інсульт

Інсульт

Інсульт — це важкий життєвонебезпечний стан, який розвивається на тлі гострого порушення мозкового кровообігу і призводить до загибелі нейронів.

Наслідки цієї катастрофи, яка тільки в Україні щорічно наздоганяє «зненацька» понад 200 тисяч чоловік, досить важкі. Кожен третій пацієнт помирає від інсульту в гострий період, у 20 відсотків настає важка інвалідність з необхідністю постійного догляду.

Більше половини перенесли інсульт, залишаються обмежено працездатними і лише близько 8 відсотків повертаються на своє колишнє місце роботи. Прогноз багато в чому залежить від того, наскільки своєчасно буде діагностований інсульт і хворого доставлять в медустанову.

Форми інсульту

В залежності від механізму виникнення інсульт буває двох форм: геморагічний (відбувається в результаті крововиливу) та ішемічний (результат закупорки судини тромбом, атеросклеротичної бляшкою, крапельками жиру або бульбашками повітря).

Симптоми інсульту

Інсульт характеризується наростанням вогнищевих і загальномозкових неврологічних симптомів. До перших відносяться порушення мови, зору, рухів та інші симптоми, поява яких залежить від розташування патологічного вогнища.

Серед загальномозкових симптомів відзначаються нудота, блювота, запаморочення, порушення свідомості, головний біль різної інтенсивності і інші неспецифічні прояви.

Найбільш інформативні ранні ознаки інсульту: раптове одностороннє оніміння обличчя, руки або ноги, труднощі артикуляції або розуміння мови.

Симптоматика може наростати протягом кількох годин і навіть днів. Головний біль, запаморочення і нудота відзначаються, часто, але не завжди.

Пацієнт відчуває слабкість і оніміння в руках і ногах, порушення координації, різке погіршення зору, односторонній параліч чи парез. Якщо зона ушкодження зачіпає стовбур мозку, страждає ковтання і моторика мови.

Нерідко інсульту передує транзиторна ішемічна атака (ТІА). Хворий відчуває симптоми, схожі з інсультом, проте вони повністю зникають в середньому через чверть години.

Як розпізнати інсульт

Часто хворі не розуміють, що з ними відбувається, і не можуть адекватно оцінити свій стан. В цьому випадку дуже велика відповідальність покладається на оточуючих!

Якщо хтось з оточуючих поскаржився на різкий головний біль, раптове порушення зору, оніміння в кінцівках, перестав розуміти, де знаходиться, впізнавати оточуючих, втратив свідомість — викликайте швидку допомогу!

Чоловік, у якого стався інсульт, часто виглядає як п’яний, у нього порушується дикція, з’являється загальмованість, хиткість ходи.

Попросіть його виконати кілька простих завдань:

  1. Посміхнутися: при інсульті посмішка буде асиметричною.
  2. Показати язика: у хворого він буде відхилений у бік.
  3. Витягнути обидві руки вперед і підняти їх: людина з інсультом не зможе виконати це завдання або ж одна рука буде помітно відставати, йдучи вниз і в бік.

Допомога пацієнтові на догоспітальному етапі

До приїзду швидкої потрібно укласти хворого так, щоб голова була піднята на 30 градусів, забезпечити приплив повітря і спокій.

Необхідно виміряти АТ (артеріальний тиск): якщо він підвищено, можна дати гіпотензивний засіб, який знизить його, але це повинен бути той препарат, який застосовує сам хворий!

Таблетки, «що п’є бабуся сусідки», не підійдуть, а тільки погіршать тяжкість стану.

Якщо швидка все ще не приїхала, а у потерпілого почалися судоми, переконайтеся, що голова лежить на чомусь м’якому, щоб уникнути травм. Не варто намагатися утримати руки або ноги пацієнта.

Лікування інсульту

На сьогоднішній день основна терапія інсульту носить більшою мірою симптоматичний характер. Спрямована вона на підтримання дихальної функції, корекцію артеріального тиску і водно-електролітного обміну, боротьбу з судомним синдромом, набряком мозку і внутрішньочерепним тиском.

В якості специфічного лікування перспективно розвивається нейропротективна терапія (гліцин, церебролізин, магнію сульфат та інші), але поки не існує програми, яка достовірно б впливала на результат інсульту.

Діагностика факторів ризику розвитку інсульту

Стандартний список обстеження включає в себе:

  • Обов’язковий самостійний контроль АТ, з веденням щоденника. При необхідності використовують ДМАТ (добовий моніторинг АТ);
  • Електрокардіограма, при необхідності холтерівське моніторування (добове ЕКГ);
  • Ультразвукове дослідження серця і брахиоцефальных артерій;
  • Ліпідограма;
  • Контроль рівня глюкози в крові;
  • Коагулограма.

Профілактика інсульту

По можливості необхідно скоригувати високий тиск, порушення серцевого ритму, порушення згортання крові, схильність до тромбоутворення, атеросклероз сонних артерій, цукровий діабет, високий холестерин, патологію головних артерій головного мозку.

Щоб знизити ризик розвитку інсульту, також важливо боротися з факторами ризику, пов’язаними з образом життя. До них належать: надмірна маса тіла, паління, зловживання алкоголем, відсутність фізичної активності, неправильне харчування і стреси.

Необхідно додати в свій щоденний раціон фрукти, овочі і нежирні молочні продукти, знизити споживання продуктів, що містять насичені жири.

Крім того, доведено, що 2,5 години занять фізичним навантаженням середньої інтенсивності на тиждень значно знижують ризик розвитку інсульту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code