трахеїт

Трахеїт

З запальними процесами в дихальних шляхах кожна людина зустрічається протягом свого життя неодноразово. Одним з таких запальних процесів є трахеїт. Що це таке? В чому особливості трахеїту? Як лікується трахеїт?

Трахеїт: суть хвороби

Трахеїт — це запальний процес, який розвивається в трахеї. Трахея — це частина дихального тракту, що представляє собою трубку довжиною 10-13 см (у дорослих), яка починається від гортані і переходить безпосередньо в бронхи. Зсередини трахеї вистелена слизовою оболонкою з мерцательным епітелієм. Через трахею проходить вдихається і видихається повітря, тому в неї можуть потрапити небезпечні віруси та бактерії, які в свою чергу можуть викликати запалення слизової оболонки трахеї.

При запаленні слизова оболонка трахеї набрякає, її кровоносні судини наповнюються кров’ю, розширюються. Слизова стає яскраво-червоного кольору (але при звичайному лікарському огляді цього не побачити).

Причини трахеїту

Найчастіше захворювання спричинюють віруси, які потрапляють у трахею з вдихуваним повітрям. Одним з найбільш поширених вірусів, що викликають трахеїт, є вірус грипу. Крім вірусів, захворювання можуть викликати бактерії.

На слизовій оболонці трахеї завжди живуть умовно-патогенні бактерії, які самі по собі не особливо небезпечні, але при зниженні імунітету і при супутній вірусної інфекції вони можуть почати посилено розмножуватися і сприяти більш вираженого запалення.

При дослідженні виділень трахеї при запаленні найчастіше вдається висіяти такі бактерії, як моракселла катаралис, золотистий стафілокок, гемофільна паличка, пневмокок.

Сприяють виникненню трахеїту деякі супутні фактори, найчастіше це переохолодження, зміна кліматичних умов, професійні шкідливості.

Симптоми хвороби

Безпосередньо трахеїт супроводжується наступними симптомами:

 • сухий нав’язливий кашель, сильно турбує в нічний час;
 • іноді кашель вологий, але мокрота важко відділяється, в мокроті можуть спостерігатися прожилки крові;
 • больові відчуття за грудиною і в проекції гортані, посилюються при кашлі;
 • хрипкий голос;
 • симптоми інтоксикації (слабкість, зниження апетиту, підвищення температури тіла).

Трахеїт, викликаний вірусною інфекцією, рідко буває ізольованим. Тобто, втягуються в запальний процес або носоглотка, або гортань, або бронхи. У такому разі трахеїт буде супроводжуватися й іншими симптомами (нежить, біль у горлі, задишка, свистяче дихання, гавкаючий кашель). Ці симптоми не будуть говорити безпосередньо про трахеїті, але допоможуть лікарю поставити правильний діагноз.

Симптоми трахеїту тримаються 7-14 днів, потім поступово стихають, але залишковий сухий кашель може турбувати ще пару тижнів.

Як поставити діагноз

Таке обстеження, як ларинготрахеоскопія, дозволяє оглянути безпосередньо слизову оболонку трахеї. Однак у звичайній медичній практиці цим дослідженням практично не користуються, тому що діагноз нескладно поставити за симптомами, провідним з яких є сухий нав’язливий кашель.

Дуже важливо звернутися до лікаря, який докладно збере анамнез, огляне хворого, послухає дихання. Вкрай важливо звертатися до лікаря дітям, літнім людям, вагітним жінкам, особам з хронічними хворобами.

Якщо захворювання затягується, температура тримається довго, до симптомів трахеїту приєднуються інші ознаки (говорять на користь ускладнень), то лікар може призначити додаткові методи діагностики:

 • загальний аналіз крові, щоб оцінити вираженість запалення;
 • дослідження мокротиння на посів, щоб виділити збудника;
 • рентгенологічне дослідження легенів, щоб подивитися, чи немає ускладнень з боку легенів;
 • консультація ЛОР-лікаря.

Принципи лікування трахеїту

Найчастіше трахеїт лікується в домашніх умовах. Лікування може призначити терапевт, педіатр, ЛОР-лікар, інфекціоніст.

Призначається домашній режим, постільний режим при поганому самопочутті в перші дні хвороби. При поліпшенні самопочуття і при відсутності підвищеної температури тіла дозволяється виходити на прогулянку. Дуже важливо дихати увлаженным повітрям, провітрювати приміщення, дотримуватися правил особистої гігієни.

З ліків лікарі інколи призначають противірусні препарати, але найчастіше можна обійтися і без них. Антибіотики показані при нашарування бактеріальної інфекції, показання для їх призначення визначає тільки лікар.

Хороший ефект дають інгаляції з фізіологічним розчином, розчинами муколітиків. Якщо трахеїт супроводжується спазмом бронхів або гортані, то лікар, можливо, порекомендує додати в інгаляції гормональні або бронхорозширювальні препарати. Частіше це проводиться у дітей.

При нав’язливою сухому кашлі на початку хвороби нерідко призначаються ліки, що пригнічують кашель. Потім призначаються ліки, що сприяють кращому відходженню мокротиння, що розріджують її.

Крім цього, за свідченнями лікар призначає антигістамінні препарати, жарознижуючі ліки при високій температурі тіла.

Прогноз хвороби в більшості випадків сприятливий. Але при ускладненні пневмонією життя може опинитися в небезпеці. Однак у такому разі ускладнення обумовлені не трахеїт, як таким, а інфекцією, його викликав (наприклад, важка пневмонія з-за грипу). При ускладненні хвороби варто виконувати всі рекомендації лікаря, при необхідності потрібно лягти в стаціонар.

Профілактика хвороби

Профілактика трахеїту зводиться до банальної профілактики респіраторних інфекцій.

 • уникати місць масового скупчення людей в період підйому захворюваності на ГРВІ;
 • частіше мити руки з милом;
 • щорічно вакцинуватися від грипу;
 • щепити дітей від пневмококової, гемофільної інфекцій.

Кожен хворий повинен розуміти, що від нього можуть заразитися інші люди, тому він повинен носити медичну маску, користуватися окремим посудом і не відвідувати місця масового скупчення людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code