пахова грижа

Пахова грижа

Грижа утворюється, коли частина петель кишечника залишає порожнину живота, випинаючись під шкіру через слабке місце. Це дефект м’язів в області передньої черевної стінки або паху. Пахова грижа формується, коли ділянку кишечника проштовхується через слабке місце, яке утворилося всередині пахового каналу — трикутного отвору між ніжками черевних м’язів, що залягають глибоко в паховій складці.

Анатомія пахової грижі

Сама по собі грижа — це багатокомпонентне утворення. У ній виділяють грижові ворота — місце, де вміст виходить під шкіру черевної порожнини. Якщо говорити про будову пахової грижі, воротами будуть стінки, формують паховий канал:вони утворені м’язами та іншими зв’язками.

Окремо в паховій грижі виділяють таку освіту, як грижовий мішок (округла опуклість). Його формує шкіра, сполучна тканина, всередині яких лежать петлі кишки, що виходять всередину пахового каналу.

Пахова грижа можлива як у дітей (причому будь-якого віку), так і у дорослих, ступінь тяжкості і складність лікування при цьому розрізняються. Сама грижа не приносить особливого дискомфорту, за винятком неестетичного освіти, выпячивающегося в області паху. Небезпечні її ускладнення, особливо утиск, якщо петлі кишки, выскользнувшие в грижовий мішок, активно затискаються в просвіті пахового каналу сусідніми тканинами.

В цьому випадку вміст кишки перестає рухатися, а судини кишечника пережимаються, кров не надходить. Даний стан провокує болі і дискомфорт і вимагає негайного втручання. В іншому випадку защемлений ділянку кишки відмирає, що загрожує перитонітом та сепсисом.

Причини пахової грижі

По мірі розвитку і дозрівання плоду в утробі матері, його яєчка (у разі, якщо це хлопчик) розвиваються у глибині черевної порожнини. Поступово вони переміщаються вниз, всередину мошонки, де і повинні знаходитися, через область, яка називається пахових каналом.

Майже відразу після народження паховий канал у хлопчиків облітерується, перешкоджаючи поверненню яєчок назад, всередину черевної порожнини. У ситуаціях, коли облітерації отвору не відбувається, петлі дитячого кишечника можуть зрушитися в просвіт пахового каналу крізь ослаблену область нижньої черевної стінки, викликаючи грижу.

У жінок також є паховий канал, через нього проходить кругла маткова зв’язка. В цілому, пахові грижі — це, по суті, найпоширеніший тип грижі, який розвивається у жінок.

На утворення гриж також впливають важка робота, ожиріння, вагітність, напруження при дефекації.

Симптоми грижі: особливості в різному віці

Основний прояв пахової грижі — це пухлиноподібне м’яке випинання в паху, яке має м’яку консистенцію. Воно виникає при напруженні, плачі у дітей, кашлі або чханні, підйомі тяжкості у дорослих. Випинання вкрите звичайної шкірою, при промацуванні відчувається під пальцями перетікання рідини, бурчання, бульбашки повітря. Болючості при звичайній грижі немає, вона може вправляться у черевну порожнину самостійно при зміні положення тіла, лежанні.

Діагностика пахової грижі

З метою визначення пахової грижі хірург може використовувати кілька діагностичних методів, однак почне з історії хвороби і фізичного огляду. Лікар звернути увагу на такі симптоми, як звичні і тривалі запори, «вузький» або «тонкий», стрічкоподібний стілець; грудочка, пухлина або випинання, розташоване в зоні паху або всередині мошонки у чоловіків або хлопчиків.

Фахівець може просити пацієнта різко встати або покашляти, напружити живіт: це дозволить лікарю відчути грижу, коли вона виходить в пах або мошонку.

Лікар також промацує область пахового каналу пальцями, визначаючи розміри грижових воріт.

При ускладненнях можливі додаткові симптоми, які визначати лікар хірургічного стаціонару. До них належать нудота, блювота, лихоманка або прискорене серцебиття, нездужання,

відчуття тиску, розпирання, сильний біль або набряк у паху або мошонці.

Теплий клубок або пухлиноподібне утворення запалюється, стає червоним, фіолетовим або темним, багровим, перестає відчуватися перистальтика, ні м’якості, шкіра натягнута і напружена.

Якщо виступаюча частина кишечника застрягла (сталося защемлення грижі) в черевній стінці, кровопостачання кишечника може бути порушено, аж до повного припинення. Це призведе до подальших ускладнень, таких як некроз (загибель тканин) з розвитком перитоніту через перфорації кишки і виходу вмісту назовні.

Додаткова діагностика може включати аналізи крові на наявність інфекцій і запалення, викликаних закупоркою кишечника або некрозом петлі кишечника; УЗД, МРТ, КТ або інші методи візуалізації для перевірки на предмет закупорки, а також для виявлення фактичного розташування кишкового випинання, що важливо для подальшої екстреної операції.

Лікування пахової грижі

Конкретне лікування пахових гриж визначають в залежності від віку або стану. Тактика буде розроблена лікарем хірургом на основі декількох факторів, таких як, загальний стан здоров’я, анатомічна будова, ступінь і розташування грижі. Обов’язково враховується бажаний рівень фізичної активності в майбутньому. В кінцевому результаті лікування буде складатися з одного або двох видів операцій.

Традиційна операція, коригуюча дефект при грижі

При цій хірургічною процедурою, також відомої як герниорафия, хірург робить надрізи в паху, повертає петлі аномально випнутими кишки на належні місця в черевну порожнину, потім закриває отвір в м’язовій стінці і сполучних тканинах.

Іноді при процедури, відомої як герніопластика, хірург використовує спеціальні композитні сітки для зміцнення слабкого місця. З допомогою біосумісного сітчастого ендопротеза повністю перекривається отвір, всередині якого можлива поява грижі. Це запобігає рецидивам патології.

Лапароскопічне втручання при грижах

При цій малоінвазивної хірургічної процедури оперуючий хірург робить кілька невеликих розрізів в нижній частині живота. Спочатку в один з розрізів вставляється обладнаний камерою ріжучий інструмент — лапароскоп. В інші отвори вставляються маніпулятори, якими проводиться втручання.

Дії хірурга відображаються на великому моніторі: з його допомогою він направляє невеликі інструменти, вставлені через інші розрізи, а потім вправляє грижу. Принцип операції залишається тим самим: вправлення грижового випинання з ушиванням пахового каналу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code