саркома

Саркома

Саркоми вважаються рідкісними видами раку, які зачіпають кістки і м’які тканини, можуть формуватися в м’язах, стінках кровоносних судин, вражають нерви, ростуть в глибоких шарах шкіри, сполучної і жировій тканинах. За даними експертів, в нашій країні щорічно діагностується близько 10 тисяч випадків сарком в м’яких тканинах і 2 тисячі випадків сарком кісткової тканини. Кісткові саркоми (остео–саркоми) частіше виникають у дітей, а саркоми, що вражають м’які тканини — у дорослих. Саркоми за клінічними симптомами проявляються у дорослих і дітей проявляються по-різному.

Типи саркоми

Саркоми класифікуються як неоплазія м’яких тканин або ураження кісток, виходячи з того, де саме вони розвиваються.

Саркоми м’яких тканин

Такі саркоми виникають і ростуть в м’яких тканинах тіла та найчастіше вражають руки, ноги, область грудей або живота. Пухлини м’яких тканинах можуть зустрічатися у дорослих і дітей.

Кісткові саркоми

Кісткові саркоми є первинними пухлинами кісток. Вони найчастіше діагностуються у дітей. Крім остео-саркоми, найбільш поширеної форми первинного раку кісток, існує кілька інших, більш рідкісних видів пухлин кісток.

Фактори ризику саркоми

У більшості сарком немає точної причини, хоча є кілька факторів, які можуть збільшити ризик їх розвитку. Найбільш поширені:

  1. Історія променевої терапії: пацієнти, які отримували променеву терапію з приводу попередніх ракових захворювань (будь-якого типу), можуть мати більш високий ризик розвитку саркоми.
  2. Генетичні порушення: пацієнти з спадковими порушеннями в сімейному анамнезі, такими як хвороба фон Реклінгхаузена (нейрофіброматоз всіх типів), синдром Вернера, формування синдрому Гарднера, туберозний склероз, розвиток базально-клітинного раку, синдром-Фраумени або ретинобластома, володіють більш високим ризиком розвитку саркоми.
  3. Вплив хімічних токсинів, отрут (канцерогенів): Вплив мономера вінілхлориду (з’єднання, яке застосовують у виробництві пластикових виробів), діоксину або миш’яку може різко підвищувати ризик саркоми. Однак, багато саркоми, як відомо, не пов’язані з конкретними небезпеками з навколишнього середовища.
  4. Довгостроковий набряк: лімфедема або набряк руки, ноги, протягом тривалого часу, можуть збільшити ризик розвитку саркоми.

Розвиток саркоми: етапи

Саркоми — це різновиди раку, які часто починають свій ріст в сполучних тканинах, таких як жирові клітини, кістки або м’язи. Хоча саркома може виникнути в будь-якому віці, є деякі типи неоплазій, які зустрічаються в основному в підлітковому віці.

Існує два основних типи раку кісток (це найбільш частий варіант патології), які найчастіше спостерігаються у підлітків. Це остео–саркома і саркоми Юїнга. При обох типах пухлинного росту в кістках виникає хронічна біль, який посилюється вночі або під час будь-якої фізичної активності або навантаження на кістку.

У деяких випадках ріст пухлинної тканини також може призвести до утворення припухлості в ураженій області і навколо кістки.

У більшості випадків остеосаркома вперше з’являється в області, де кістка росте швидкими темпами. Це зазвичай зустрічається в таких зонах, як кінці (епіфізи) довгих кісток, які знаходяться в трубчастих кістках рук або ніг.

Одним з найбільш поширених місць, де зустрічається саркома Юінга, є кістки в області тазу, окремі зони грудної стінки, включаючи лопатки, ребра та область, яка знаходиться в середині довгих кісток ноги. Саркома м’яких тканин може з’явитися в будь-якій частині тіла, але частіше за все зустрічається в руках і ногах.

Рабдоміосаркома — це вид раку, вперше з’являється в клітинах, які поступово розвиваються в скелетні м’язи. Такий тип раку також спостерігається в підлітковому віці. Симптоми саркоми м’яких тканин будуть залежати від того, де рак почався, наскільки він поширився і в які області метастазував.

Деякі з найбільш поширених ознак і симптомів саркоми м’яких тканин — це «грудки», ущільнення, які можуть бути болісними, проблеми з дефекацією, а також набряки.

Симптоми саркоми

Ранні ознаки саркоми м’яких тканин можуть включати безболісну пухлину або набряк. Деякі саркоми не викликають ніяких симптомів до тих пір, поки не виростуть і не натиснуть на сусідні нерви, органи або м’язи. Їх зростання може викликати біль, відчуття тиску або проблеми з диханням.

Найбільш поширені симптоми саркоми кісток:

  • біль та/або набряк в руці або нозі, тулуб, тазі або спині; набряк може бути теплим на дотик або не мати змін температури;
  • обмежений діапазон руху в суглобі;
  • лихоманка невідомого походження;
  • кістка, яка ламається без видимої причини.

Ці симптоми бувають ознаками багатьох інших захворювань. Правильний діагноз може поставити тільки лікар.

Лікування саркоми

Саркому лікують, використовуючи комбінацію хіміотерапії, хірургії та променевої терапії. Відновлення хірургічної області зазвичай відбувається одночасно з видаленням пухлини. План лікування і одужання буде залежати від безлічі факторів, включаючи тип саркоми, місцезнаходження, ступінь і розмір пухлини, вік пацієнта, а також те, чи є рак новим або рецидивуючим.

При первинних пухлинах опромінення використовується в поєднанні з хірургічним втручанням (до або після) для зниження ризику рецидиву пухлини.

Для пацієнтів з метастатичним захворювання (рак, який поширився в інші області тіла) стереотаксична радіохірургія пропонує неінвазивну альтернативу хірургії. Пацієнтів з ізольованим метастазуванням можна лікувати опроміненням в поєднанні з хіміотерапією, а також стереотаксичної радіохірургії.

Опромінення є невід’ємною частиною лікування більшості пухлин високого ступеня злоякісності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code