вроджений порок серця у дітей

Вроджений порок серця у дітей

Вроджені вади серця належать до числа найбільш серйозних патологій, які виявляються при народженні або в перші місяці, роки життя дітей. Вродженими називають ті вади, які утворилися внутрішньоутробно або в момент народження дитини, відразу після першого вдиху і перемикання кровообігу на «дорослий» тип.

Існують різні типи вроджених вад серця, що мають особливості прояву та лікування для кожного варіанту. Прогноз відносно подальшого життя також істотно розрізняється.

Вроджений порок серця: визначення терміна

Вроджена вада серця (ВВС) — загальний, збірний термін, він використовується для опису різних аномалій серця, які виявляються при народженні. Вади класифікуються на основі їх складності і впливу, який вони чинять на організм. Кровоносна і дихальна системи найбільш сильно страждають від пороку серця.

Як часто зустрічається вроджений порок серця?

Вроджений порок серця є найбільш поширеним типом вроджених дефектів і аномалій у немовлят. Його виявляють приблизно у 8 з 1000 немовлят. Вроджені аномалії серця зачіпають близько 1% народжених або приблизно 30 тисяч дітей в країні кожен рік. Близько 25% випадків вроджених серцевих вад вважаються критичними.

ВПС стоять на першому місці серед патологій, що призводять до смерті немовлят. Успіхи в медицині збільшили виживаність до 85%. Медичні експерти стверджують, що більшість ВПС в даний час не є смертельними, вони мають хронічний перебіг, і їх можна виправити оперативним шляхом.

Тяжкість стану залежить від того, яка частина серця вражена, наскільки порок обмежує життя дитини та її розвиток.

Види вроджених серцевих вад

При народженні виявляється 18 видів серцевих вад, але тільки 12 з них є найбільш поширеними. Наведемо перелік найбільш поширених вроджених аномалій серця, включаючи критичні або серйозні:

Дефект міжпередсердної перегородки (ДМПП)

Це маленький отвір в перегородці, що відокремлює передсердя (верхні серцеві камери). При такій аномалії відбувається змішування кислородсодержащей (артеріальну) і дезоксигенированной (венозної) крові.

Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМЖП)

Аналогічне отвір в перегородці, що відокремлює правий шлуночок від лівого, що також веде до змішування кислородсодержащей і дезоксигенированной крові.

Дефект атріовентрикулярного каналу

Він також називається атриовентрикулярным дефектом перегородки, за структурою порок схожий на дефект передсердної перегородки і міжшлуночкової. У малюків з цим захворюванням є отвір в мембрані, яка відокремлює шлуночки і передсердя, це приводить до неправильного формування клапанів, які контролюють потік крові через серцеві камери.

Коарктація аорти

Це критичний стан, при якому аорта, найбільша артерія тіла, стає аномально вузькою. Аорта є головною артерією, яка несе кров від серця, щоб розподілити її, насичену киснем, по всім іншим частинам тіла.

Гіпопластична синдром лівої частини серця

Це критичний стан, при якому недорозвинена ліва сторона серця. В силу недорозвинення, ліве передсердя і шлуночок не можуть прокачати необхідний об’єм крові для забезпечення всіх потреб організму.

Атрезія легеневої артерії

Є критичним станом; внутрішньоутробно легеневий клапан не сформований, замість нього є перетинка. Легеневий клапан — це великий кровоносну судину, доставляє дезоксигенированную кров від тіла, через серце, до легким.

Легеневий стеноз

Здоровий легеневий клапан складається з трьох тканинних мембран (клапани), які контролюють потік крові, який виходить з правої половини серця малюка. При легеневому стенозі дві з трьох мембран склеюються разом, утворюючи потовщення, яке перешкоджає нормальній течії крові від серця до легеневої артерії.

Тетрада Фалло

Вкрай важка вада, що поєднує чотири аномалії серця відразу. При цьому рідкісному стані серце може сформуватися неправильно і функціонує аномально.

Повне аномальне легеневе венозний з’єднання

Його ще називають повним аномальним легеневим венозним поверненням. Стан критичний: легенева вена, що приносить кислородсодержащую кров від серця, не впадає в ліве передсердя. Вона, натомість, з’єднується з правим передсердям, яке перекачує дезоксигенированную кров. Це призводить до того, що організм не отримує насичену киснем кров.

Транспозиція провідних (магістральних) артерій

Це загрозлива життя серцева аномалія, при якій положення легеневої артерії спільно з аортою переплуталися між собою. Це призводить до надходження дезоксигенированной крові замість артеріальної, до всіх частин тіла.

Атрезія тристулкового клапана

При цьому критичному стані тристулковий клапан, який знаходиться праворуч між передсердям і шлуночком, може мати дефект або повністю відсутня.

Truncus arteriosus

Важкий дефект, при якому легенева артерія з аортою починаються як загальний кровоносну судину, без поділу на окремі судини. Це призводить до того, що кислородсодержащая і дезоксигенированная кров змішуються до того, як вони будуть надходити в легеневий і велике кола кровообігу.

Причини вроджених серцевих захворювань у немовлят

Точна причина появи аномалій серця у немовлят невідома. Однак фахівці вважають, що найчастіше до вроджених серцевих пороків призводять поєднання генів і вплив здоров’я матері на розвиток плоду. Але, ні одну причину не можна точно пов’язувати з розвитком вроджених аномалій серця. Є деякі ситуації, умови і патології, які можуть збільшити шанси на народження дитини з ВВС.

Фактори ризику розвитку вроджених вад серця

Сімейний анамнез

Нерідко вади серця виникають через дефектного гена або хромосоми, які є в сім’ях. Якщо у одного з батьків, брата або сестри є порок серця, то шанси на народження дитини з серцевими вадами підвищуються.

Спосіб життя матері в період вагітності

Деякі звички в образі життя матері, такі як куріння, вживання алкоголю і наркотиків, збільшують ризик появи серцевих вад у плода.

Материнські захворювання та медикаментозне лікування

Є захворювання, якими хворіють вагітні, вони можуть призвести до народження малюка з пороком серця. Це хронічні захворювання, такі як діабет, інфекційні захворювання, наприклад, краснуха. Деякі ліки, які приймаються під час вагітності, також можуть підвищувати ризик серцевих захворювань у плода.

Фактори навколишнього середовища

Вплив повітря або їжі, забруднених важкими металами, можуть призвести до ВПС у плода. Наприклад, вдихання свинцевого пилу в період вагітності та споживання води, забрудненої миш’яком, вважають однією з причин вроджених дефектів.

Інші вроджені проблеми

Коли у дитини виявляють хромосомні аномалії, то і порок серця теж можливий. Наприклад, вроджені серцеві вади зазвичай зустрічаються у людей з синдромом Дауна.

Виявлення симптомів ВПС у немовлят може допомогти вчасно виправити порок і дати дитині шанс на нормальне життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code