Колодязь — народні прикмети

У казках колодязь часто згадується в ролі своєрідної «двері» між світами. Стрибнув богатир у такій портал на землі — а вийшов назовні в «тридев’ятій державі», на задньому дворі якого-небудь Змія Горинича. Народний епос створювався не просто для розваги, а звичайний колодязь народні прикмети оголосили «місцем сили» з умислом.

Давні звичаї при використанні колодязів

Наші предки розсудливо вважали, що вода для людей важливіше хліба. Це джерело життя, а поява вологи в колодязі — диво, яке боги можуть і подарувати, і відняти. Щоб не образити небесних покровителів, встановлювалися спеціальні закони.

  1. Наприклад, заборонялося ходити по воду «нечистим» жінкам (незабаром після пологів або в критичні дні).
  2. Не можна було спорожняти відра біля зрубу, лаятися поруч з ним або смітити — це ображало місцевих духів-охоронців.

У ворожіннях

Прикмети про колодязь використовували у ворожінні. Вважалося, що вночі в його глибині можна побачити майбутнє: від весілля до власної смерті.

Злі духи

  1. В темряві воду намагалися не брати. Предки вважали, що в цей час у зрубу збиралися злі духи, що викликають заразні хвороби та всілякі біди.
  2. Наособицу стояв Юріїв день, коли, за віруваннями слов’ян, потойбічний світ просочував землю отрутою — в цю добу до «водних порталам» не підходили взагалі.

Не засинати

Засипати колодязь прикмети категорично забороняли! Старі запевняли: винуватець позбудеться достатку і здоров’я. Але це ще не найстрашніше. Ображені боги обов’язково помстяться, позбавивши все село будь-яких джерел вологи: обміліють річки, не проллються дощі, сховаються під землю ключі. Щось подібне станеться, якщо принизити духів-покровителів будь-яким іншим способом.

Не випадково попереджає народна прикмета: пішла вода з колодязя — видно, хтось в нього плюнув.

Де копати колодязь — як визначити за народними прикметами?

Як копати?

Риття колодязів було в давнину справжнім містичним ритуалом. На обраному місці приносили жертви, а зруб, який височів над землею, обов’язково прикрашали зображеннями небесних світил або кінських голів. Джерело води прикривали кришкою і навіть замикали ключем — щоб захистити від Злих Сил.

Прикмети радили при копанні криниці залишити «відкупні» монетки, а в подальшому — дякувати місцевих зберігачів підношеннями у вигляді зерна і стиглих плодів.

Де копати?

Де саме слід було починати будівництво? Навіть у наші дні народні прикмети вкажуть місце під колодязь не гірше, ніж геодезичні прилади. Сміливо можна рити свердловину або копати криницю в місцях, де вранці клубочиться туман, випадає багато роси або зростає самотній дуб. Влітку примічають місця, де росте особливо соковита, зелена трава, якій байдуже навіть посушливі періоди – значить, волога в цих місцях підходить близько до поверхні, і коріння вистачає її.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code