Народні прикмети про вінок

Вінки на Русі плели з живих квітів і прикрашали ними голову – так розважалися молоді дівчата, змагаючись між собою в мистецтві рукоділля. Прикрасити голову красивим вінком просто неодмінно треба було в ніч на Івана Купала, коли можна було розпустити коси і веселитися до світанку.

Весільний

Вінок також надягав на голову нареченої. У нього вплітали рослини, які служили оберегом від псування і пристріту. Після урочистості весільний вінок з квітів не викидали, а залишали в будинку молодят, захищаючи їх будинок від бід і заздрісних поглядів. Наречена могла передати його своїй подрузі або родичці, яка виходила заміж після неї.

Івана Купала і прикмети про вінки

В ніч на Івана Купала (зазначається в середині літа) дівчата плели вінки, які, як вважалося, були наділені особливою магічною силою – власне, і всі трави в цю ніч також знаходили особливу міць. Вінок на Івана Купала мастерился з польових квітів і трав, і потім використовувався для ворожінь.

Так, дівчата спускали вінки на воду, щоб подивитися, яку долю вони їм напророчать. Якщо вінок приставав до берега, дівчина готувалася до швидкої весіллі, спливав далі по річці або в центр водойми – швидкого заміжжя можна було не чекати. Якщо ж вінок тонув, дівчина ризикувала і зовсім залишитися в старих дів.

Ті, кого питання заміжжя не цікавив, ворожили на виконання бажання. Для цього над вінком вимовляли загадане, після чого спускали його на воду. Як і в попередньому ворожінні, вінок, пристав до берега, обіцяв швидке виконання загаданого, вислизнувший вдалину – відстрочку в його виконанні, потонулий – крах надій.

Вінки клали на воду також юнаки – і дивилися, з вінком якої дівчини він буде плисти разом. Вважалося, що саме з нею хлопця чекає довгий і успішний шлюб.

Прикмета вінок на похорон

Вінки також традиційно вважаються частиною похоронного обряду. Прикмети пов’язані, в основному, з тим, що робити з вінками. Так, категорично не можна залишати їх вдома, як і будь-які інші речі, замовлені для конкретно цих похорону – вважається, що тоді в будинок може прийти ще одна смерть. Не варто також забирати вінки з могили, навіть якщо їх дуже багато. За церковними канонами, прибрати частину вінків можна тільки через 40 днів. А можна і не прибирати зовсім – сучасні вінки, виконані з пластику, довгий час виглядають як нові. Якщо ж вінок прийшов у непридатність, його відносять на смітник, яка є при кожному кладовищі.

Згорів вінок на могилі – прикмета, що має відношення до того, хто саме його замовив або на чиє замовлення він був виготовлений. Вважається, що померлий незадоволений цією людиною і таким чином показує своє ставлення. Не потрібно замовляти новий вінок натомість, краще подумки попросити прощення, пом’янути покійного і замовити за нього церковну службу (якщо він за життя був віруючою людиною).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code