Народні прикмети про хліб

Хліб — не просто їжа, що дозволяє підтримувати сили людини. Цей продукт — результат важкої праці, переживань, хвилювань, надій. Свого роду сакральний символ, що викликає глибоку повагу від сивої старовини до наших днів. Чи Не тому прислів’я, приказки та прикмети про хліб так широко поширені в народі?

Народні прикмети про посів і збирання хліба

Проблема врожаю завжди хвилювала людей — це було питання виживання. Перед сівбою або жнивами не тільки звірялися з погодними прикметами, але і спостерігали за поведінкою птахів, комах, домашніх тварин. На ріллю відправлялися після перших пісень жайворонка, овес починали сіяти, коли в гніздах з яєць вылуплялись шпаченята, а ячмінь — коли з’являлися ґедзі. Деякі «особливі» знамення стосувалися дотримання морально-етичних норм.

У селах говорили: хто веде нечесну торгівлю хлібом — у того весь майбутній урожай виб’є градом.

До чого хліб падає на підлогу?

Як зазвичай надходить сучасна людина, якщо він випадково впустив хліб? Швидше за все — просто викидає забруднений шматочок у відро для сміття. Наші предки вважали такий вчинок справжнім блюзнірством. Всі «неліквіди» слід було віддавати «божим створінням» — годувати птахів хлібними крихтами прикметою вважалося мудрою. Люди похилого віку говорили, що рачительному господареві Вищі Сили воздадуть сторицею. На жаль, цей звичай на перевірку виявляється не самим правильним: наперекір всім прикметам не можна годувати птахів хлібом — для них така їжа шкідлива.

  1. Взагалі-то, якщо хліб впав на підлогу — прикмета радить приготуватися до приходу гостей, які не дуже порадують господарів.
  2. Викидати сухі кірки і недоїдки — до злиднів, не доїдати хліб, залишати його до появи плісняви — до хвороб.
  3. Прикмети вчили ощадливості, запевняючи: той, хто любить їсти черстві окрайці, буде багатий, щасливий, ніколи не потоне і не постраждає від повені.

Знайти хліб на дорозі

  1. Знайти хліб на дорозі — прикмета багатозначна. Попався на очі добрий шматок хлібини — попереду возз’єднання з втраченими родичами чи своєю «другою половинкою».
  2. Виявили випадково сухі скоринки? Не чекайте в майбутньому великого достатку, але і катастрофи можете не боятися — друзі підтримають в біді.
  3. При хворобі знайшли запліснілий кусень? Скоро излечитесь і забудете про недавні проблеми.

Як різати

Правильно різати хліб — велика наука.

  1. Не можна це робити на вазі — з рук будуть витікати гроші.
  2. Заборонено учасникам трапези відпилювати собі шматки від одного короваю різними ножами — люди неминуче посваряться.
  3. Дуже погана прикмета — ламати хліб руками. «Нечестивці» вона передрікає зламану долю, а його близьким — купу проблем. Предки запевняли: крихти, які сипляться на підлогу при такому необережному поводженні з короваєм — найкращі ласощі для злих духів, здатних «прижитися» в будинку і отруїти існування іншим мешканцям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code