Діастема

Діастема

Трема і диастема— це щілини між зубами. У світі стоматологів досі ведуться суперечки, який термін позначає лише фізіологічні зміни, який — патологію.

У деяких джерелах літератури відзначається, що діастема — це щілини між передніми зубами, також їм позначаються інші патологічні проміжки. Треми, в свою чергу — фізіологічний стан, що пояснюється віковими змінами.

Існують відмінності і по розташуванню проміжків: в передньому відділі — діастема, в жувальній — трема.

Причини

Розрізняють фізіологічні і патологічні діастеми, вони відрізняються за механізмами формування, причин і рекомендованим методів лікування.

Фізіологічні діастеми

Фізіологічні діастеми зустрічаються у дітей та у пацієнтів віком. Прорізування зубів у дітей починається з 6 місяців, зазвичай батьки чекають цього процесу з нетерпінням, але і в той же час з жахом. Активне жування твердої їжі забезпечує повноцінний ріст щелеп і, відповідно, лицьового скелета. В іншому випадку, зростають ризики розвитку неправильного прикусу.

Молочні зуби значно менше постійних, і для прорізування останніх необхідно додаткове місце. Поява фізіологічних діастеми між усіма зубами у дітей після 3 років — ознака повноцінного росту. Якщо ж вони відсутні, необхідна консультація фахівця — для профілактики патологій прикусу.

Щодня зуби піддаються значному фізичному тиску. Відомо, що після кожного прийому їжі емаль сточується на декілька мікрон і, звичайно, під дією слини відновлюється, але не повністю. Процес убутку емалі відбувається не тільки на жувальній, але і бічних поверхнях зубів, чим і пояснюється формування фізіологічних діастеми у пацієнтів у віці.

Патологічні діастеми

Патологічними можна вважати діастеми, які не пов’язані з віком і індивідуальними особливостями. Причин їх появи досить багато:

Спадковість

Кожен з нас індивідуальний , і розмір зубів у нас не однаковий. Трапляється так, що пацієнти успадковують велику, масивну нижню щелепу від батька, а дрібні, акуратні зуби від матері. У підсумку, при прорізуванні постійного комплекту формуються діастеми. Як правило, це лише косметичний дефект, зубний контакт не страждає, але бувають і винятки.

Неправильно прикріплення вуздечки

Вуздечка — це слизовий тяж на верхній губі — в нормі повинна прикріплюватися по центральній лінії між різцями на 1-2 мм вище краю ясен. Але, в силу індивідуальних особливостей, вуздечка може вплітатися за зубами і заважати з’єднанню центральних різців. Так і формується щербинка, яку багато хто навіть вважають «родзинкою». Насправді, це не тільки косметичний, але і функціональний дефект.

Первинна адентія

Під терміном первинна адентія розуміється відсутність зуба і навіть його зачатка в силу різних причин. Як правило, відсутня ціла група зубів. Природа не терпить порожнечі, і сусідні зуби намагаються зайняти вільний простір, зміщуючись по напряму один до одного. Так і формуються проміжки між зубами, які вважаються патологічними.

Сверхкомплектний зуб

Діастема може формуватися не тільки з-за розбіжності коронкової частини зуба, але і коренів. При наявності надкомплектних зубів, які сховані в товщі щелепи між корінням центральних різців, нерідко формується їх розбіжність. Простіше кажучи, зачаток зуба грає роль клина.

Масивна кісткова перегородка між зубами

Кожен зуб знаходиться в своїй альвеоле. Зазвичай кісткові перегородки тонкі, проте в силу деяких причин, наприклад, спадкових, можуть бути досить товстими. Тоді між передніми зубами формується проміжок.

Діагностика

Тактика лікування визначається причиною появи естетичного і функціонального дефекту. Для постановки діагнозу та визначення причини необхідний ряд тестів. Це дані об’єктивного огляду — розмір діастеми, прикріплення вуздечки, стан сусідніх зубів, а також рентгенографія і ортопантомографія (панорамний знімок).

Лікування

Після огляду стоматолог може запропонувати хірургічні або ортодонтичні методи лікування, художню реставрацію зубів. Іноді необхідно поєднання цих методів.

Хірургічне лікування

Статистика показує, що найчастіше причиною появи проміжку між зубами є саме неправильне прикріплення вуздечки. Корекція проводиться тільки після прорізування постійних центральних різців, так як до цього може статися самостійна корекція.

Ідеальним часом оперативного втручання буде період, коли центральні різці вже повністю з’явилися, а бічні активно прорізуються. Корекція дозволяє уникнути подальшого ортодонтичного лікування, бічні різці зрушать центральні.

Більш складні операції проводяться при виявленні ретинированных зубів між коренями зубів.

Ортодонтичне лікування

Переміщення зубів за допомогою ортодонтичних апаратів і пристосувань використовується, якщо причиною діастеми став спадковий фактор і первинна адентія. Причому, таке лікування забезпечує підготовку для подальшого протезування та відновлення нормальної роботи зубощелепного апарату як єдиної системи.

Ортодонтичними методами лікування стоматолог може скористатися і після корекції вуздечки — в тому випадку, якщо її підрізання пройшло вже у дорослому віці.

Косметичне лікування

При дрібних зубах, толстой кістковій пластинці між ними по ряду інших причин стоматолог рекомендує різні види реставрацій. Найпопулярнішими є:

Реставрації пломбувальним матеріалом

Стоматолог заповнює проміжок між зубами пломбувальним матеріалом, при цьому суворо зберігаючи анатомічні особливості зуба. За допомогою такого методу лікування можна змінити колір центральних різців.

Протезування

Виготовлення коронок рекомендовано лише при значному руйнуванні частини зуба коронкою центральних різців або ж, якщо зуб «мертвий», тобто, видалена пульпа. З часом, такі зуби змінюють колір, стають сірими. Показаннями до протезування також буде значна зміна кольору зуба.

Вініри

Один з найпопулярніших методів лікування. Набагато довговічніші, ніж пломбування, при цьому естетичні якості набагато вище, при цьому вдається зберегти більше натуральної емалі в порівнянні з протезуванням. Єдиним мінусом такого лікування буде вартість, та й не доцільно виготовляти вініри лише на 1-2 зуба, зазвичай, ними покривають всі зуби, що входять в лінію посмішки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code