Прикмета, коли не можна купатися

Найкращим днем для купання на Русі вважалася субота – відмінний банний день, в який можна було змити з себе не тільки бруд, але і вантаж минулого трудового тижня. Але і сьогодні, коли немає необхідності відвідувати лазню, так як душ є в кожному будинку, прикмети про купання не втратили свою актуальність.

Коли не можна купати або купатися?

Є дні, в які купання вважається обов’язковим – наприклад, Чистий четвер. А є навпаки, такі, коли не можна купатися з народними прикметами.

  1. У понеділок погано для будь-якої справи. Чим менше ви будете робити в цей день, тим краще. Не починайте нічого нового, не беріться за складну роботу, не купайтеся – і буде вам щастя.
  2. У неділю також не варто затівати складні туалетно-косметичні заходи. У народі говорили, що у цей день потрібно дбати про духовне, а не про матеріальне, тобто, очищати свої мили, а не тіло.
  3. Під час купання новонародженого в будинку не повинно бути сторонніх. Якщо гість прийшов саме в цей час, не відпускайте його до того, як купання буде закінчено, інакше малюк може захворіти – так говорили наші бабусі. Щоб убезпечити дитя, на ноги гостя бризкають водою, в якій купали немовля.

Прикмета – коли можна купатися в природних водоймах

Питання про купання зазвичай пов’язані з озерами і річками – за народним повір’ями, у певні дні (і ночі) до них навіть близько підходити не рекомендується. Починати купатися можна не раніше, ніж на дубу розпустяться перші бруньки. Закінчувати – з 2 серпня.

На початку літа людині рекомендувалося скуштувати м’яса молодої птиці, і тільки потім вирушати на відкриття купального сезону – в іншому випадку можна було дістати лихоманку.

2 серпня

Чому не можна купатися після 2 серпня? Прикмети на цей рахунок дуже однозначні. 2 серпня святкується день Пророка Іллі. З цього дня, як вважалося, природа починає готуватися до зими – тварини роблять запаси на зиму утеплюють свої нори, птахи готуються до зимівлі або перельоту в теплі краї. А вода у водоймах стає холодною – купання в ній небезпечно переохолодженням.

Якщо ви будете спостерігати за погодою в Ільїн день, то помітите – протягом дня, на світанку або ближче до ночі, на землю впаде хоча б кілька крапель дощу. В народі кажуть – це Ілля в воду пописав. Після 2 серпня вода почне «цвісти», тому купання в ній загрожує різними кишковими і шкірними захворюваннями.

Ще одне повір’я говорить, що в ніч з 2 на 3 серпня активізується всяка водна нечисть – русалки і водяні стають сміливішими, вони можуть затягнути необачного купальника у воду і втопити його.

Щодо того, чому не можна купатися 2 серпня, прикмети говорять, що це може викликати гнів Святого Іллі. Неслуха може вдарити блискавка. Його ж може потягти на дно господар річки – водяний.

Після 2 серпня у воду не ризикували потикатися навіть найвідчайдушніші купальники – вода була холодною, брудною і наповненою кикиморами (останнє було вагомим аргументом для тих, хто не боявся простудитися).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code