Герпес

Герпес

В даний час відомі вісім типів вірусу герпесу, що викликають різні хвороби зі схожими симптомами. Захворювання, які можуть провокувати вірус, відрізняються різноманітністю симптомів і ураженням майже всіх органів та систем: шкіри, слизової, центральної нервової системи та ін. Від чинного вірусу і місця ураження будуть залежати симптоми і, в деякій мірі, лікування.

Типи вірусу

Відомо вісім типів вірусу, кожен з яких буде провокувати ті чи інші захворювання і прояви:

 • Найпоширеніша форма — простий герпес. Виявляється до 16 років в крові 98% населення. Застуда на губах — одна з його форм прояву;
 • Генітальний герпес. Пов’язаний зі специфічними проявами на статевих органах чоловіків і жінок;
 • Вірус Зостер. Провокує вітрянку, а після може переродитися в оперізувальний лишай;
 • Вірус Епштейна-Барр. Є причиною мононуклеозу;
 • Цитомегаловірус. Часто обумовлює внутрішньоутробну інфекцію;
 • Провокуючий розеолі вірус;
 • Вірус, чия здатність викликати патологічні зміни, поки невідома.
 • Саркома Капоші-ассоцированный вірус;

Найчастіше зустрічаються простий і генітальний герпес, вони провокує ураження шкіри, слизових оболонок і навіть очей.

Як відбувається зараження

Воротами для вірусу може стати травмована шкіра, слизові. Деякі види вірусу передаються повітряно-крапельним шляхом і відрізняються високою здатністью заражати — вітрянку. Передача вірусу може відбуватися при обміні біологічними рідинами, при статевому контакті. Шляхи передачі залежать від типу вірусу.

Як тільки відбулося інфікування, вірус починає розмножуватися в клітинах епідермісу та шкіри, після чого відбувається поширення в інші органи і системи.

Незважаючи на широке поширення вірусу, симптоми з’являються лише у 10% пацієнтів.

Активація вірусу багато в чому залежить від захисних сил організму, роботи імунної захисту та віку пацієнта.

Провокуючими факторами можуть стати зниження роботи імунної захисту, загострення хронічних хвороб, порушення обмінних процесів, травми, хронічний стрес, емоційне потрясіння, а також деякі види лікування складних патологій, наприклад, променева і хіміотерапія.

Симптоми

Симптоми будуть залежати від виду вірусу. Прихований період триває в середньому від 2 до 12 днів. Герпес може бути вродженим або набутим. Придбаний герпес поділяється на первинний або рецидивуючий (виникає час від часу).

За поширеністю герпес може бути:

 • локалізованим, коли уражається один обмежений ділянку шкіри або слизової;
 • поширеним — поразка поширюється на великі ділянки шкіри і слизових;
 • генералізованим, коли уражається декілька органів і тканин.

Герпетичний стоматит

Частіше зустрічається у дітей молодшого дошкільного і шкільного віку і у дорослих, особливо з супутніми захворюваннями.

Симптоми розвиваються швидко: з’являється почервоніння слизової, після формуються специфічні пухирці, заповнені рідиною. При цьому відзначається погіршення загального самопочуття, хворобливі відчуття в порожнині рота, вираженість яких залежить від ступеня тяжкості стоматиту.

Лікування тяжкого ступеня стоматиту проходить виключно в стінах стаціонару під суворим наглядом лікарів.

Ураження шкіри

Специфічні бульбашки, які проходять декілька стадій розвитку, можуть локалізуватися в області носогубного трикутника, крилах носа, губах, а у випадку з вірусом зостер, що викликає вітрянку — по всьому тілу.

Пацієнти можуть скаржитися на свербіж, печіння, легкі хворобливі відчуття в місці висипань. При вітряній віспі зазвичай підвищується температура тіла. Після стихання симптомів вірус «йде» в сплячий стан та може повторно активуватися при створенні сприятливих умов.

Герпес на шкірі найчастіше проявляється в одному і тому ж місці, а вітрянка може повторно виникати у вигляді оперізуючого лишаю.

Генітальний герпес

Виявляється переважно у дорослих. Висипання можуть бути локалізовані на шкірі статевих органів, що супроводжується підвищенням температури, хворобливими відчуттями, формуванням ерозій. Ця форма герпесу відрізняється частими рецидивами.

Офтальмогерпес

Частіше уражаються передні відділи очей, рідше — задні. Офтальмогерпес — одна з найпоширеніших причин роговочной сліпоти.

Розеола

Одне з найзагадковіших захворювань. Починається з високої температури — вище 38с, через кілька днів з’являється специфічна висип, а після симптоми зникають так само раптово, як і з’явилися. Захворювання найчастіше проявляється у дітей у віці 5-8 місяців, що нерідко збігається з прорізуванням зубів.

Можливі ускладнення

Деякі форми вірусу самі по собі небезпечні або ж ризики можуть залежати від віку, наприклад, вітрянка — типова дитяча інфекція — у дорослих протікає вкрай важко і часто стає причиною деяких ускладнень.

Навіть найпоширеніші форми вірусу при дії провокуючих чинників можуть переходити у ускладнення і викликати захворювання і стани, що загрожують здоров’ю і навіть життю пацієнта.

Діагностика

Діагностика грунтується на характерних і специфічних симптомах. У рідкісних випадках лікар призначає додаткові методи дослідження: методи виділення вірусу та виявлення антитіл в крові.

Лікування

Тактика лікування визначається клінічною формою захворювання, локалізацією висипів, ступенем тяжкості, віком пацієнта, а також наявністю супутніх патологій.

Основний напрямок лікування — призначення противірусних препаратів, імуномодуляторів та стимуляторів, підтримуюча терапія.

Противірусні препарати можуть призначатися у вигляді мазей, гелів, а також таблеток для перорального прийому.

Профілактика

В деяких випадках уникнути інфікування не вдається, і головне завдання в такій ситуації — не допустити загострення та формування ускладнень.

Отже, необхідно не допускати гострих захворювань, вживати заходів профілактики у сезон застуд і мінімізувати стрес, який також може активувати вірус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code