Кір

Кір

Кір — це небезпечна вірусна інфекція, яка характеризується високою температурою тіла, яка зливається плямистої червоним висипом та ураженням слизових оболонок, а також може протікати з залученням в процес внутрішніх органів.

До введення загальної вакцинації від кору захворювання частіше зустрічалося серед дітей. Тому історично кір вважається дитячою інфекцією.

Який збудник викликає кір?

Причиною хвороби є вірус, який належить до сімейства параміксовірусів. Він нестійкий до факторів навколишнього середовища. Однак при низьких температурах вірус довго зберігає активність (в замороженому стані при температурі мінус 70 градусів може зберігати активність 5 років).

При висиханні вірус гине миттєво. А ось в крапельках слини він живе близько півгодини. Цього часу достатньо для того, щоб вірус перейшов від хворої людини до здорової.

Зараження вірусом

Заразитися кором можна тільки від хворої людини. Він може бути заразним навіть тоді, коли сам ще не знає про своє захворювання і непогано себе почуває, тобто, приблизно за 2 дні до перших симптомів. З 5-го дня від виникнення на тілі висипки хворий вважається незаразних.

Передається збудник повітрям з крапельками слини, що виділяється з організму при кашлі, розмові і чханні. Він дуже швидко розлітається по повітрю. Можна заразитися кором, навіть не спілкуючись з хворим. Досить перебувати з ним в одному будинку, нехай навіть на різних поверхах.

Однак через предмети і третіх осіб заразитися кором неможливо. Вірус потрапляє спочатку на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей. Вже через три дні збудник проникає в кровотік і починає там активно розмножуватися.

Є ще один шлях зараження кором: трансплацентарний. Таким шляхом може заразити кір мама в кінці вагітності свого внутрішньоутробно розвивається малюка.

До захворювання сприйнятливі всі нещеплені особи, як діти, так і дорослі. Діти до 3-6 місяців життя практично не хворіють на кір, тому що захищені антитілами від матері, що залишилися або після перенесеної хвороби, або після щеплення.

А якщо жінка не хворіла на кір і не була від неї щеплена, то заразитися небезпечним вірусом може навіть новонароджений.

Симптоми інфекції

Кір протікає по-різному: типово і нетипово. По тяжкості інфекція буває з легким, середньотяжким і тяжким перебігом.

Протікає захворювання гладко або з ускладненнями. У дорослих інфекція протікає більш важко. Серед дітей найбільш тяжкий перебіг спостерігається у пацієнтів віком до 5 років.

Класичне перебіг хвороби характеризується наступними періодами і симптомами:

Інкубаційний період

По-іншому він називається прихованим. Триває цей період від 8 до 17 днів. У деяких пацієнтів він подовжується до 3 тижнів. В даному періоді хвороби немає ніяких ознак того, що людина захворіла. Але 2 останніх дні цього періоду він вже заразний для навколишніх.

Катаральний період

В даному періоді інфекцію можна легко сплутати з будь-яким іншим респіраторним захворюванням, тому що у пацієнта починається кашель, нежить, піднімається температура тіла до високих цифр, з’являється слабкість, знижується апетит.

Характерними саме для кору в даному періоді є сльозотеча і набряклість повік, а також поява висипу на слизовій оболонці порожнини рота, неба. Ця висип нагадує розсипану манну крупу, навколо якої спостерігається червонуватий віночок. Катаральний період триває 3-4 дні.

Період висипань

Саме в даному періоді діагноз стає очевидним, тому що висип при кору має характерні особливості. Починається вона обличчі, на шиї, за вухами, а потім поступово «спускається вниз.

На другий день висипом покрито тулуб і плечі. На третій день уже все тіло. Характерно, що кожне нове підсипання супроводжується новим підйомом температури.

Як виглядає висип? Вона червоно-коричневого кольору, має вигляд плям і папул (підноситься над шкірою), зливається між собою. Фон шкіри під висипом не змінений. Висип не свербить. Триває цей період 3-4 дні.

Період пігментації

Цей період триває 1-2 тижні. Симптоми поступово проходять, нової висипу не з’являється. Наявні висипання темніють, буріють і поступово зникають. З’являється висип при кору зверху вниз, а зникає знизу вгору. Тобто, останнім очищається від висипки особа. Іноді після висипань залишається лущення.

У пацієнта в періоді одужання довго зберігається слабкість, знижений апетит, стомлюваність.

Період

Симптоми

Заразність

Лікування

Інкубаційний

Відсутні

За 1-2 дні до закінчення інкубаційного періоду

При підозрі на контакт з хворим на кір терміново вводять противокоревой імуноглобулін або проводять екстрену вакцинацію

Катаральний

Температура 38,5…39 °С, виділення з носа, кашель, запалення повік, млявість, зниження апетиту. Можуть бути пронос, судоми. На спині дрібні червоні цятки

Заразний

Симптоматичне: судинозвужувальні, відхаркувальні, знижуючі температуру і знімаючі головний біль препарати

Висипання

До колишніх симптомів додається висип, що з’являється за вухами і швидко поширюється на тіло, а потім на кінцівки, температура в перші дні доходить до 40 °С

Заразний четверо діб з моменту появи висипань

При вираженій інтоксикації та високому ризику ускладнень необхідно лікування в стаціонарі

Пігментації

Симптоми згасають, висип коричневіє і зникає в тій же послідовності, як виникала

Не заразний

При необхідності продовжують боротися з симптомами

Одужання

Слабкість, зниження імунітету

Не заразний

Загальнозміцнюючі процедури

Чим небезпечний кір?

Захворювання небезпечне своїми ускладненнями, які можуть коштувати навіть життя хворого.

До неспецифічних ускладнень ставляться ускладнення, пов’язані з нашаруванням бактеріальної інфекції на уражену вірусом епітелій: ларингіт, трахеїт, пневмонія, стоматит, ентероколіт, отит, мастоїдит, кон’юнктивіт та ін

Особливо важко протікають такі неспецифічні ускладнення, як міокардит, панкреатит, геморагічний синдром, синдром дессименированного внутрішньосудинного згортання, тромбоцитопенічна пурпура.

Специфічні ускладнення зумовлені впливом саме вірусу кору: енцефаліт, менінгіт і менінгоенцефаліт, підгострий склерозуючий паненцефаліт. Протікають дані ускладнення важко, хворого можна втратити. Навіть у разі одужання можуть залишитись стійкі неврологічні порушення. Зустрічається енцефаліт у одного з 1000 хворих, 10% з них гинуть.

Як поставити діагноз?

Діагноз, як правило, легко можна поставити на підставі клінічних симптомів. У перші дні хвороби, поки немає висипу, лікар може просто поставити діагноз ГРЗ. Але з появою висипу причина захворювання стає ясною. Труднощі з постановкою діагнозу бувають при атипових формах.

Не варто вести дитину на прийом в поліклініку, якщо є симптоми кору. Необхідно викликати лікаря додому. При тяжкому стані хворого важливо швидше викликати невідкладну допомогу. Хворий дорослий також не повинен відвідувати поліклініку, так як він може бути небезпечним для оточуючих.

Серед лабораторних методів діагностики використовують вірусологічний та серологічний методи. Перший метод допомагає виявити сам вірус. Другий метод заснований на визначенні антитіл до вірусу.

Додатково лікар призначає загальний аналіз крові, в якому зазначаються ознаки вірусної інфекції.

Лікування кору

Неважкі і неускладнені форми кору можна лікувати амбулаторно, тобто вдома. Лікування призначає лікар-педіатр. При стаціонарному лікуванні хворого спостерігає інфекціоніст.

При необхідності госпіталізації хворого поміщають у спеціальний бокс, щоб він не зміг заразити інших пацієнтів.

Основні принципи лікування такі:

  • Лікувально-охоронний режим, гарне харчування (молочно-рослинна дієта), рясне пиття, регулярне провітрювання;
  • Постільний режим протягом усього періоду лихоманки (підвищеної температури тіла) плюс ще два дні;
  • Гігієна очей антисептичними засобами;
  • Противірусні препарати (індуктори інтерферонів);
  • Симптоматичні препарати: жарознижуючі ліки, судинозвужувальні спреї і краплі в ніс, відхаркувальні препарати;
  • Вітамінотерапія.

При тяжких і ускладнених формах лікування розширюється в залежності від суті наявних проблем. Самолікуванням кору ні в якому разі не можна займатися.

Профілактика кору

На даний момент найбільш надійним захистом від корової інфекції є вакцинація, яка проводиться дітям у рамках календаря щеплень.

Вперше дитину щеплять у однорічному віці. Зазвичай використовують комбіновані вакцини, що захищають ще й від паротитної, і від краснушної інфекції. Але є і моновакцини від кору.

Повторно дітей вакцинують у шестирічному віці. Також ревакцинації підлягають дорослі з групи ризику, які досягли віку 36 років (але не більше 50 років).

До групи ризику належать медпрацівники, вчителі і вихователі, працівники транспортної сфери і деякі інші особи, чиї професії пов’язані з підвищеним ризиком зараження на кір.

Сучасні мами і тата підписують відмова від щеплень своїм дітям, перебуваючи під впливом злісних антивакцинаторов. Це призвело до того, що все частіше стали фіксуватися випадки захворювання на кір серед дітей.

Щеплені діти теж можуть захворіти на кір, але це трапляється рідко, а виникле захворювання протікає легко і без ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code