пародонтоз

Пародонтоз

Пародонтоз — це хронічне повільно протікаюче дистрофічних захворювань пародонту — комплексу тканин, в яких входить ясна, кісткова тканина, зв’язковий апарат. Для пародонтозу характерна системна резорбція кісткової тканини, оголення шийок зубів, аж до повного оголення кореня і втратою цілої групи зубів.

Причини пародонтозу

Пародонтоз — хронічне, уповільнене захворювання, яке частіше проявляється у пацієнтів віком після 45-50 років. Складно відзначити статеву приналежність, але в групі ризику — жінки в період менопаузи.

Як раз в гормональних змінах, остеопорозі вбачають одну з причин захворювання. Зменшення щільності кістки, гормональні збої і супутні стоматологічні проблеми (відсутність зубів) і хвороби внутрішніх органів сприяють затримці зміни кісткових структур, порушення мікроциркуляції та трофіки в кості, а також порушенням білкового та мінерального обмінів. Всі ці обставини приводять до стійкої втрати кісткової тканини і оголення шийок зубів.

Сприяючим фактором і одночасно причиною пародонтозу можна назвати гіпертонічну хворобу та атеросклероз судин. Відсутність повноцінного харчування пародонта — одна з основних причин формування подібних змін і проявів.

Багато авторів розглядають саме атеросклероз як основну причину пародонтозу, що було підтверджено клінічно і в ході морфологічних досліджень.

Сприятливими факторами для розвитку пародонтозу можуть бути:

  • шкідливі звички, особливо куріння;
  • деякі шкідливі виробництва;
  • втрата зубів в ранньому віці і відсутність лікування;
  • хвороби скронево-нижньощелепного суглоба;
  • тривалий прийом деяких лікарських препаратів.

Характерні симптоми

Якщо розглядати всі хвороби ясен, то на частку пародонтозу припадає близько 3-10% випадків. Часто серед пацієнтів відбувається плутанина між пародонтит і пародонтоз — це зовсім різні патології, і не можна говорити про те, що пародонтоз — застаріла назва пародонтиту. Це в корені невірно!

Для пародонтозу характерно відсутність запалення, лише на пізніх стадіях його розвитку може приєднатися ускладнення — пародонтит, для якого характерне запалення ясен і патологічних зубоясенних кишень.

Для пародонтозу характерні наступні симптоми:

  • ясна бліді;
  • поступове опущення ясен: спочатку оголюється шийка зуба, може з’являтися чутливість зубів, а після і корінь. При відсутності лікування корінь може оголюватися більш ніж на половину, а то й на всю довжину;
  • пародонтоз може поєднуватися з ураженням зубів некаріозного походження (ерозія, некроз, клиновидний дефект). Така зв’язок доводить роль негативного впливу деяких видів виробництв, а також постійної механічної травми;
  • незважаючи на те, що корені зубів досить оголені, не зазначається їх рухливості, вони міцно стоять;
  • на рентгенограмі стоматолог визначає рівномірне зниження висоти кісткових перегородок, кісткові кишені відсутні, в глибоких відділах кістки визначаються дистрофічні зміни. Нерідко вдається діагностувати дистрофічні зміни інших кісток, що доводить роль остеопорозу у формуванні патології.

Пародонтоз — процес, що розвивається стадійно і може існувати тривалий час, не проявляючи себе жодним чином, а ті симптоми, які виникають часто, залишаються без уваги. У клінічній практиці прийнято виділяти 3 ступеня тяжкості патології, для кожної з яких характерні специфічні симптоми і прояви:

Легка

Як правило, специфічні симптоми відсутні. Але деякі пацієнти можуть відзначати і свербіж в яснах, як правило, в області різців. При стоматологічному огляді визначаються початкові зміни в кістковій тканині;

Середня

При цій формі симптоми більш різноманітні. Пацієнти скаржаться на спад десни, зміна кольору зубів, формується підвищена чутливість, на рентгенограмах визначається значне зниження висоти кісткової тканини міжзубних перегородок.

Важка

Істотне оголення зубів, візуальне виділення проміжків між зубами, які виглядають чорними дірами. Може приєднатися запалення (пародонтит), з’являється смердючий запах з рота, освіта патологічний зубоясенних кишень, неприємні відчуття в яснах і рухливість зубів.

Лікування пародонтозу

Пародонтоз вимагає комплексного підходу і лікування, успіх якого залежить від злагодженої роботи стоматолога і пацієнта. На жаль, вилікувати пародонтоз неможливо, всі лікувальні заходи будуть спрямовані на стримування симптомів прогресії і втрати кісткової тканини.

Після огляду та обстеження пацієнта і з’ясування супутніх факторів, які можуть вплинути на успіх лікування, стоматолог складає план лікування, в якому можуть брати участь лікарі інших спеціальностей.

Вплив на супутні чинники

Враховуючи, що пародонтоз може бути пов’язаний з гормональними змінами, характерними для жінок в клімактеричному періоді, часто стоматологи рекомендують курс замісної терапії, який підбирається в індивідуальному порядку.

Для його призначення може знадобитися консультація декількох фахівців: гінеколога, ендокринолога, терапевта.

Ще одна, не менш розповсюджена причина пародонтозу, атеросклероз судин, що також вимагатиме відповідного лікування, а також корекції харчування.

Корекція харчування

Стоматологи спільно з іншими фахівцями дають поради по харчуванню, які передбачають профілактику ускладнень з боку порожнини рота, а також будуть націлене діяти на хворобу-причину. Наприклад, це може бути гіпертонічна хвороба, атеросклероз і багато іншого.

Ліки, спеціальні зубні пасти

Зубна паста — лікарська формула, яка допоможе позбавитися від деяких симптомів, а також може виступати в ролі засобу профілактики хвороб. При появі ознак хвороб ясен, пародонтоз в тому числі, стоматолог може порекомендувати спеціальні зубні пасти.

Маркування «зубна паста від пародонтозу» не говорить про те, що вона вилікує дистрофічні зміни. Вона може входити лише до складу комплексної терапії і стримувати прояви підвищеної чутливості зубів і деяких інших неприємних симптомів.

Також стоматологами призначається ряд лікарських препаратів, які покликані нормалізувати мікроциркуляцію в кістковій тканині та ін.

Стоматологічне лікування

Стоматологи розробляють консервативне лікування, що складається з кількох завдань. В першу чергу, це санація порожнини рота — усунення всіх вогнищ хронічної інфекції з метою профілактики інфекції і можливих ускладнень. Лікування некаріозних уражень зубів.

У це ж поняття входить і професійна гігієна порожнини рота — видалення зубного каменю і нальоту як основного вогнища інфекції і причини запалення ясен, тобто приєднання пародонтиту.

При приєднанні ускладнень, тобто пародонтиту, стоматологи розробляють тактику лікування, яка може включати консервативні і хірургічні методи лікування утворилися патологічних кишень.

Хірургічне лікування

При значної втрати кісткової тканини стоматологи можуть пропонувати своїм пацієнтам хірургічні методи лікування, які полягають у пересадці кісткового матеріалу. Але рішення питання про доцільність такого лікування вирішується в індивідуальному порядку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code