Лейкоплакія

Лейкоплакія

Лейкоплакія в порожнині рота — це передраковий стан, що виражається ороговінням слизової оболонки і губ, а також вираженими ознаками запалення. Поява її симптомів не гарантує розвиток раку порожнини рота, а лише говорить про те, що ризики досить високі і необхідно вживати заходів.

Основні причини

На сьогоднішній день немає точно встановлених причин появи лейкоплакії. Існують лише в теорії. Згідно з однією з найперспективніших, лейкоплакія — результат хронічної механічної або хімічної травми, а також відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників.

Спровокувати розвиток патології можуть хвороби травного тракту, шкідливі звички, порушення обмінних процесів і роботи імунітету.

Є думка, що лейкоплакія пов’язана з тривало існуючим дефіцитом вітаміну А, особливо, при наявності супутніх факторів.

До числа можливих причин формування лейкоплакії можна віднести:

  • хронічна травма, наприклад, протезами, неправильно встановленими брекетами, пломбами або ж гострими краями каріозної порожнини;
  • шкідливі звички;
  • професійні шкідливості;
  • імунодефіцити;
  • хронічне запалення.

Характерні симптоми

Частіше лейкоплакія проявляється на внутрішній стороні щік, ближче до куточків рота, ураження мови зустрічається рідше. Конкретні симптоми лейкоплакії залежать від її виду: плоска, ерозивна, веррукозная, а також якщо вона пов’язана з курінням — лейкоплакія Таппейнера або курців.

Плоска

Найпоширеніша форма. Неприємні відчуття відсутні, пацієнти скаржаться лише на сухість у роті, відчуття стягнутості слизової. Помітно одне або кілька плям, контури рівні, епітелій стає каламутним. Пляму зі зміненою забарвленням від білого до сіруватого відтінку.

При ураженні мови можна помітити змінений рельєф, його поверхня стає горбистою.

Стоматологи відзначають, що така форма лейкоплакії може існувати роками, не перероджуватися в онкологію і не викликати дискомфорту.

Верукозна

Помітно виражене пляма, що виділяється за кольором і над рівнем слизової оболонки. Пацієнти часто скаржаться на дискомфорт, що утворюються бляшки з нерівною шорсткою поверхнею. Цей вид найчастіше перероджується в рак порожнини рота.

Ерозивна лейкоплакія

Цей вид розвивається з верркукозной або плоскою, тобто, по суті, є ускладненням, в разі якщо не був прибраний дратівливий чинник. Самі ерозії формуються в куточках рота, на бічних поверхнях язика. Пацієнти скаржаться на виражені хворобливі відчуття, особливо при прийомі їжі.

Стоматологи відзначають, що цей вид захворювання пов’язаний з найбільш високим ризиком онкопатологій.

Лейкоплакія Таппейнера

При цій формі характерне утворення білого нальоту по всій поверхні слизової, відзначаються білі вкраплення. Цю форму пов’язують з курінням і при відмові від нього, цей процес звернемо. У разі якщо стаж куріння досить великий — є ризик переродження в пухлину.

Діагностика

Симптоми лейкоплакії схожі з іншими захворюваннями, відрізняються з причин формування і, відповідно, лікуванню. В медицині та стоматології зокрема, є таке поняття як диференційна діагностика, за допомогою якої вдається відрізнити одне захворювання від іншого.

Різні форми лейкоплакії схожі з симптомами червоного плоского лишаю, червоного вовчака, гіперкератозом, складними формами хейлітов (запалення губ) і глосситов (запалення мови).

Діагноз виставляється на підставі аналізу скарг, анамнезу життя, визначення фактора спадковості, а також після проведення огляду і деяких додаткових тестів. Для виключення онкопатологій, стоматологами проводиться біопсія уражених ділянок, з подальшим вивченням під мікроскопом.

Сукупність цих даних дозволяє поставити діагноз і визначити тактику лікування.

Лікування

Тактика лікування визначається видом і причиною лейкоплакії і завжди вимагає комплексного підходу. Найпоширеніша форма — плоска, яка пов’язана з хронічною травмою або іншими агресивними діями на порожнину рота.

Тільки усунувши травму, можна говорити про сприятливому прогнозі. В індивідуальному порядку стоматолог складає план лікування: санація порожнини рота, перероблення старих неякісних і травмують слизову реставрацій, будь то пломби або протези.

Навчання правилам чищення зубів — не тільки частина лікування, але й профілактики.

Ще одна не менш поширена форма лейкоплакії пов’язана з курінням. Тому стоматологи рекомендують відмовитися від шкідливої звички і усунути всі наявні наслідки.

Для якнайшвидшого відновлення слизової оболонки порожнини рота рекомендовано використовувати препарати, що стимулюють її епітелізацію — обліпихова олія, вітамін А і ін. Необхідність прийому інших лікарських препаратів визначається індивідуально.

Пацієнтам з діагностованою ерозивній і веррукозной формою лейкоплакії може бути рекомендовано хірургічне видалення уражених ділянок слизової, з гістологічним вивченням змінених тканин.

Прогноз

Тривалість, протягом і ймовірність переродження лейкоплакії в рак порожнини рота індивідуальний. Практика показує, що в одних пацієнтів такі симптоми зберігаються протягом десятків років і не перероджуються, а в інших — за кілька років лейкоплакія перетворюється на рак.

Поки не вдалося встановити, в чому причина такої вибірковості. Але така ймовірність говорить про те, що всі пацієнти з діагнозом «лейкоплакія» підлягають диспансерному обліку.

Стоматолог складає план профілактичних відвідувань, на яких проводиться ретельний огляд і оцінка прогресії захворювання.

Таким чином, вдається вчасно помітити зміни і прийняти необхідні заходи.

Профілактика

Профілактика лейкоплакії зводиться до усунення всіх провокуючих чинників: усунення неякісно виготовлених протезів, пломб.

Своєчасне лікування карієсу і хвороб ясен як обтяжуючої фактора. Відмова від шкідливих звичок, причому, не тільки куріння, — також важливий пункт профілактики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code