Рак язика

Рак язика

Рак язика — збірний термін, який об’єднує кілька видів пухлин. Серед усіх видів онкопатологій на частку раку язика відводиться лише 2% випадків, близько 35% від усіх зареєстрованих пухлин голови та шиї.

Поразка може локалізуватися на бічній поверхні язика – в 70% випадків, рідше зачіпає корінь і кінчик. Головне — вчасно виявити симптоми патології і вжити відповідних заходів, що значно поліпшить віддалені прогнози.

Причини і фактори ризику

Виділити одну причину розвитку пухлини неможливо. Лікарями були сформульовані фактори, які сприяють розвитку пухлини, деякі з них найбільш агресивні, інші — менш. Найбільш явною причиною раку язика буде куріння і зловживання алкоголем.

Багато вчених припускають, що перехід на вейпи не знижує ризики. Якщо курильна рідина містить нікотин — ймовірність залишається колишньою. Сприятливими факторами для розвитку раку язика будуть:

 • вірус папіломи людини, онкогенні штами вірусу;
 • спадковість;
 • знижена робота імунітету;
 • неправильне харчування, дієти обмежують;
 • чоловіча стать: у чоловіків патологія реєструється у 2-2,5 разів частіше.

Характерні симптоми

Ранні симптоми онкопатологій язика не є специфічними: виразки, набряк, утворення нальоту на язику, що може помилково діагностовано як стоматит. Але їх відрізняє одне — тривалий і впертий перебіг, слабка реакція на лікування, часті рецидиви.

На щастя, симптоми онкопатологій з’являються на ранніх стадіях, що дозволяє вчасно діагностувати хворобу і почати лікування. Характерні симптоми будуть залежати від стадії розвитку патології:

Початкова стадія

При огляді порожнини рота пацієнт може помітити пляма язику, що відрізняється за забарвленням від інших тканин. Насторожувати мають виразки, не загоюються протягом 2-х і більше тижнів.

Симптомами раку будуть кровоточивість язика, оніміння, будь дискомфортні відчуття.

Середня і важка стадії

На цих стадіях розвитку симптоми стають більш різноманітними, ігнорувати їх неможливо. Пацієнти скаржаться на виражений біль в язикові, що поширюється і на інші області.

Особливо турбує постійне відчуття комку в горлі, від якого неможливо позбутися. Характерно сильне слиновиділення, зміни голосу, стійкий галітоз (смердюче дихання).

Заслуговують уваги будь-які патологічні симптоми, що відрізняються тривалим плином і поганою реакцією на лікування.

Діагностика

Діагностика раку язика — комплекс складних процедур і консультацій лікарів різних спеціальностей. Перший етап діагностики — огляд у стоматолога і збір скарг, виявлення видимих змін та новоутворень. В діагностуванні і лікуванні завжди бере участь ЛОР-онколог, це необхідно для виявлення онкопатологій горла.

До обов’язкових методів обстеження можна віднести:

 1. Аналіз крові — загальний і біохімічний аналіз, виявлення онкомаркерів. Крім того, результати дозволяють розповісти про загальний стан організму і можливі ускладнення;
 2. Біопсія — вивчення змінених тканин під мікроскопом дозволить не тільки виявити наявність пухлини, але і визначити її тип;
 3. Флюорографія — проводиться з метою виявлення вторинних вогнищ онкопатології — метастазів.
 4. Візуальні методи дослідження — КТ, МРТ проводиться з метою виключення метастаз і пухлин в інших органах.

Після постановки діагнозу і визначення типу пухлини розробляється тактика лікування.

Лікування раку язика

Тактика лікування визначається розміром пухлини, її тип і наявністю метастазів. На початкових стадіях раку язика можливе хірургічне втручання: якщо ж пухлина язика становить більше 4 см або ж виявлені метастази, рекомендовано комбіноване лікування.

Хірургічне лікування

Хірургічне втручання — основна методика лікування. Існує кілька видів операцій, і в основу їх класифікації покладено обсяг видаляються тканин:

 • часткове видалення язика — видаляється уражена область;
 • повна резекція — язик повністю видаляють й реконструюють з допоміжних тканин для можливості повноцінного прийому їжі, підтримання язика та ін.

Променева терапія

Променева терапія може бути основним, підготовчим, перед – і післяопераційному методом лікування, в залежності від того, яких цілей потрібно домогтися.

Перед операцією променеву терапію призначають для зменшення розміру пухлини. Після — з метою знищення решти клітин пухлини, або ж їх неможливо було видалити.

Як основний метод лікування променева терапія призначається рідко, частіше вона використовується в рамках паліативної допомоги.

Хіміотерапія

Хіміотерапію призначають в комплексі з променевою, що посилює терапевтичний ефект. За аналогією з опроміненням, хіміотерапію призначають перед та після хірургічного лікування.

Всі використовувані препарати підбираються індивідуально, залежно від стадії хвороби, віку і загального стану.

Реабілітація

Після пройденого лікування всім пацієнтам рекомендовано проходити регулярні огляди з метою своєчасного виявлення рецидиву та перебігу хвороби. До числа обов’язкових тестів відносять:

 • повний огляд голови та шиї;
 • ендоскопічне дослідження порожнини рота і глотки;
 • КТ з контрастом.

Також лікар-онколог дає рекомендації щодо подальшого способу життя з метою зниження ризиків рецидиву та якнайшвидшої реабілітації:

Харчування. Протягом півроку після операції рекомендовано вживати їжу, яка не буде дратувати язик. З раціону необхідно виключити гостре, солоне, смажене. А приготовані страви повинні бути середньої температури, рідкої і напіврідкої консистенції.

Заняття з логопедом. Заняття допоможуть відновити мовну функцію після хірургічного втручання.

Відстеження власного стану. Будь-які зміни у власному стані і самопочутті повинні насторожувати, і про них необхідно негайно повідомити лікаря.

Прогноз

Прогноз захворювання і п’ятирічна виживаність залежить від стадії діагностування раку, а також від його виду. В разі своєчасної діагностики та за умови повного об’єму проведеного лікування виживаність становить 90%.

Якщо ж захворювання було діагностовано на 4 стадії, то протягом 5 років виживають лише 20% пацієнтів. Високі показники смертності пов’язані з швидким поширенням метастазів, а також близьким розташуванням головного мозку і життєво важливих органів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code