імпотенція признаки

Імпотенція — симптоми і лікування

Що таке імпотенція? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, уролога зі стажем в 31 рік.

Визначення хвороби, причини захворювання

Імпотенція (від лат. impotens — безсилий) — це крайня ступінь еректильної дисфункції, що характеризується повною відсутністю ерекції, тобто необхідної жорсткості, обсягу і прямоти статевого члена, яка необхідна для статевого акту.

імпотенція признаки

До недавнього часу вважалося, що близько 70-90% статевих розладів виникають у зв’язку з психогенними факторами. Однак кілька років тому погляди на причини і процес виникнення імпотенції змінилися. Більшість авторів визнають, що 60-80% розладів статевої системи чоловіків є результатом порушень соматогенної природи (органічних захворювань). Згідно МКБ-10 імпотенція, на відміну від еректильної дисфункції, має виключно органічне походження.

Однак при неврозах, які є причиною порушення ерекції, місцем найменшого опору стають інші органи: шлунок (виразкова хвороба), серця (стенокардія) та інші. І в зв’язку з тісним взаємозв’язком органів і систем організму чоловіки зі статевою сферою, психогенні розлади, існуючі довгий час, можуть сприяти виникненню органічних уражень структур, що регулюють статеву функцію. Таким чином, соматогенная природа статевих розладів стає реальною при пошкодженні практично будь-яких органів і систем.[1]

Причинами імпотенції є:

 • травмування різного роду, що призводять до розладів нейросекреції (травми таза і хребта, крововиливи, дегенеративні зміни у відділах спинного мозку та периферичної нервової системи, а також порушення в гіпоталамо-гіпофізарній системі);
 • захворювання печінки, нирок, кишечника;
 • судинні розлади.

Симптоми імпотенції

Пацієнти скаржаться на відсутність статевого потягу, загальну слабкість, неможливість виникнення як спонтанних, так і адекватних ерекцій. Залежно від різновиду імпотенції нашаровуються додаткові симптоми, пов’язані з порушенням органів і систем, що викликали цей вид імпотенції. Так, наприклад, при імпотенції за нейрорецепторному типу пацієнти скаржаться на болі внизу живота, в області статевого члена, кровотечі різної інтенсивності, підвищення температури тіла та інше. При імпотенції спінального генезу пацієнти частково або повністю знерухомлені у зв’язку із захворюваннями або травмами спинного мозку. Діенцефальні та коркові види імпотенції пов’язані з психічними розладами, викликаними ураженнями відповідних ділянок кори головного мозку.

Патогенез імпотенції

Контроль функціонування чоловічої статевої системи здійснюється з допомогою лобових часток, симпатичної і парасимпатичної нервової системи, ендокринно-гуморальних механізмів і статевих гормонів.

причини імпотенції

Лобові частки кори головного мозку контролюють статеву поведінку і інші функції статевих органів. Це відбувається за участю нейрогуморальних факторів, соматичної і вегетативної нервової системи, за допомогою яких здійснюється зв’язок кори з підкорковими центрами. Поразка лобових часток може стати наслідком травм, інтоксикацій, гострого порушення кровообігу (інсульт), в результаті чого припиняється іннервація і виникає дискоординація підкіркових центрів, у тому числі контролюючих сексуальну функцію.

Контроль ерекції і еякуляції (сім’явиверження) здійснюється нервово-рефлекторними шляхами. Так, ерекція контролюється парасимпатичною нервовою системою, а еякуляція-симпатичною системою. При ерекції розслабляються еластичні волокна печеристих тіл і білкової оболонки, і розширюється просвіт приводять судин статевого члена. При еякуляції скорочується гладка мускулатура сім’явивідних шляхів. Через соматичну і вегетативну нервову систему здійснюється зв’язок спінальних центрів з периферичними рецепторами. Будь-яка травма, що призводить до розладів нейросекреції, може стати причиною імпотенції.

Ендокринно–гуморальні механізми, що регулюють чоловічу статеву функцію, підтримуються системою яєчка-гіпофіз-гіпоталамус, а вироблення оплодотворяющих субстратів і трофіка (клітинне харчування) залежать від рівня статевих гормонів.

Ендокринні залози тісно пов’язані з функціонуванням статевих органів. Наднирники чоловіків виробляють 2/3 андрогенів і 80% естрогенів, тому ураження надниркових залоз може супроводжуватися гіпер-або гіпоандрогенією. Щитовидна залоза впливає на статеві залози, так само, як і на наднирники, через гіпоталамо-гіпофізарну систему, пригнічуючи або стимулюючи вироблення гормонів гіпофіза, а також через врегулювання обмінних процесів в тканинах.

Печінка і нирки є певною мірою і інкреторнимі, і екскреторними органами і тісно пов’язані з функцією статевих органів. У печінці відбувається метаболізм статевих гормонів, утворення естрогенів та андрогенів, які, потрапляючи в кров, стимулюють або пригнічують діяльність яєчок. Нирки підтримують гомеостаз, разом з деякими продуктами обміну нирками виводяться продукти метаболізму андрогенів та естрогенів. При захворюванні печінки, нирок, кишечника метаболізм і виведення продуктів метаболізму андрогенів і естрогенів порушується, що може призводити до розладу гормональної функції яєчок.

Судинні розлади в статевій сфері або органах, далеких від неї, також можуть стати причиною імпотенції. Порушення кровообігу можуть бути наслідком атеросклерозу, гормональних розладів, гіпертонічної хвороби, обмінних, дистрофічних розладів або результатом травми, аномалії розвитку артеріальної і венозної недостатності печеристих тіл статевого члена. Іноді при нормальному припливі крові може бути витік крові з печеристих тіл статевого члена по венозної мережі.

коли настає імпотенція

Класифікація та стадії розвитку імпотенції

Так какимпотенция виникає внаслідок порушення функцій внутрішніх органів, вона, відповідно, поділяється на:

 • нейрорецепторну — виникає в результаті травм, дистрофічних, запальних, онкологічних змін в статевих органах і придаткових статевих залозах;
 • спинальну — через пошкодження спинного мозку;
 • діенцефальну
 • — внаслідок пошкодження, запальних, дистрофічних і онкологічних процесів в підкіркових центрів головного мозку;
 • коркову – при функціональних порушеннях і органічних пошкодженнях кори головного мозку;
 • ендокринну — гормональні дискорреляции;
 • генетичну — порушення на генному рівні;
 • імпотенцію, викликану перешкодами до здійснення статевого акту (гіпоспадія, епіспадія, мікропеніс і інше).

Ускладнення імпотенції

Неможливість здійснити статевий акт приводить в першу чергу до ускладнень соціального плану: труднощі в сімейному житті (аж до розпаду сім’ї), неможливість створити сім’ю, зачати дитину. Все це знижує самооцінку чоловіка, призводить до невротизації особистості і навіть до психопатизації (неврози, депресії, безпричинна агресивність, загострення шизофренії). Дані зміни не можуть залишатися непоміченими ні в побуті, ні на виробництві. У людини виникають напружені відносини з колегами по роботі, що призводять до тяжких конфліктних ситуацій, які можуть стати причиною звільнення. Все перераховане вище може привести як до суїцидальних спроб, так і до важких антигромадських і навіть кримінальних діянь.

Крім соціальних проблем імпотенція здатна настільки ж сильно погіршити здоров’я людини. Це пов’язано з постійними стресами, пов’язаними з відсутністю нормальних сексуальних відносин. Загальновідомо, що стреси займають перше місце серед причин зниження імунітету. Отже людина стає беззахисна перед несприятливими факторами зовнішнього середовища. На тлі загальної невротизації місцем найменшого опору стає шлунок (гастрит, виразкова хвороба), серце (ішемічна хвороба серця, стенокардія), легені (підвищена сприйнятливість до ГРЗ, схильність до тяжких бронхіту і пневмонії). Наслоившиеся хвороби ще більше погіршують потенцію. Прогресуюча імпотенція стає причиною нових захворювань — формується замкнуте порочне коло.

Діагностика імпотенції

Діагностика імпотенції проводиться з метою визначення причини, що викликала захворювання.

Методи діагностики можна розділити на дві основні групи: суб’єктивні і об’єктивні.

До суб’єктивних методів відносяться відомості, отримані при бесіді з хворим (скарги, збір анамнезу хвороби і життя, оцінка психологічного статусу).

Об’єктивні методи більш численні, і тому їх можна розділити на кілька підгруп:

 • фізикальні (огляд, пальпація, діагностичний масаж, вимірювання загальної та місцевої температури, визначення артеріального тиску);
 • лабораторні (аналізи крові, сечі, секретів статевих залоз, визначення гормонального статусу, дослідження на наявність/відсутність прихованих інфекцій);
 • інструментальні (виконання ультразвукового сканування (УЗД), дистанційної інфрачервоної термографії статевих органів, уродинамічних досліджень, висхідної уретрографії та мікційної цистоуретрографії, а також уретроцистоскопії).

Лікування імпотенції

Методи лікування імпотенції дуже численні, тому їх можна розділити на дві основні групи.

За принципом дії лікування буває:

 • етіотропним (усунення причини);
 • патогенетичним (вплив на механізм захворювання);
 • симптоматичний;

імуностимулюючим.
За способом застосування лікування буває:

 • таблетованим;
 • ін’єкційний;
 • фізикальним (масаж передміхурової, залози і насіннєвих бульбашок);
 • інструментальний;
 • транскутанным (мазі, гелі);
 • ЛФК (лікувальна фізкультура);
 • санаторно-курортний,
 • голко-Рефлексотерапія.

Инструментальні методи лікування також можна розділити на кілька підгруп: фізіотерапевтичні, ендоскопічні, хірургічні.

У зв’язку з тим, що імпотенція вважається крайнім ступенем еректільной дисфункції, при лікуванні цієї недуги мають велике значення хірургічні методи. Найбільш поширеними з них є:

 • операції на судинах і печеристих тіл — виконується при порушенні відтоку крові до статевого члена, проводиться ангиохирургом і полягає в заміщенні черевного ділянки аорти алопластичним судинним трансплантатом;
 • імплантація протезів статевого члена (фаллопластика) — поділяється на внекавернозную, внутрикавернозную (повну і часткову), комбіновану.

Внекавернозноефаллопротезирування може здійснюватися по-різному. Протез вводиться підшкірно або підфасціально по тильній або бічній поверхні статевого члена. Іноді протез розташовують між кавернозними тілами. Внекавернозное фаллопротезірування недостатньо широкого поширення в зв’язку з технічно важкоздійсненним розшаруванням межкавернозной перегородки, яке може призвести до пошкодження печеристих тіл.

Внутрикавернозноефаллопротезирование за останні 20 років здобуло найбільше визнання завдяки більш фізіологічного способу досягнення імітації ерекції, забезпечення анатомічних розмірів і сталої жорсткості органу для проведення статевого акту, а також завдяки зниженню ризику відторгнення трансплантатів, розташованих в глибині тканин. В даний час розрізняють жорсткі, напівжорсткі і самонаповнюються протези. Вони виготовляються з різних видів біоінертних пластмас. Техніка установки протеза полягає в наступному: в печеристих тілах шляхом бужування створюються тунелі, діаметром близько 7-10 мм, в які поміщаються стрижні протеза. Дана техніка є універсальною (з невеликими відмінностями) для всіх видів внутрикавернозных протезів.

Прогноз. Профілактика

Як правило, прогноз даного захворювання сприятливий, не дивлячись на повну відсутність ерекції, викликане важким необоротним захворюванням (наприклад пошкодженням спинного мозку). В цьому випадку пацієнту застосовується фаллопластика, про яку говорилося вище. Забезпечення штучної ерекції є хоч і крайній, але зате 100% ефективним заходом для надання допомоги хворим з імпотенцією.

При менш тяжких і запущених випадках імпотенції питання відсутності ерекції вирішуються ще простіше — завдяки таблетованих препаратів швидкої дії (Віагра, Левітра, Сиаліс і інші). Однак саме захворювання нікуди не зникає, так як дані препарати — яскраві представники симптоматичного лікування. Незалежно від причин виникнення імпотенції, вони здатні викликати ерекцію у будь-якого чоловіка, хто хоч якось може її здійснити. Але якщо людина безконтрольно приймає подібні препарати, то вони можуть привести до небажаних наслідків: спочатку виникає звикання, організму буде вимагатися все більші дози. Тим часом хвороба прогресує з більшою силою, викликаючи все нові ускладнення з боку інших органів і систем. У такої категорії пацієнтів прогноз вкрай несприятливий.

Профілактичні заходи:

 1. З огляду на, що імпотенція нерідко виникає в зв’язку із захворюваннями органів сечостатевої системи чоловіків, необхідно уникати ці хвороби: оберігатися від проникнення інфекцій, що передаються статевим шляхом, уникати переохолоджень.
 2. Сидяча робота стає причиною застою крові в малому тазі, тому важливо вести більш активний спосіб життя: частіше ходити, бігати, займатися плаванням, влаштовувати велопрогулянки.
 3. Необхідно відмовитися від сигарет, так як куріння сприяє звуженню судин і не дозволяє крові надходити до статевих органів. А в самих сигаретах і сигарах міститься кадмій — токсин, що провокує імпотенцію.
 4. Варто відмовитися від алкогольних напоїв, так як в них містяться речовини, що сприяють погіршенню стану здоров’я. Допускається лише вживання червоного вина в обмежених кількостях.
 5. Харчування має бути збалансоване: їжа, що містить необхідні вітаміни і мікроелементи, відмова від фастфуду та жирної їжі, знизити вживання цукру.
 6. Важливо регулярно перевіряти рівень артеріального тиску і холестерину в крові, особливо у віці 50-60 років.
 7. Для поліпшення циркуляції крові, позбавлення від мігрені і зміцнення стресостійкості рекомендується щодня робити зарядку протягом 30 хвилин (не менше).
 8. Для того, щоб уникнути втоми, яка може стати причиною сексуальних розладів, потрібно 8-годинний сон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code