Альвеоліт

Альвеоліт

Під терміном альвеоліт розуміють запалення лунки видаленого зуба. Це одне з найбільш частих ускладнень після операції. За статистикою, його розвитком закінчується близько 3% випадків, якщо мова йде про складне видаленні, при видаленні зубів мудрості ймовірність вище і становить 20%.

Після видалення зуба

Після видалення зуба в лунці протягом 2-7 хвилин формується кров’яний згусток, який виконує кілька функцій. В першу чергу, завдяки йому вдається зупинити кровотечу. По-друге, згусток захищає лунку від подальшого інфікування. Але в деяких випадках він зі своїм завданням не справляється і формується запалення — альвеоліт.

Зазвичай симптоми альвеоліту починають бути помітними через 3-5 діб після видалення і поступово наростають, стають більш вираженими і можуть стосуватися не тільки порожнину рота, але і позначатися на загальному стані пацієнта.

Причини

Причин формування альвеоліту досить багато, також стоматологи відзначають і групи ризику. Серед причин формування альвеоліту:

Складна операція

Наголошується, що при складному або атиповому видаленні, коли потрібно хірургічний розріз, ймовірність запалення лунки вище. Пояснити це можна додатковими маніпуляціями і підвищеною травматичністю.

З точки зору різноманітності умовно-патогенної мікрофлори порожнини рота — «брудне» місце людського організму. Відкриті рани — вхідні ворота для інфекції, а додаткові розрізи і травми тільки збільшують ймовірність інфікування.

Причини видалення

Здорові зуби ніхто не видаляє навіть по ортодонтичним показаннями, від цієї практики давно відмовилися. Основна причина видалення зуба — важко контрольована інфекція, що представляє загрозу для здоров’я і навіть життя пацієнта. Її складність, поширеність можуть стати причиною подальшого запалення лунки видаленого зуба.

При цьому провокатори запалення проникають не «зверху» згустку, а «знизу». В такому випадку симптоми проявляються з затримкою — приблизно на 4-6 день.

Недотримання рекомендацій стоматолога

Після операції стоматолог дає рекомендації на період відновлення, головна з яких — не чіпати лунку мовою. Для багатьох пацієнтів досить складно контролювати власну мову, але саме так інфекція проникає в рану.

Пошкодження згустку

Стоматолог також дає рекомендації по чищенню зубів. Протягом 3-5 днів не можна користуватися в місці видалення електричною зубною щіткою, інакше високий ризик пошкодити згусток і викликати кровотечу або його подальше запалення.

Навіть при використанні звичайної мануальної щітки необхідно дотримуватися обережності. Пошкоджений або відсутній згусток не може повноцінно виконувати захисну функцію, т. к. розвивається запалення.

Кровотеча

Сильна кровотеча може вимити згусток так, що він не утворюється. Синдром сухої лунки — сприяючий чинник для розвитку альвеоліту, можна сказати, його початкова стадія.

Відсутність санації порожнини рота

Навіть один каріозний зуб — це вже джерело хронічної інфекції, що вже говорити про хвороби ясен, для яких характерно величезна різноманітність активної патогенної флори. Хвороби зубів і ясен значно підвищують шанси на розвиток запалення лунки видаленого зуба.

Хто в групі ризику?

Крім безпосередніх причин, є й групи ризику:

Хвороби внутрішніх органів

При діабеті, хворобах травного тракту найбільш часто відзначається формування запалення лунки видаленого зуба. У якості профілактичних заходів таким пацієнтам нерідко рекомендують профілактичний прийом антибіотиків.

Шкідливі звички

Куріння, наркоманія, зловживання алкоголем, фактори ризику для багатьох захворювань, у тому числі збільшується ймовірність альвеоліту.

Незадовільна гігієна порожнини рота

Дуже старанна і груба гігієна порожнини рота в місці видалення також небезпечна, як і її повна відсутність. Чищення зубів — практично єдина можливість повноцінного видалення бактерій, що викликають хвороби порожнини рота. При її відсутності стримувати їх зростання і розвиток досить складно, що і відбивається на ризики альвеоліту.

У групу ризику також входять пацієнти з хворобами, порушують роботу імунної захисту.

Характерні симптоми

Симптоми альвеоліту з’являються на 2-5 день після операції. Перший симптом — поступово наростаючий біль, зосереджена саме в лунці. Її характеристики можуть бути різними: частіше пульсуюча, ниючий. У складних випадках біль може поширюватися на половину обличчя, віддавати у вухо, скроню.

Відзначається незначне підвищення температури до 38с, збільшуються регіонарні лімфовузли.

З’являється присмак у роті, галітоз — неприємний запах з рота з гнильної забарвленням. При видаленні жувальних зубів, особливо третіх молярів, може формуватися набряк обличчя.

У рідкісних випадках відзначається погіршення загального самопочуття: слабкість, зниження працездатності, зниження апетиту.

Діагностика

Появу вищеперелічених симптомів — привід проконсультуватися з фахівцем. Діагноз альвеоліт виставляється на основі скарг, оцінки даних об’єктивного огляду стану згустку і загоєння лунки.

Сама лунка і область ясен навколо неї покриваються сіруватим нальотом, що говорить про некрозі, згусток може бути відсутнім, оголюватися краю альвеоли зуба.

При підозрі на хронічний альвеоліт можуть знадобитися візуальні методи дослідження: рентгенографія, визиография.

Як проходить лікування?

Головне завдання лікування — усунути вогнище інфекції і запобігти можливі ускладнення. Стоматолог-хірург очищає лунку, видаляє уражені тканини, проводить антисептичну обробку, закладає ліки і ушивает краю лунки.

Згідно з останніми рекомендаціями багатьох асоціацій стоматологів, ушивання країв лунки зуба є профілактикою розвитку альвеоліту та інших ускладнень. На щастя, останнім часом стоматологи все частіше вдаються до такої рекомендації, навіть якщо мова йде про просте видалення.

Після процедури, в залежності від причини і стану пацієнта, може призначатися ряд лікарських препаратів: знеболюючі, протизапальні, антибіотики.

Профілактика

Перед видаленням зуба стоматолог задає ряд питань, які стосуються стану здоров’я пацієнта. Ці дані дозволяють не тільки вибрати анестетик, але і спрогнозувати можливі ускладнення.

Пацієнти повинні повідомляти стоматолога про наявних захворюваннях, інфекціях і станах. При виявленні патологій, пов’язаних зі зниженням імунітету, стоматологом призначається курс антибіотиків, що знижує ймовірність розвитку запалення.

Виконання рекомендацій стоматологів, ушивання країв лунки видаленого зуба, регулярні огляди — основа успішної профілактики альвеоліту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code