Передчасні пологи

Передчасні пологи

За статистичними даними від 5 до 15 дітей з 100 народжуються на світ раніше покладеного терміну. Такі діти називаються недоношеними, а пройшли пологи передчасними. Чому пологи можуть настати передчасно? Чим загрожують передчасні пологи? Чи існує профілактика передчасних пологів?

Які пологи називаються передчасними?

Передчасними називаються пологи, які відбулися з 22 до 37 тижнів вагітності. Вага дитини при цьому повинен бути не менше 500 грам. Дитина, який з’явився на світ в цьому терміні, вважається недоношеним.

Якщо вагітність перервалася раніше 22 тижнів, то з’явився плід вважається викиднем. Якщо ж пологи відбулися в 37 тижнів рівно, то така дитина вважається доношеною.

Чим раніше термін пологів, тим більше проблем і небезпек підстерігає малюка. Найскладніше виходжувати дітей, що народилися на терміні 22-24 тижні. Але їм всім обов’язково виявляється реанімаційна допомога при народженні й здійснюється подальший догляд і лікування, якщо вони народилися живими.

Передчасні пологи бувають мимовільними (що почалися спонтанно) і індукованими (тобто, викликаними штучно з різних причин).

У чому причина передчасних пологів?

Існує багато причин передчасних пологів. Умовно їх можна розділити на материнські, плідні і плацентарні. До найбільш частих причин пологів, почалися передчасно, відносяться:

 • Інфекції (хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, сифіліс, герепетическая інфекція, цитомегаловірусна інфекція, парвовирусная інфекція, краснуха, різні бактеріальні інфекції та інші);
 • Порушення гормонального фону в організмі матері;
 • Порушення в системі згортаючи крові;
 • Спадкові аномалії у плода і різні вроджені вади розвитку;
 • Порушення кровообігу в плаценті (фетоплацентарна недостатність).

Фактори ризику передчасних пологів

Існують фактори ризику, які самі по собі не викликають передчасні пологи, але можуть мати значущий вплив на їх початок (особливо в сукупності). До даних факторів ризику відносяться:

 • Куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотиків;
 • Низький соціальний статус у майбутньої мами (погані умови проживання, мізерне харчування);
 • Наявність хвороб внутрішніх органів і систем (проблеми зі щитовидною залозою, гіпертонія, анемія, бронхіальна астма, цукровий діабет та інші);
 • Професійні шкідливості (вібрація, сильні запахи, шуми, нічні зміни);
 • Перенесені вірусні інфекції;
 • Вади розвитку матки і різні гінекологічні хвороби;
 • Недостатність шийки матки (істміко-цервікальна недостатність);
 • Хірургічні операції при вагітності;
 • Стресові ситуації.

Симптоми передчасних пологів

Ознаки передчасних пологів нічим не відрізняються від таких при термінових пологах. Якщо жінка вже народжувала раніше, то вона без зусиль зрозуміє, що у неї почалися пологи раніше терміну. Складніше розібратися зі своїми відчуттями, якщо мають перші пологи.

Основні симптоми почалися пологів наступні:

 1. Починаються маткові скорочення з певною періодичністю. Відмінності переймів від банального тонусу матки в тому, що при переймах біль опоясує весь живіт, може віддавати в поперек, сідниці, стегна. Біль наростає протягом сутички і поступово згасає. При звичайному тонусі матки жінка відчуває лише напруга живота, яке не супроводжується больовими відчуттями.
 2. Жінка відчуває розпирання і тиск в піхві.
 3. Може почастішати сечовипускання з-за низького розташування передлежачої частини малюка (головки або сідниць).
 4. Нерідко при передчасних пологах відходять навколоплідні води раніше покладеного часу. Жінка при цьому відчуває водянисті виділення з піхви. Води можуть бути світлі, кров’янисті або зелені. Відходження кров’янистих чи зелених вод є тривожною ознакою.

При появі ознак передчасних пологів необхідно обов’язково звернутися до лікаря і дати згоду на госпіталізацію. Лікар оцінить стан мами і малюка, а також скаже про те, яким шляхом будуть проходити пологи. При необхідності майбутній мамі будуть взяті лабораторні аналізи, проведено ультразвукове (УЗД) і кардиотокографическое дослідження плода (КТГ).

Стадії передчасних пологів

Пологи, які почалися передчасно, діляться на загрозливі, що починаються і почалися. Навіть лікаря не завжди просто визначити, в якій стадії передчасних пологів знаходиться жінка. Потрібне спостереження за пацієнткою в динаміці, оцінка розкриття шийки матки та її скорочувальної діяльності.

Всі пацієнтки з загрозою передчасних пологів повинні знаходитися в стаціонарі під наглядом медичного персоналу.

Якщо пацієнтка знаходиться на стадії загрози передчасних пологів або в самому їх початку, то лікарі намагаються зупинити родову діяльність і пролонгувати вагітність далі (продовжити). Для цього потрібно введення спеціальних препаратів, що знімають маткові скорочення.

Одночасно з цим проводиться введення в організм матері спеціальних гормонів, які допомагають «дозріти» легким малюка і краще пережити йому поява на світ.

Ведення та особливості передчасних пологів

Як лікарі ведуть передчасні пологи?

 1. Спочатку лікар збирає анамнез, тобто, опитує пацієнтку. Він запитує, як протікала вагітність, чим хворіла жінка при вагітності і раніше, які п’є ліки, народжувала вона раніше і яким чином. Лікар уважно дивиться обмінну карту, вивчає результати аналізів і досліджень.
 2. Потім лікар приступає до огляду майбутньої мами. Він вимірює окружність живота, висоту стояння матки, розміри тазу, проводить зважування пацієнтки, оцінює характер переймів (їх частоту, силу і тривалість). Дуже важливі дані дає вагінальний огляд, при якому можна оцінити розкриття маткового зіва, підтікання вод, характер передлежачої частини плоду. Ще лікар виміряють артеріальний тиск, пульс, температуру тіла.
 3. При необхідності дообстеження пацієнтки лікар призначає аналізи: загальний аналіз крові, обстеження на ВІЛ, сифіліс, вірусні гепатити, проводить тест на підтікання вод.

В більшості випадків передчасні пологи проходять через природні родові шляхи. Кесарів розтин показано у тому випадку, якщо є ризик вагінальних пологів для матері або плода.

Наслідки передчасних пологів для дитини

Однозначно не можна сказати, яке здоров’я буде у малюка, який народився передчасно. Ускладнення і серйозні наслідки бувають на будь-якому терміні передчасних пологів. Але найважчі наслідки і найбільше число інвалідизуючих хвороб буває у тих дітей, які народилися глибоко недоношеними. Їх вага менше 1 кг.

Прикладами серйозних випадків є ретинопатія (ураження очей), бронхолегенева дисплазія (ураження легенів), гідроцефалія (водянка головного мозку), кістозні зміни в тканині головного мозку. Однак сучасні підходи до реанімації і виходжуванню недоношених дітей дозволяють домагатися значних успіхів.

Більшість дітей, народжених на терміні 32 тижні і більше, успішно виходжуються без вагомих наслідків для здоров’я і поступово наздоганяють своїх однолітків. Тим не менш, всі недоношені діти потребують пильного спостереження у педіатра та вузьких спеціалістів (невролог, кардіолог, офтальмолог, ортопед та ін)

Профілактика передчасних пологів

Чи можна уникнути передчасних пологів? Мало хто знає, але профілактикою передчасних пологів потрібно займатися ще задовго до готовності стати матір’ю в принципі.

Основні принципи профілактики наступні:

 • Хороша контрацепція, яка захистить від небажаних вагітностей, абортів і статевих інфекцій;
 • Регулярне обстеження пари на статеві інфекції та їх своєчасне лікування;
 • Щорічний профілактичний огляд у гінеколога та інших спеціалістів, який допоможе виявити хворобу на ранніх стадіях;
 • Правильне харчування при вагітності, відсутність стресів, адекватний режим дня.

Дуже важливо грамотно планувати вагітність і виконувати рекомендації лікуючого гінеколога. Це дозволяє звести до мінімуму число несприятливих наслідків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code