карієс зубів

Карієс у дорослих

Карієс — патологічний процес стадийного руйнування емалі та дентину зубів з подальшим формуванням порожнини, що формується виключно після прорізування зубів. За даними ВООЗ, карієс входить в трійку найпоширеніших захворювань, реєструється як у дітей, так і дорослих.

Карієс: причини

У зарубіжній літературі карієс визначається як інфекція, викликана бактеріями. Відомо, що у його формуванні беруть участь близько 20 бактерій, але більш агресивними в цьому плані будуть Streptococcus mutans і Strep. salivarius. В ході своєї життєдіяльності вони виділяють кислоти, що сприяють виходу мінералів з кристалічної решітки емалі — так і утворюється каріозна порожнина.

Дослідження показали: для формування карієсу необхідно не тільки наявність самих бактерій, але і їх поєднання. Утворюючи спільноти, бактерії сприяють більш швидкій прогресії карієсу, його агресивного перебігу і переходу до ускладнення. Крім того, необхідно враховувати сприятливі фактори.

Сприятливі фактори

Кариесобразующие бактерії входять до складу нормальної мікрофлори порожнини рота і не заподіюють ніяких незручностей і не викликають карієс. Для їх активації необхідні сприятливі умови — сприятливі фактори. До них відносяться:

  • харчування. Переважання легкозасвоюваних вуглеводів, рафінованої їжі, напівфабрикатів і фаст-фуду;
  • відсутність задовільної гігієни порожнини рота, що буде сприяти утворенню бактерій, вони легко і безперешкодно утворюють колонії і починають свій патологічний вплив;
  • вік. Діти і немолоді в групі ризику по формуванню карієсу;
  • зниження роботи імунної захисту, вагітність;
  • соматичні хвороби. Організм — єдина система, і будь-яке захворювання знайде своє відображення у роті. Численні дослідження довели зв’язок між хворобами внутрішніх органів і карієсу. Деякі автори розглядають карієс не як окреме захворювання, а як симптом. Наприклад, для хвороб жовчного міхура характерна множинна форма карієсу;
  • патології прикусу, хвороби скронево-нижньощелепного суглоба. Підвищена стертість емалі буде полегшувати патологічний вплив кариесобразующих бактерій;
  • шкідливі звички: куріння, наркоманія, обгризання нігтів, сторонні предмети у роті, «гра» сережкою при пірсингу мови. Варто відзначити, що пірсинг язика і губ також небезпечний для здоров’я порожнини рота.

Факторів для формування карієсу величезна кількість. Перерахувати їх усі не представляється можливим. Не можна виключати такі, як прийом деяких лікарських препаратів, хронічний стрес, професійні шкідливості та багато іншого.

Симптоми залежно від стадії

Карієс — стадійну процес, який розвивається поступово. Його стадії відображають глибину ураження і одночасно це ускладнення:

Карієс у стадії плями

Вихід мінералів (демінералізація) відбувається виключно в поверхневому шарі емалі. Ця єдина оборотна стадія, відновлення емалі може проходити без будь-яких наслідків, досить впровадження мінералів в її кристалічну решітку: кальцію, фосфору, фтору, магнію та ін

Якщо говорити про симптоми, то ця стадія практично не має видимих симптомів. Лише в рідкісних випадках пацієнти можуть помітити формування плям на емалі, що відрізняються від основного кольору зуба, мають забарвлення від меловидно-білого до жовтого. Далі уражену ділянку емалі втрачає природний блиск. Помітити такі зміни своєчасно часто не вдається, діагностика відбувається випадковим чином в кріслі стоматолога;

Поверхневий

Якщо лікування відсутня, карієс переходить у наступну стадію — поверхневу. Для неї характерне формування вогнища виключно в межах емалі. Пацієнти можуть помітити зміни кольору зубів — темні плями на фісурах, між зубами.

Деякі пацієнти можуть скаржитися на відчуття оскоми від їжі: кислого, солодкого, холодного. При формуванні порожнини в області шийок зубів, де емаль досить тонка, пацієнти страждають від гіперестезії — підвищеної чутливості зубів.

Середній карієс

Як тільки поразка вийшло за межі емалі і торкнулося дентин — основна речовина зуба — стоматологи кажуть про середньому карієсі. Емаль-дентинная межа — перша чутлива зона зуба, тому при дії термічних подразників з’являється біль різних характеристик.

Каріозні плями на зубах стає більш помітними. Якщо процес розвивається на передніх зубах, емаль може сколюватися;

Глибокий карієс

Остання стадія розвитку карієсу, далі — ускладнення. Патологічного зміні піддалася не тільки емаль, але і дентин, залишається лише тонкий місток дентину, що відокремлює порожнину зуба від пульпи. Симптоми: короткочасна біль при дії всіх видів подразників, механічному тиску.

Діагностика

Діагностика карієсу багато в чому залежить від стадії. У деяких випадках класичного інструментального огляду недостатньо. На ранніх стадіях необхідно використовувати карієс-детектори: розчини, спеціальні лампи.

В іншому досить огляду стандартними інструментами. Стоматолог орієнтується на гладкість емалі і видимі зміни. Іноді можуть знадобитися візуальні методи дослідження: рентгенографія, визиография для діагностики прихованих порожнин.

Лікування

Основне завдання лікування — видалити уражену емаль і дентин, відновити функції та естетики зуба. На ранніх стадіях карієсу можна обійтися методами без препарування (свердління): у стадії плями — аплікації мінералами, при поверхневій — ICON, озон та інші.

При лікуванні середнього і глибокого карієсу стоматологи дотримуються класичного протоколу лікування: препарування змінених тканин, створення порожнини, подальше пломбування з відновленням втрачених тканин.

В залежності від обсягу втрачених тканин зуба, стоматолог використовує класичне пломбування, лікування вкладками (міні-протези), виготовлення коронок.

Профілактика

Профілактика карієсу — комплекс заходів, спрямований на дію причин та факторів для розвитку карієсу. В першу чергу, це стабілізація гігієни порожнини рота: вибір засобів і предметів гігієни, навчання правильної чистки зубів.

Необхідна корекція харчування, оцінка джерела води, лікування інших хвороб порожнини рота, які можуть стати причиною ускладнень і провокувати карієс.

У профілактиці карієсу беруть участь і інші фахівці. Своєчасне лікування хвороб внутрішніх органів, профілактика загострень також має своє значення.

Після огляду стоматолог може скласти індивідуальний план профілактики, враховуючи «слабкі ланки» здоров’я порожнини рота: регулярні професійні гігієнічні заходи, насичення емалі мінералами, прийом вітамінів, мінералів та інше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code