мігрень

Мігрень

Мігрень — це одна з можливих причин головного болю, яка в основному розвивається у молодих жінок. Це захворювання дуже часто описується в художній літературі, воно оточене різними міфами і легендами.

Мігрень являє собою одну з первинних різновидів головного болю, періодично виникають з різною частотою. Цефалгія (больові відчуття в області голови) при ній має певний характер, частіше — однобічну локалізацію.

Особливістю хвороби є поєднання головного болю і різних вегетативних симптомів, порушення в роботі травної системи.

Вважається, що мігрень — це хвороба емоційних молодих дівчат і жінок, так як найчастіше вона зустрічається у віці 12-23 років. Чоловіки їй практично не страждають, або вони просто рідше звертаються для обстеження і за допомогою до лікаря і намагаються боротися з нею самостійно.

Мігрень — це друга за поширеністю причина цефалгії після головного болю напруги у молодих. Однак після 40 вона «втрачає» позиції, так як провідними стають різні судинні причини: гіпертонія, енцефалопатія, атеросклероз, патологія судин шиї та ін.

Дуже часто це захворювання описувалося в різних творах художньої літератури: від мігрені страждали молоді дівчата, що страждають від нещасного кохання, або складаються у невдалому шлюбі.

Причини

Існує декілька теорій виникнення мігрені. Традиційна і вважалася ще кілька років тому ведучої — судинна. На тлі розширення судин головного мозку спостерігається здавлення різних ділянок нервової тканини, формується локальна ішемія, що призводить до появи головного болю. Однак сьогодні цей механізм пояснює цефалгію, що виникає у людей з низьким артеріальним тиском.

В даний час причиною появи мігрені вважається активація тригеминоваскулярної системи, при якій закінчення нервових волокон виділяються нейрокинин А і пептид. Вони є больовими нейропептидами-вазодилататорами. Однак цей процес відбувається лише у тих, хто має низький порогом збудливості головного мозку

При цьому напади захворювання розвиваються не самі по собі, найчастіше для них потрібен певний провокуючий фактор. До них відносяться стреси, нервові переживання, жорсткі дієти, голодування.

Багато жінок відзначають, що загострення виникають у них в перші-треті добу чергової менструації. Інші описують чітку зв’язок з вживанням червоного вина, шоколаду і цукерок, шампанського і різних цитрусових (апельсини, лимони, мандарини).

Класифікація

Виділяють кілька видів мігрені, кожен має свої особливості.

  1. Мігрень з аурою. Перед початком нападу хворі відзначають у себе поява специфічних симптомів: незвичайні зорові, слухові, сенсорні відчуття, відчуття тривоги, туги, томливе хвилювання.
  2. Асоціативна мігрень супроводжується різними видами неврологічного дефіциту. У цій групі виділяють такі підвиди: мозочкова, офтальмоплегическая, гемиплегическая, афатическая мігрень.
  3. Вегетативна мігрень супроводжується різними вегетативними симптомами: пітливістю, нудотою, серцебиттям, ознобом, утрудненням дихання, сльозотечею та іншими.
  4. Мігрень сну: напади виникають в нічний або ранній ранковий час.
  5. Менструальна форма мігрені: напади виникають в перші дні чергової менструації, вони пов’язані з гормональними циклічними змінами. Прийом гормональних препаратів з контрацептивної або лікувальною метою посилює захворювання у 80% випадків.

Частота нападів мігрені може бути різна. У одних вони виникають раз у півроку, у інших — раз на місяць. А є й ті, у кого частота випадків поступово зростає.

Хронічна мігрень — це форма хвороби, при якій цефалгиія наблюдається не менше 15 діб на місяць, по мірі прогресування вона може проявлятися щодня. При цьому вираженість болю стає все сильніше від нападу до нападу.

Симптоми

Мігрень проявляється періодичними нападами головного болю, яка, як правило, має пульсуючий характер і виникає у певній ділянці голови, з одного боку. Вона може початися в будь-якій області: скроневої, тім’яної, потиличної або лобової і мігрувати на іншу. Кожен напад може бути не схожий на попередній унаслідок зміни локалізації цефалгії.

Головний біль посилюється при будь-якій фізичному навантаженні, погіршення провокує гучний звук і яскраве світло. Іноді напад супроводжується нудотою, блювотою, відсутністю апетиту.

Перед нападом багато хворі перебувають у своєрідному стані, який називається аура або продрома. У кожного вона протікає по-різному, в одних спостерігається зниження концентрації уваги і слабкість, у інших — незвичайні звукові та слухові відчуття. Після закінчення нападу мігрені може виникати сонливість.

У міжнападний період стан здоров’я хворого мігренню ніяк не відрізняється від інших людей.

Діагностика

На сьогоднішній день не існує жодного методу діагностики, який би достовірно підтвердив або спростував діагноз мігрень. Зазвичай він ставиться на підставі опису хворим досить специфічного нападу.

Наявність аури, неврологічного дефіциту свідчить на користь саме мігрені. Як правило, дані електроенцефалографії, МРТ, КТ головного мозку не виявляють патології.

Важливо пам’ятати про те, що для мігрені характерний мігруючий характер болю. Якщо вона виникає завжди в одному і тому ж місці — це тривожний факт, що в даному випадку необхідно виключати об’ємне утворення головного мозку.

Лікування

Лікування мігрені ділиться на два етапи: купірування нападу і профілактика подальших нападів. Для купірування підходять препарати з групи нестероїдних протизапальних: ібупрофен, німесулід, диклофенак, ацетилсаліцилова кислота, комбіновані препарати, до складу яких входить кодеїн, анальгін та інші.

Для профілактики нападів постійно призначають препарати з групи триптанов: золмітриптан, суматриптан, элетриптан. Допомагають і немедикаментозні методи: масаж голови, акупунктура, фізіолікування.

Профілактика

Попередити розвиток захворювання на сьогоднішній день неможливо. Можна лише знизити ймовірність виникнення провокують напади ситуацій: нормалізувати режим сну і відпочинку, виключити спиртне, попрацювати з психотерапевтом для вирівнювання фону настрою, постаратися знайти більш спокійну роботу, не погоджуватися на переробки та нічні зміни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code