Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія — це збірний термін для декількох патологічних станів, для яких типова невропатическая біль, залучаються міжреберні нерви. Це чутливі нерви, які відходять від спинного мозку, проходячи по поверхні грудної клітки. Зразковим орієнтиром служать нижні краї всіх ребер. У своїй основі міжреберна невралгія має ключовий симптом: вона викликає гостру, сильну болючість в різних відділах грудної клітини, яка вражає саму грудну стінку з одного боку, або залучає всю верхню частину тулуба.

Провокатори міжреберної невралгії

Даний стан провокується гострим, сильним роздратуванням, запаленням або здавленням (защемлення) міжреберних нервів, які знаходяться трохи нижче області болі, на виході з хребта. Роздратування або пошкодження нервів може бути викликано рядом причин, до ключових відносяться:

 • механічна травма області грудей або спини;
 • вірусні інфекції, які пошкоджують нервові стовбури, у тому числі оперізувальний лишай (вітряна віспа);
 • защемлення нервів кістковими відростками хребців або тиск на них оточуючих структур (зв’язки, м’язи, судини);
 • травма після хірургічної процедури, яка включала в себе відкриття грудей для доступу до горла, області легенів, порожнини перикарда або діафрагми (операція з торакотомией);

В окремих ситуаціях у міжреберної невралгії немає чіткої причини. У такій ситуації патологія називається ідіопатичною міжреберної невралгією.

Провідні прояви і симптоми

Серед ключових проявів міжреберної невралгії лідирує пекуча, вкрай гостра або стріляючий біль. Вона може відчуватися постійно або періодично в певних локалізаціях:

 • навколо ребер або під ними, в просторі між сусідніми ребрами;
 • по верхній половині грудей, ближче до ключиць;
 • у верхньому відділі спини, близько лопаток або під ними.

Додаткові симптоми з боку цих регіонів, крім больових нападів, включають в себе відчуття стискання, яка поширюється по зоні грудей спереду назад, відчуття сильного поколювання, повзання мурашок, розвиток оніміння певної ділянки шкіри.

Біль може посилюватися навіть при виконанні легкої фізичної роботи або звичних дій, таких як глибоке дихання або розтяг. Болючість може посилитися, коли людина сміється, кашляє або чхає.

Деякі люди помічають згадану біль у лопатці або нижній частині живота, проекції тазу або крижах. Це так звана відображена біль — відчуття, які пацієнт відчуває в іншій області, відмінною від ураженої.

Міжреберна невралгія, викликана вірусом оперізувального герпесу (постгерпетична невралгія), також може провокувати висипання на шкірі, слабкий свербіж і утворення кірок. Це робить шкіру надзвичайно чутливою, навіть до одягу.

Симптоми більш серйозних випадків міжреберної невралгії включають в себе:

 • мимовільне посмикування м’язів, простреливающие болю;
 • втрата апетиту, нудота, нездужання;
 • параліч і м’язову атрофію;
 • біль, схожа на удар блискавки або проходження струму.

Як діагностується патологія

Перш ніж діагностувати міжреберну невралгію, лікар виключає будь-які інші причини подібної болю. Під час медичного огляду він, ймовірно, буде тиснути і тиснути на ділянку між ребрами, в ділянці хребта або ж попросить пацієнта зробити глибокий вдих. Якщо будь-яка з цих дій викликає біль, у пацієнта, можливо, міжреберна невралгія.

В залежності від виявлених симптомів також може знадобитися неврологічне обстеження для виявлення проблем з нервовою системою. Лікуючий лікар може додатково використовувати рентгенографію, ультразвукове сканування, комп’ютерну томографію або МРТ для виявлення будь-яких ознак травми.

Як лікується невралгія?

Існує кілька варіантів терапії для полегшення міжреберної невралгії, вважається, що комбінація лікування працює найкраще.

Застосування немедикаментозних засобів

Деякі безрецептурні місцеві препарати можуть забезпечити тимчасове полегшення болю. Це:

 • креми з капсаїцином (екстракт червоного перцю) або нашкірні пластирі з ним;
 • гелі з лідокаїном, креми або пластирі;
 • нестероїдні противозапальні креми і гелі;
 • теплові процедури, масаж, охолоджуючі подушечки, апарати для фізіотерапії.

Медикаментозне лікування

Для лікування нервової болю, невралгії іноді використовуються антидепресанти. Основні препарати включають у себе амітриптилін, дезипрамин, дулоксетин, венлафаксин.

Лікар також може призначити для терапії сильної болі протисудомні препарати, такі як карбамазепін, габапентин , окскарбазепін, прегабалин.

У важких випадках виписуються комбіновані знеболюючі засоби, в тому числі опіоїдного ряду, щоб допомогти впоратися з болем. Це потужні ліки з множинними побічними ефектами, зазвичай їх застосовують в останню чергу.

Процедури для зменшення болю

Міжреберна нервова блокада — це ін’єкція, яка комбінує місцевий анестетик з кортикостероїдами для зменшення запалення та полегшення болю.

Лікуючий лікар буде використовувати рентген для направлення ін’єкції в область безпосередньо під ураженим нервом в області грудної клітини. Для початку ефективної дії може знадобитися кілька днів, однак міжреберні нервові блокади можуть тривати кілька місяців.

Лікар також може зробити пацієнтові грудну епідуральну ін’єкцію, яка включає введення протизапальних препаратів в область навколо простору, що оточує спинний мозок.

Можна спробувати імпульсну радіочастотну стимуляцію нервів — це мінімально інвазивна процедура, в якій для короткочасного полегшення болю використовується електродна голка.

Інші можливі варіанти лікування включають в себе фізіотерапію або працетерапію, когнітивну і поведінкову терапію, релаксаційні методики.

Незалежно від обраних варіантів лікування, потрібно намагатися залишатися якомога більше фізично активними, щоб скелетні м’язи були сильними і здоровими.

Прогнози при невралгії

Міжреберна невралгія по-різному впливає на людей. Без лікування хронічна біль може призвести до низки ускладнень, включаючи безсоння, низький апетит, дратівливість і депресію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code