хвороба Лайма

Хвороба Лайма

Хвороба Лайма (лаймборреліоз, кліщовий бореліоз) — це поширене сезонне інфекційне захворювання, яке людина може отримати через укус кліща.

Захворюванню більш схильні жителі сільської місцевості і туристи, які виїжджають за місто. Сезон захворювання триває з квітня по жовтень, пік припадає на тепліші місяці (травень-червень) і пов’язаний з активізацією кліщів.

Етіологія і механізм розвитку

Причина розвитку хвороби Лайма — бактерія Borrelia. Головними «господарями» даного збудника є гризуни, дрібні ссавці, велика рогата худоба. Саме вони забезпечують виживання бактерії як виду. Кліщі заражаються боррелиями від тварин, а при укусі людини передають йому збудника через слину.

Клінічна картина

Клінічний перебіг хвороби Лайма відрізняється стадійністю. Від укусу до появи перших проявів захворювання зазвичай проходить один-два тижні, і починається перша стадія локальної інфекції. В цей час можуть відзначатися загальні неспецифічні симптоми: погіршення самопочуття, гарячка, головний біль та інші.

Характерним симптомом, що дозволяє наштовхнути на думку про бореліоз, є поява на місці укусу мігруючої кільцеподібної еритеми — кільцеподібне почервоніння, яке поступово протягом тижня збільшується в розмірах і може досягати 60 см. Як правило, еритема проходить самостійно протягом одного-двох місяців, залишаючи на своєму місці легке лущення.

Проте, зустрічається і безэритемная форма, в такому випадку захворювання проявляється відразу з другої стадії. Якщо лікування не проводилося, і бактерії поширюються по всьому організму (стадія дисемінації), з’являються різноманітні симптоми ураження серця, нервової системи, суглобів та інших органів.

Часто хворі скаржаться на стомлюваність, світлобоязнь, сльозотечу, зниження слуху, пульсуючий головний біль, порушення чутливості, парези, паралічі, суглобові болі та інші. З боку серця ймовірно розвиток міокардиту, ендокардиту, різних порушень ритму і т. д. Можливе також ураження очей, травної, дихальної та сечостатевої систем.

Без лікування бореліоз переходить в хронічну стадію, латентні періоди чергуються із загостреннями. Прояви різноманітні і залежать від переважного ураження того чи іншого органу або системи.

Бореліоз у вагітних здатний викликати різні пороки розвитку плоду, а також його загибель.

Діагностика

Діагностика хвороби Лайма починається з докладного вивчення анамнезу, важливо брати до уваги факт укусу кліща, відвідування лісу, паркових зон або навіть наявність домашніх тварин (вони можуть принести кліщів на собі), а також появи характерної еритеми.

В залежності від стадії захворювання збудник може виявлятися в різних біологічних рідинах: у крові, синовіальної рідини, спинномозковій рідині інших. Застосовуються різноманітні лабораторні тести: серологічні, мікроскопія.

Для виявлення патології з боку певних органів можуть призначатися різноманітні додаткові обстеження: рентгенографія і діагностична пункція суглобів, ЕКГ, ЕХО-КГ, люмбальна пункція, біопсія шкіри та інші.

Необхідна консультація кардіолога, невролога, ревматолога з метою виключення інших захворювань.

Лікування

Терапія хвороби Лайма повинна проводитися в інфекційному стаціонарі під наглядом фахівців. Для усунення причини захворювання в залежності від стадії призначаються антибактеріальні препарати з групи тетрациклінів або пеніцилінів курсом не менше 21 дня.

При такій терапії можливий розвиток небажаної реакції Яриша-Герксгеймера. Вона являє собою інтоксикацію токсинами, выделившимися в кров у вигляді масової загибелі боррелий. Клінічно характеризується загостренням усіх симптомів. У такому разі робиться невелика перерва в антибактеріальній терапії і коригується доза.

При ураженні тих або інших внутрішніх органів підбирається відповідна терапія.

Профілактика

Специфічної профілактики хвороби Лайма не існує, вона полягає в попередженні укусів кліщів. При відвідуванні лісу і парків важливо надягати одяг, що виключає відкриті ділянки тіла, використовувати спеціальні засоби, що відлякують комах, і періодично перевіряти шкіру і одяг на предмет знаходження на них кліща.

Так як кліщ довго «вибирає місце», таким чином можна попередити укус паразита. Дуже важливо не забувати про домашніх тварин, їх рекомендується оглядати після кожної прогулянки.

Якщо паразит все ж «присмоктався», необхідно якомога швидше видалити його за допомогою спеціального пристосування для видалення кліща, яке можна придбати в аптеці, або ж звернутися в травмпункт.

При видаленні кліща дуже важливо не розчавити комаха, тому його не можна намагатися видавити або витягнути пальцями. Можна також спробувати скористатися пінцетом або ниткою. Петля накидається на кліща максимально близько до шкіри, раскачивающимися рухами він акуратно видаляється. Місце укусу обробляється спиртом.

Після необхідно помістити кліща або його частини у вологе середовище для подальшого аналізу, а «вкушеного» обов’язково звернутися до лікаря.

Прогноз

Прогноз при вчасно розпочатому лікуванні сприятливий. При запізнілому зверненні до фахівця можливо розвиток незворотних уражень нервової системи та інвалідизація. Хворим необхідно диспансерне спостереження у лікаря протягом року з моменту закінчення лікування для виключення розвитку віддалених ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code