короста

Короста

Шкірні захворювання, зумовлені впливом інфекційних збудників, дуже поширені. До одного з них відноситься короста. Як вона проявляється? Чи легко лікується захворювання?

Короста та її збудник

Це захворювання виникає через паразитування на шкірі коростяного кліща. В процесі своєї життєдіяльності він пошкоджує шкіру, що проявляється дуже неприємними симптомами.

Заразитися можна від хворої людини. Від тварин хвороба не передається. Коростяний кліщ відноситься до паукообразным, пн дуже-дуже маленький, неозброєним оком не розгледіти. Самка кліща в 4 рази менше, ніж 1 мм. А самець ще менше.

Самці запліднюють самок і вони відкладають яйця. Щоб це зробити, самки роблять у шкірі людини ходи. Глибше, ніж у роговий шар епідермісу, вони не проникають. За добу кожна самка може відкласти не більше 2-3 яєць, але цього достатньо, щоб хвороба швидко поширилася.

Вже через кілька днів з яєць вийдуть личинки, а з кожної личинки утворюється статевозріла особина (на це йде менше тижня).

Кожна доросла самка живе в людському організмі 45-60 днів. За цей час вона встигає відкласти дуже багато яєць. Кліщі «не люблять» чистоту, кип’ятіння, високі температури прання і прасування білизни, а також заморожування.

В комфорті вони розмножуються в теплому і вологому середовищі. Поза тіла людини вони можуть жити кілька днів. Особливо активно самки відкладають яйця вночі. Працюють вони синхронно. Кліщі залишають у шкірі продукти життєдіяльності, які дуже алергенні для людини.

Є особлива форма корости — норвезька — яка протікає важко і з яскравими симптомами. Виникає вона в осіб зі зниженим імунітетом. При цьому сильно страждає загальний стан хворого.

Чи легко заразитися коростою?

Зазвичай захворювання передається при тісному спілкуванні, рукостисканнях, користуванні спільними речами, білизною. Заразитися можна через поручні в громадському транспорті, рукавички, тапочки, іграшки, дверні ручки. Можна заразитися і при статевих контактах.

Підйому масової захворюваності сприяє скупченість людей, погані побутові умови, недотримання правил особистої гігієни, що буває при стихійних лихах, міграції населення.

Від корости не застрахований ніхто. Навіть люди, які неухильно дотримуються правил особистої гігієни, можуть захворіти на коросту, але у них хвороба зазвичай протікає в стертій формі.

Як запідозрити коросту?

Прихований період хвороби триває зазвичай один-два тижні, рідко довше. Потім з’являються перші ознаки корости, які з кожним днем стають все яскравішими, а на шкірі з’являються характерні ознаки. Якщо хворий починає лікування, поступово настає одужання.

Ознаки корости досить-таки прості. Хворий скаржиться на те, що у нього свербить шкіра. Більше свербіж турбує вночі.

Можна побачити на шкірі коростяні ходи, які прокладає самка. Вони виглядають як сірі риски з крапочками на кінцях.

Ураження шкіри, що настали через расчесов, алергічні реакції на екскременти кліщів — ці симптоми з’являються не відразу. Найчастіше свербіж із-за алергії.

До речі, те, що людина чухається, є захисною реакцією організму. Адже при механічному впливі нігтів на шкіру коростяні ходи і яйця руйнуються.

Найбільш часто симптоми проявляються в тих місцях на тілі, де відбулося зараження. Зазвичай це кисті або ступні. При зараженні через інтимні контакти свербіж і розчухування локалізуються в області зовнішніх статевих органів, внизу живота. При огляді шкіри можна відзначити рожеві вузлики. Буває так, що на шкірі утворюються маленькі бульбашки з геморагічної скоринкою на верхівці.

Діагностика хвороби

Як правило, лікар ставить діагноз на підставі скарг хворого і огляду. Допомогти в постановці діагнозу можуть допомогти лікарі різних спеціальностей: педіатр, терапевт, кардіолог, інфекціоніст, алерголог.

Детальне опитування пацієнта і огляд його шкіри допомагають швидко поставити діагноз. Проблеми з постановкою діагнозу бувають при атипових та ускладнених формах. Буває так, що при тривалому перебігу хвороби, нашаровуються такі ускладнення, як екзема, стрептодермія, а це може замаскувати картину корости.

У деяких випадках лікарі забирають матеріал з шкіри для дослідження, щоб виявити самого кліща.

Як допомогти хворому?

Короста лікується місцевими препаратами, однак лікар може призначити всередину препарати, що зменшують свербіж шкіри. Лише лікар призначає лікування, при цьому одним візитом справа не закінчиться. Після першої консультації спеціаліст запрошує пацієнта ще 4 рази: через три дні від початку лікування, а потім ще три рази з інтервалом 10 днів.

Зазвичай захворювання лікують вдома. Призначається обробка шкіри спеціальними акарицидними препаратами. Доцільно відразу обробити шкіру усіх членів родини, тому що ризик їх зараження дуже великий.

Ліки на шкіру наносять перед сном. Перед кожною обробкою шкіри і після неї потрібно змінити білизну і одяг. Не потрібно наносити ліки на обличчя і волосисту частину голови. Протягом трьох годин не варто змивати засіб.

До ефективних ліків відносяться крем або розчин для зовнішнього застосування Перметрин 5%, спрей Спрегаль, мазь Бензилбензоат 10% і 20%, сіра мазь 10% і 33%. В анотаціях до даних медикаментів детально розписано, як їх застосовувати.

Важливо не тільки обробити шкіру, але і випрати при високій температурі весь одяг, перемінити постільну білизну, обробити речі, з якими хворий був у контакті. При правильному виконанні всіх рекомендацій лікаря хворий повністю одужує. Після корости не виробляється стійкий імунітет, можна захворіти повторно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code