методика визначення схожості насіння

Як перевірити насіння на схожість в домашніх умовах

Весна для дачників завжди асоціюється з початком посівних. Зимовий відпочинок переходить на гарячу пору роботи з насінням і саджанцями.

Як перевірити насіння на схожість

Заявлені показники схожості насіння на упаковках завжди йде врозріз з реальністю. Виною тому створені в лабораторії ідеальні умови росту, яких у польових умовах домогтися практично неможливо. Щоб не запізнитися зі строком садіння, висаджуючи нову партію насіння, схожість перевіряють в домашніх умовах заздалегідь.

У багатьох посадковий матеріал може збиратися роками, і не завжди пакетики підписані із зазначенням дати збору. Потрібно пам’ятати, що чим довше лежать насіння, тим менший відсоток їх схожості.

Термін зберігання і початок прокльовування насіння у кожної культури. Визначено, що в період 7-14 днів вони повинні показати «хвостики», при цьому зверніть увагу, чим швидше і дружніше це відбудеться, тим якісніше насіння.

Етапи розвитку – від насінини до зародка

 • набухання, коли йде активне поглинання води;
 • стимуляція внутрішніх процесів;
 • зростання зародка.

розвиток насіння

Способи перевірки:

Найкраще визначить якість посівного матеріалу і дасть розгорнуту відповідь фахівець в лабораторії. Менш точно можна визначити самостійно в домашніх умовах.

Пошкодженне насіння (тріснуті, подряпані, надламані, зморщені, покриті цвіллю), недостиглі і пересушені, стерильні (зберігалися у вологому поемещении) не можна використовувати для посадки.

Для експерименту відберіть 10 насінин одного виду, щоб було зручно вирахувати відсоток якісних.

 • Розкладіть підготовлений матеріал на змочену водою паперову серветку, накрийте плівкою і поставте в місце на пророщування. Зверніть увагу, що температура в приміщенні повинна бути в межах 20-23°С. Серветка буде швидко висихати, тому регулярно зволожуйте її з пульверизатора, тоді насіння не присохнут до паперу. Зафіксуйте для себе приблизний період пророщування і прорахуйте скільки зійшли. Якщо з 10 всього 5 дало відростки, значить відсоток схожості насіння орієнтовно 50%, якщо 7, то 70%.
 • Налийте в банку води, закиньте насіння і добре розмішайте. Через 7-10 хвилин екземпляри, які будуть плавати по поверхні, не придатні для посіву, вони пустотілі або висохлі. Порахуйте опустились на дно і обчисліть відсоток придатних попереднім способом.
 • Якість насіння томатів, капусти і редиски перевіряють не в звичайній воді, а у 3-5% розчині солі.

як перед висіванням насіння визначити його схожість

 • Тирсу змочують окропом 2-3 рази через кожні 20-30 хвилин. Насипають у контейнер, розкладають насіння на відстані 1-2 см один від одного і засипають тирсою. За кількістю зійшли визначають відсоток схожості. Якщо тирси багато, то використовуйте їх для вирощування розсади і на городі.

У моркви, петрушки, кропу, перцю, капусти, ріпи і багатьох садових квітів, насіння дрібні, тому їх якість перевіряти краще першим способом. А ось гарбуза, гороху, патисона, квасолі, кавуна і дині – останнім.

Партію схожістю 30% і менше використовувати не рекомендується за рахунок дуже низького показника.

схожість насіння тест

Сприятливі умови:

 • постійна помірна вологість;
 • температура в приміщенні 20-25°С;
 • освітлення, особливо потребують в ньому: герань, петунія, салат латук, бальзамін, левиний зів;
 • достатній приплив повітря.

Як прискорити процес пророщування насіння:

 • замочування в стимуляторі росту;
 • прогрівання при температурі 40-50°С протягом 6 годин (крім томатів), після чого відразу промити холодною водою. Так насіння швидко прокидаються і активно починаються процеси розвитку;
 • загартовування;
 • барботирование.

Завдяки заздалегідь проведеної перевірки схожості насіння кожен дачник підвищить свої шанси на більш високий урожай.

Як прискорити процес пророщування насіння

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code