гепатит А у дітей

Гепатит А у дітей

Гепатит А, скорочено ГА (раніше його називали хворобою Боткіна) — це інфекційне захворювання, при якому здебільшого вражається печінка. Інфекцію викликає вірус, який провокує гостре запалення печінки (гепатит, жовтяниця).

Щорічно в нашій країні близько 8500 осіб заражаються вірусом гепатиту А, багато з яких — діти. Будь-яка людина ризикує заразитися цією хворобою, якщо не буде дотримуватися елементарних правил, так як цей тип гепатиту відносять до «хвороби» брудних рук.

Шляхи зараження гепатитом А

Цей вірус легко передається від людини до людини при тісних контактах в побуті, при користуванні загальною посудом, предметами гігієни. Небезпечні також заражені вірусами харчові продукти або неякісна вода (з колодязів, нецентралізованих джерел).

Заражені гепатитом виділяють вірус зі стільцем (аналогічно кишкових інфекцій). Контактуючи з частинками фекалій під час відвідування туалету, не миючи руки належним чином з милом і водою, можна заразитися самим і поширити вірус при контакті з оточуючими.

Діти частіше хворіють ГА, тому, що забувають мити руки і не дотримуються прості правила гігієни в силу віку (облизують руки, користуються загальною ложкою). Вірус може виживати навіть на іграшках і передаватися при попаданні їх в рот.

Де можна заразитися

Вірус легко поширюється в країнах зі слабкою санітарною культурою і недостатнім рівнем медицини. У нашій країні вірус гепатиту А зустрічаються відносно рідко, оскільки водоочисні споруди в країні ефективно знищують небезпечні віруси і мікроби, які можуть потрапити в систему водопостачання.

Однак багато країн світу, наприклад, в Екваторіальній Африці, на Азіатському регіоні, не володіють ефективними засобами для знищення цього вірусу. В результаті багато людей заражаються і поширюють інфекцію.

Якщо ви подорожуєте з дітьми в регіони світу, де захворюваність дуже висока, слід прийняти належні заходи безпеки — наприклад, перед поїздкою зробити щеплення. Саме гепатит А (хвороба Боткіна) вважається найбільш часто зустрічається причиною жовтяниці у малюків-дошкільнят і школярів.

У 50% дорослого населення у крові є антитіла, які свідчать про те, що людина раніше перехворів цією інфекцією (вона могла протікати як застуда або кишкова інфекція, без жовтяниці). Багато випадків безсимптомно, тому фактично поширеність ГА, ймовірно в 10 разів вище.

Найчастіше хворіють діти дошкільного і шкільного віку, у них хвороба має всі типові симптоми.

Фактори ризику, що підвищують ймовірність зараження гепатитом:

  • Прийом їжі сумнівної або води з колодязів, джерел;
  • Контакти з хворими дітьми, спалахи інфекції в садках або школах;
  • Міжнародні поїздки;
  • Вживання в їжу сирих молюсків (вони можуть містити заражену воду).

Патофізіологія

ГА передається через брудні руки або предмети, їжу. Вірус потрапляє в рот, всмоктується з кишечника в кров, і зі струмом крові потрапляє в печінку, проникаючи в її клітини (гепатоцити). У них вірус швидко розмножується, але не пошкоджує самі печінкові клітини, виділяючись з них в жовч. Віруси з жовчю потрапляють в жовчні протоки, в кишечник і в кал, виділяючись в зовнішнє середовище.

Організм активно чинить опір вірусу: для того, щоб імунітет придушив активність вірусів, потрібно 2-3 тижні. До тих пір, поки вірус розмножується і безперешкодно потрапляє в кал. В результаті перша фаза ГА, поки синтезуються нові віруси, не має симптомів. Це пов’язано з тим, що сам вірус не руйнує клітини печінки.

Їх руйнують Т-лімфоцити, імунні клітини, які атакують гепатоцити, всередині яких є віруси. Виникає запалення печінки, клітини руйнуються, народитися жовтяниця.

При більш великому ураженні печінки виникають класичні симптоми гепатиту: нездужання, анорексія, підвищення температури, нудота, блювання, жовтяниця. Вірус може бути ефективно усунутий імунною системою, хронічної інфекції практично не буває, а імунітет після зараження триває все життя.

Основні прояви інфекції

Дорослі люди, що вболівають ГА, можуть переносити його безсимптомно, або у формі застуди або легкого кишкового розладу. Класичні симптоми інфекції, типові для дітей і підлітків, можуть тривати протягом пари тижнів.

Прояви можуть включати:

  • Пожовтіння очей і шкіри (жовтяниця);
  • Різка зміна апетиту до повної анорексії;
  • Виражену слабкість;
  • Потемніння сечі до насиченого коричневого кольору з пінкою (колір темного пива);
  • Диспепсичні симптоми від нудоти з проносом до блювотних нападів.

Людина може заразитися вірусом, однак протягом майже 30 днів симптоми не розвиватимуться. Це називається інкубаційним періодом. Заразним пацієнт стає приблизно за тиждень до появи симптомів, або на тлі вже наявної жовтяниці. Люди, які хворіють без яскравих симптомів (по суті — носії), цілком можуть передавати вірус.

Особливості перебігу ГА у дітей

Якщо дитина заразиться гепатитом А, в нього виникне гостра, але відносно короткочасна інфекція. На відміну від гепатиту В або С, хвороба Боткіна не викликає тривалих (хронічних інфекцій та пошкоджень печінки, таких як цироз або рак печінки.

Якщо дитина перехворіла на гепатит А, після одужання в його організмі залишаються антитіла, які забезпечують довічний імунітет до хвороби. Тому дитина не може знову заразитися вірусом гепатиту А.

Менш, ніж у 10% дітей у віці до 6 років будуть виявлені які-небудь симптоми (лихоманка, нудота і блювання, діарея, жовтяниця, анорексія, нездужання).

Лабораторні дослідження у дітей виявляють підвищення сироваткових амінотрансфераз і білірубіну. Через неї сеча у дітей має темний, насичений колір.

Симптоми тривають в більшості випадків 2-3 тижні.

Тестування і діагностика

Діагноз ставлять при виявленні антитіл HAV до вірусу гепатиту А. Поточна або недавня HAV-інфекція проявляється виявленням анти-HAV IgM (острофазные імуноглобуліни).

IgM зазвичай можна виявити в сироватці через тиждень після появи симптомів. Їх кількість буде знижуватися через 3-6 місяців після зараження.

Анти-HAV IgG (імуноглобуліни пам’яті) з’являються незабаром після IgM, при одужанні. Вони залишаються довічно, при проведенні щеплення вони також будуть визначатися в крові.

Лікування

Будь-які ліки, які б повністю усували вірус гепатиту А не розроблені. Застосовні тільки симптоматичні заходи. Організм справляється з інфекцією самостійно за рахунок власного імунітету протягом одного або двох місяців, без наслідків.

Лікування гепатиту А, зазвичай, спрямоване на усунення побічних ефектів інфекції.

Хворому потрібно частий і тривалий відпочинок. Важливо дотримання постільного режиму в гострому періоді, коли виражене нездужання, нудота і лихоманка. По мірі розвитку жовтяниці пацієнту стає легше.

Необхідно нормалізувати травлення, зменшити нудоту. Їжу протягом дня слід їсти меншими порціями і частіше, щоб отримати достатню кількість калорій і підтримувати необхідне їх надходження.

Можуть бути призначені гепатопротектори, жовчогінні препарати, вітаміни і фітотерапія для нормалізації роботи печінки та відтоку жовчі, покращення перетравлення їжі.

Профілактика

Важливо прищепити дитині звичку завжди мити руки перед їжею, після візиту в туалет або ігор на вулиці. Дорослим також слід мити руки при контактах із хворою дитиною.

Сьогодні існує вакцина, що забезпечує довгостроковий захист від вірусної інфекції. Вона вводиться у формі двох уколів або трьох послідовних ін’єкцій (в тому випадку, якщо вводиться разом з вакциною від гепатиту В).

В даний час фахівці з профілактики захворювань рекомендують всім дітям отримати першу щеплення від гепатиту А у віці від 12 до 23 місяців, а другу щеплення — через 6 — 12 місяців після першого уколу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code