Як гасити соду оцтом

Як гасити соду оцтом

Харчова сода давно використовується людьми, однак у промислових масштабах її стали застосовувати відносно недавно – наприкінці XVIII століття. Це відкриття належить французькому хіміку Леблану. У Росії вона з’явилася набагато пізніше, коли спосіб її отримання був вдосконалений. Цей унікальний продукт має широкий спектр використання, але особливо його цінують кулінари. Так чим же так корисний гідрокарбонат натрію в кулінарній справі?

Навіщо гасити соду оцтом

Люди, що захоплюються приготуванням випічки, знають, що в основі вдалого страви лежить правильно приготоване тісто. Так от щоб вийшла повітряна і пориста випічка, повинна відбутися хімічна реакція, в процесі якої збільшується виділення вуглекислого газу. Але сода сама по собі нездатна виділяти вуглекислий газ, саме тому на неї впливають кислим середовищем – оцтом. Завдяки вышенаписанному гашену соду активно застосовують в кулінарній справі. Можна, звичайно, скористатися спеціальним розпушувачем – пекарським порошком, але, якщо такого під рукою немає, це легко виправити. Адже навіть починаюча господиня легко самостійно приготує розпушувач з підручних матеріалів.

Поради по правильному гасінні соди

Введення в випічку гашеного соди дає позитивні результати тільки в тому випадку, якщо хімічна реакція пройде повністю. Якщо вводити в тісто гідрокарбонат натрію та кислоту в неправильному порядку і неправильному співвідношенні, воно буде недостатньо розпушеним, плюс може мати «мильний» присмак соди. Інакше кажучи, потрібно дотримуватися все нижче представлені нюанси.

  1. Насамперед варто зазначити, що для хімічної реакції з содою слід брати 9%-ний оцет. Причому оцет необхідно вибирати виходячи з того, що ви збираєтеся готувати. Для такої несолодкої здоби, як млинці та пироги, підійде білий оцет. Для кексів, печива, солодких пирогів і тортів бажано віддавати перевагу яблучного оцту, так як він має більш м’яким смаком і приємним фруктовим запахом.
  2. Завжди дотримуйтесь кількість соди і оцту. Як правило, воно вказано в рецепті. Якщо про це нічого не сказано, гідрокарбонат натрію та оцтову кислоту беруть в наступних кількостях: на 1 чайну ложку (без гірки) харчової соди має припадати 1/2 чайної ложки оцту.
  3. Найважливіший момент – соду потрібно вводити до сухих інгредієнтів тіста, а оцет – до рідких.
  • Спочатку ретельно перемішайте гідрокарбонат натрію з борошном та іншими сипучими компонентами тіста.
  • В іншому посуді змішайте оцет, воду та інші рідкі продукти.
  • Тільки після цього отримані суміші об’єднують і швидко замішують тісто. Таким чином, реакція гасіння соди відбувається вже в процесі готування. Такий спосіб дозволяє зберігати виділяється в результаті хімічної реакції вуглекислий газ, за рахунок якого випічка і набуває пишність і пористість.

Зверніть увагу, що, якщо у складі тіста присутні будь-які кислі продукти, наприклад кисле молоко, мед і т. п., вводити оцет не потрібно. Справа в тому, що ці продукти виступають в ролі кислої основи – нейтралізатора гідрокарбонату натрію, тобто хімічна реакція по виділенню вуглекислого газу відбудеться і без участі оцту.

Чим замінити оцет

Щоб сталася реакція нейтралізації соди, необов’язково використовувати оцет. Також існують альтернативні варіанти гасіння гідрокарбонату натрію.

Найбільш поширений варіант – це гасіння соди лимонною кислотою. Щоб сода повністю прореагувала з лимонною кислотою, необхідно дотриматися такі пропорції: на 1 чайну ложку харчової соди має припадати 1,5 чайні ложки кристалічної лимонної кислоти. Важливо спочатку додати в тісто розчинену в 1/3 склянки води лимонну кислоту, ретельно його перемішати і тільки після цього ввести розчинений в такій же кількості води гідрокарбонат натрію. При такому порядку дій хімічна реакція, як і в разі гасіння соди оцтом, буде відбуватися безпосередньо в тісті, отже, вуглекислий газ швидко і рівномірно його разрыхлит.
Також можна погасити соду лимонним соком. В даному випадку потрібно діяти, як і при нейтралізації соди оцтом, тобто соду змішати з сипучими компонентами, а лимонну кислоту з текучими. Відрізняється лише співвідношення даних продуктів. На 1 чайну ложку гідрокарбонату натрію слід додавати 9 чайних ложок лимонної кислоти.
Для гасіння соди нерідко використовується кефір. У такому разі введіть в тісто чайну ложку соди і 1 столову ложку кисломолочного продукту. Ретельно перемішайте. Замість кефіру можна використовувати окріп. Такий спосіб підійде для людей, що мають проблеми з шлунком.

Слідуючи всім перерахованим радам, ви завжди зможете порадувати своїх близьких неймовірно смачною і повітряної здобою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code