краснуха

Краснуха

Краснуха вважається дитячою інфекцією, яка у більшості дітей протікає легко і без ускладнень. Але від неї все одно роблять дітям щеплення. З чим це пов’язано? Як протікає інфекція в осіб різного віку? Для кого краснуха найбільш небезпечна? Дійсно, так чи треба робити щеплення?

Збудник хвороби

Інфекція викликається вірусом. Основними ознаками хвороби є висип, інтоксикація, невеликі катаральні явища і збільшення потиличних та шийних лімфовузлів.

В чому особливості вірусу? Він не стійкий у навколишньому середовищі, але в замороженому стані довго зберігає свої властивості. А ось під сонячними променями вірус дуже швидко гине. Антибіотики на вірус не діють.

Як людина заражається краснухою?

Заразитися інфекцією можна лише від хворих осіб, у тому числі від новонароджених. Хворий вважається заразним не тільки тоді, коли у нього є виражені симптоми хвороби, а за пару днів до їх появи. Саме в ці дні від хворого заражається максимально число людей, тому що він продовжує ходити в дитячий садок, школу, на роботу і контактувати з іншими людьми, не знаючи про свою хворобу.

Заражаються інші діти і дорослі крапельним шляхом. Хворий виділяє вірус з крапельками слини, коли розмовляє, чхає, кашляє. Сумарно хворий на краснуху заразний приблизно протягом тижня (за 1-2 дні до висипу і ще 5 днів після появи висипки).

Як циркулює вірус в організмі при зараженні крапельним шляхом? Спочатку вірус потрапляє на слизові оболонки дихальних шляхів. Розмножується він в шийних лімфовузлах. Через 7 днів він проникає в кров, де починають вироблятися антитіла проти вірусу. Висип на тілі з’являється через 2 тижні після зараження. Людина виділяє вірус не тільки з крапельками слини й мокротою, але також із сечею та калом.

Малюки з вродженою краснухою заразні дуже довго: впродовж півтора-двох років. У них збудник виділяється з харкотинням, калом, сечею. Внутрішньоутробно плід заражається через плаценту від хворої матері.

Який найкращий спосіб профілактики краснухи

Кращим методом профілактики інфекційних хвороб є вакцинація. Щодо краснушної інфекції теж розроблена щеплення. Вона робиться живою вакциною у віці 12 місяців. Це заключна щеплення на першому році життя. Ревакцинацію проводять в 6 років.

Серед дорослих прищеплюють тільки жінок, які не хворіли на краснуху чи не були щеплені раніше. Занадто страшно зустрітися непривитой жінці з небезпечним вірусом при вагітності.

Як правило, дитину щеплять не тільки від краснухи: в той же день робиться щеплення проти кору та паротиту. Зазвичай використовують комбіновану вакцину, яка дозволяє захистити дитину відразу від трьох небезпечних інфекцій.

Симптоми і перебіг хвороби у дітей

Частіше хворіють діти вікової категорії 2-9 років. Малюки до 6 місяців життя майже не хворіють, тому що у них є антитіла від матері (якщо вона хворіла чи щеплена). Найбільше число випадків хвороби відзначається восени і взимку.

Прихований період інфекції триває від 15 до 24 днів. Самим першим і явним симптомом хвороби є рожева висипка. Спочатку вона з’являється на шкірі обличчя, а потім швидко з’являється по всьому тілу. Найбільше висипання розташовуються на розгинальних поверхнях кінцівок, на шкірі сідниць, навколо суглобів. Висипання зазвичай плямиста, але буває і папульозний (тобто, підноситься над шкірою). Сама шкіра залишається звичайного кольору. Висип тримається пару-трійку днів, вона зникає безслідно.

Приблизно одночасно з висипом з’являються симптоми інтоксикації. Для краснушної інфекції не характерна дуже висока температура тіла. Зазвичай вона тримається в межах 37,2-38 градусів. Може підвищуватися температура тіла не зовсім. Проте хворого може турбувати головний біль, м’язовий і суглобовий біль, нездужання, зниження апетиту.

Краснуха часто супроводжується такими симптомами, що нерідко батьки плутають її з банальним ГРВІ: нежить, сухий кашель, біль у горлі. Лише наявність висипу видає саму краснуху, якщо батьки не приймуть її за алергію (що буває нерідко).

Є ще характерний симптом краснушної інфекції: збільшення в розмірах лімфовузлів на шиї і потилиці. Дитина може показувати, що йому боляче в цьому місці. Якщо мама або лікар поторкає ці збільшені лімфовузли, то дитина також поскаржиться на сильну болючість. Якщо мама викличе лікаря вже після того, як пройде висип, то лікар може запідозрити краснуху саме по збільшених лімфовузлів на потилиці і шиї. Цей симптом тримається близько тижня після зникнення висипань.

Чи легко хворіють дорослі?

У дорослих інфекція протікає набагато важче. Температура підвищується до високих цифр і тримається довше. Часто болять суглоби. Нерідко захворювання ускладнюється артритами. Можуть постраждати внутрішні органи.

Висип у дорослих теж має свої особливості. Вона може зливатися, приймати геморагічний характер. Нерідко захворювання супроводжується кон’юнктивітом. Буває таке, що краснуху дорослі приймають за кір.

Зустрічаються ускладнені форми інфекції (особливо у дорослих). Ускладнення часто стосуються суглобів з формуванням в них запалення. Важко протікають менінгіт і енцефаліт. Багато труднощів у лікуванні підстерігає пацієнтів з полиневритом. Тривалого лікування потребують хворі з тромбоцитопенічну пурпуру.

Як підтвердити діагноз?

Зазвичай лікар ставить діагноз без праці за наявними симптомами. Однак розроблені методи лабораторної діагностики інфекції:

  • Вірусологічний метод — дозволяє виділити збудника з калових мас, крові, сечі, носоглоткових змивів;
  • Серологічний метод — виявляє антитіла до збудника. Можна визначити гостроту процесу, давність хвороби (дослідивши авідність).

Буває, що лікар призначає хворому загальний аналіз крові. Специфічних змін там не видно, лише будуть видні ознаки вірусної інфекції (зниження лейкоцитів, збільшення лімфоцитів, поява плазматичних клітин).

Як лікується краснуха?

У більшості випадків лікують хворобу вдома. Госпіталізують хворих з тяжкими формами або у випадку формування ускладнень. Також в інфекційну лікарню відвезли хворих із закритих колективів, щоб ізолювати їх від здорових осіб.

До якого лікаря потрібно звернутися? Це залежить від віку хворого: дітей лікує педіатр, дорослих — терапевт. В деяких випадках потрібна консультація інфекціоніста.

Які принципи лікування краснушної інфекції?

  • Постільний режим на період висипання;
  • Рясне пиття;
  • Противірусні засоби при важкій формі і у випадку вродженої інфекції (рекомбінантні інтерферони);
  • Симптоматичні засоби: жарознижуючі, антисептики для зіву, відхаркувальні ліки та ін.
  • При формуванні ускладнень показано особливе лікування в стаціонарі.

Інфекція при вагітності: у чому полягає ризик?

Не дарма всіх вагітних жінок обстежують на наявність антитіл до краснушної інфекції. Хоча правильніше проводити обстеження ще на етапі її планування. Якщо антитіл до краснухи немає, то майбутню маму варто прищепити, але за 3 місяці до планованої вагітності.

Інфекція при вагітності найбільш небезпечна в першому триместрі. Приникая до плоду через судини плаценти, віруси виявляють все своє підступність, викликаючи важкі вади розвитку.

У ряже випадків плід гине внутрішньоутробно. Іноді народжується дитина з важкими аномаліями розвитку. Є навіть поняття: «великий краснушный синдром» і «малий краснушный синдром».

Однак, малий — не означає легкий. У дитини відзначається тріада симптомів: пороки серця, катаракта і глухота. Ясно, що ця дитина є інвалідом з народження. Буде потрібно зробити дуже багато, щоб поліпшити його якість життя.

Що ж тоді входить у поняття «великого синдрому»? Сюди відносяться важкі ураження головного мозку аж до часткового або повного його відсутності. Майже завжди уражаються очі з формуванням складних вад. Дитина може бути сліпим з народження. Нерідко формуються вади серця, скелета, різних внутрішніх органів. Крім цього у немовляти можуть бути поточні запальні процеси, порушення з боку згортаючої системи крові.

Що робити жінці, яка перехворіла краснушної інфекцією в першому триместрі вагітності? Вона консультується з лікарями, які інформують її про можливі ризики народження дуже важкого дитини. У неї є медичні показання для переривання даної вагітності. Рішення залишається за сім’єю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code