Зубний камінь

Зубний камінь

Тверді або мінералізовані зубні відкладення, зубний камінь — скупчення залишків їжі, бактерій, в тому числі і хвороботворних, які з часом затверділи (мінералізувалися) і перетворилися в щільний, з темним забарвленням камінь. Це не тільки причина, але і сприяючих чинників для карієсу і численних хвороб ясен.

Причини зубного каменю

Після їжі на зубах залишається липка плівка — відмінна живильне середовище для бактерій, у тому числі й хвороботворних. Поступово, якщо відсутня повноцінна чистка зубів, м’який зубний наліт перетворюється в твердий — зубний камінь.

Свою роль у формуванні зубного каменю відіграє порушення складу і властивостей слини і зниження її вироблення.

Головне завдання слини — змивати залишки їжі і наліт з зубів, стримувати ріст і розмноження хвороботворної мікрофлори. При поєднанні помилок у догляді і зміни слини утворюються щільні, масивні зубні відкладення.

Сприятливі фактори

Прийнято виділяти ряд факторів, що сприяють більш швидкому утворенню зубного каменю:

 • шкідливі звички. У стоматології існує термін — «наліт курця». Це масивні, темні зубні відкладення, покриті смолою, що робить поверхню каменю липкою. За рахунок темного забарвлення наліт візуально робить зуби більш темними;
 • зловживання кавою і газировками. Деякі напої та продукти харчування будуть сприяти фарбування емалі. Солодкі газованої води мало того, що сприяють утворенню липкою плівки на зубах, також і змінюють рН в кислу сторону — середовище, найбільш сприятливе для розвитку хвороботворної мікрофлори порожнини рота;
 • легкозасвоювані вуглеводи в раціоні. Особливо небезпечна карамель, нуга, здоба і випічка з великим вмістом маргарину. Залишки печива щільно прикріплюються до зубної поверхні, створюючи відмінну середовище для розмноження хвороботворної флори, що сприяє утворенню масивних зубних відкладень;
 • хвороби внутрішніх органів. Будь-яке захворювання внутрішніх органів знайде своє відображення в порожнині рота. Так при хворобах травного тракту швидко утворюється зубний наліт, щільний, рясний. При хворобах нирок утворюється наліт (схожий з нальотом курця, але трохи світліше), зуби стають жовтими.

Також до числа факторів можна віднести вік, хвороби, пов’язані з порушеннями обмінних процесів, гормональні перебудови, вагітність та ін

Види і симптоми зубного каменю

У клінічній практиці прийнято виділяти над – і підясенні зубні камені, що відрізняються симптомами, наслідками і мають особливості в виникненні.

Надясенний — щільний, мінералізований зубний наліт, яке утворюється в пришийковій ділянці зуба, частіше з піднебінної і язичної сторони. Залежно від тривалості існування і деяких інших факторів надясенний наліт може мати різне забарвлення: від світло-жовтого до чорного. Додатково його фарбувати можуть продукти харчування, деякі лікарські препарати і особливості живлення.

При масивних зубних відкладеннях пацієнти скаржаться на неприємний запах з рота — галітоз. Його симптоми можуть посилюватися при приєднанні ускладнень, наприклад, хвороб ясен або ускладнень карієсу.

Підясенні зубні відкладення нерозривно пов’язані з наддесневыми, але набагато небезпечніше і можуть ставати причиною більш серйозних ускладнень і наслідків. Пацієнти не відчувають його освіти, більше того, не помічають і візуально.

Для формування такого виду зубних відкладень необхідно декілька умов: патологічні зубоясневі кишені, опущення (рецесія) десни, деякі хвороби внутрішніх органів.

Діагностика

Для діагностики зубного каменю достатньо візуального та інструментального огляду. В окремих випадках для виявлення зубних відкладень стоматолог може використовувати таблетки або розчини, що забарвлюють зубний наліт.

У чому небезпека?

Зубний камінь — зосередження бактерій, де для них створені ідеальні умови для їх розвитку і розмноження: немає світла і повітря, наявність поживного середовища. Його наявність розглядають як

основну причину формування хвороб ясен: гінгівіту і більш серйозного і небезпечного запалення ясен — пародонтиту. Також зубний камінь може стати причиною карієсу в пришийковій області — місця складного для лікування і подальшої реставрації.

Поддесневой зубний камінь — причина пародонтиту і подальшого запалення патологічних зубоясенних кишень. Такий вид зубного каменю провокує карієс кореня — найбільш небезпечна і небажана його розташування, що часто закінчується видаленням зуба.

Як зняти зубний камінь?

В домашніх умовах власними силами видалити зубний камінь не представляється можливим. Для цього стоматологи використовують кілька професійних методик:

 • механічний або інструментальний. Застаріла і трудомістка методика не використовується в сучасній стоматології. Полягає у попередньому розм’якшенні твердого нальоту розчинами і механічному видаленні каменю ріжучими інструментами;
 • Air Flow — піскоструминна методика. Під тиском подається струмінь високоабразивних розчину, видаляє зубний наліт, камінь, одночасно поліруючи емаль. Після процедури вдається не тільки видалити камінь, але і освітлити емаль на кілька тонів за рахунок видалення тонкої плівки пігментного нальоту;
 • ультразвукові методики. Використання ультразвукових скейлера дозволяє видалити не тільки над-, але і підясенні зубні відкладення, провести санацію зубоясенних кишень. Така методика часто використовується у складі комплексної терапії захворювань ясен;
 • лазер також дозволяє зробити емаль світліше не тільки за рахунок видалення зубного каменю, але і пігментованого нальоту.

Видалення зубних відкладень входить в так звану процедуру професійної гігієни порожнини рота і передбачає ще кілька заходів:

 • полірування композитних реставрацій — пломб з одночасним оцінюванням їх якості;
 • ремінералізацію емалі — впровадження в її кристалічну решітку мінералів для запобігання підвищеної чутливості зубів і профілактики карієсу;
 • рекомендації по догляду за порожниною рота, індивідуальний підбір засобів і предметів гігієни.

Профілактика

Регулярне і правильне чищення зубів з використанням стандартних засобів гігієни: зубної щітки і пасти, також додаткових — зубної нитки (флосс), іригаторів, вбереже від скупчення бактеріального нальоту і його мінералізації.

Раз на рік необхідно відвідувати стоматолога для процедури професійної чистки зубів. Пацієнтам з супутніми захворюваннями або обтяжуючими обставинами професійна гігієна порожнини рота може знадобитися частіше — графік відвідувань визначається в індивідуальному порядку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code