відкривається загальний проток підшлункової залози і жовчного міхура. Далі лікар може ввести рентгеноконтрастна речовина і простежити, де точно знаходиться закупорка, а деяких випадках видалити каміння.

Як лікувати холецистит?

Лікування залежить від причини і ступеня запалення.

Антибактеріальні препарати можуть призначатися при наявності інфекції, знеболюючі засоби, щоб полегшити біль.

Якщо це досить легке запалення жовчного міхура з невеликою кількістю дрібних каменів або без них, то спочатку може бути застосоване консервативне, тобто нехірургічне лікування.

Якщо стан пацієнта погіршується, лікар може запропонувати зробити холецистектомію — видалення жовчного міхура. Операція зазвичай триває близько години, застосовується загальний наркоз.

В разі ранньої діагностики та при відсутності ускладнень процедура може бути виконана лапароскопічно, тобто з допомогою ендоскопа і невеликого розрізу черевної порожнини. При ускладненнях виконується відкрита операція.

Жовчний міхур не є життєво важливим органом, тому після його видалення пацієнти можуть вести нормальне життя.

Які ускладнення можуть виникнути?

 • Жовчний міхур може розірватися або лопнути, і агресивна суміш жовчі і бактерій пошириться у вільну черевну порожнину, що може призвести до небезпечної для життя перитоніту;
 • Бактерії можуть проникнути в кровотік і викликати загальну інфекцію організму (зараження крові, сепсис);
 • Аналогічним чином патогенні мікроорганізми можуть потрапити в печінку і викликати гнійний абсцес та запалення жовчних шляхів (холангіт);
 • Запалення може прорвати стінку жовчного міхура, створюючи проходи (свищі) до іншим органам, таким як тонка кишка;
 • Великі камені можуть потрапити в кишечник і викликати його непрохідність;
 • Захворювання може вражати підшлункову залозу, оскільки вона має загальний проток. Якщо ця ділянка заблокований каменем, виникає зворотний потік секрету підшлункової залози і, отже, виникає запалення підшлункової залози (панкреатит).

Як запобігти холециститу?

Хоча деякі з факторів ризику не можна змінити, жовчнокам’яну хворобу і холецистит можна запобігти завдяки здорової, збалансованої дієти з обмеженням насичених жирів, підтримання нормальної ваги та достатньої фізичної активності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code