Поліомієліт

Поліомієліт

Поліомієліт відноситься до однієї з найбільш небезпечних дитячих інфекцій, хоча може зустрічатися в різному віці. Зараз з поліомієлітом зустрічаються набагато рідше, так як проти цього захворювання в Україні з раннього віку роблять щеплення. Проте забувати про нього не варто, хворі діти є і в інших країнах. Крім того, на тлі пропаганди антищеплювальної кампанії інфекція може повернутися в Україну. Як виявляється інфекція? Як від неї захиститися?

Поліомієліт: вірусне захворювання

Інфекція викликається поліовірусом, що вражає нервову тканину. У хворих реєструються порушення за типом млявих паралічів, а також ознаки інтоксикації.

Відомо три типи вірусу. Сам вірус відноситься до ентеровірусів. Зараження здорової людини може тільки той, хто вже хворіє чи є вірусоносієм. Виділяється вірус в навколишнє середовище з випорожненнями хворого, в перші тижні хвороби визначається в носоглотці. Заразитися можна двома шляхами: через заражені фекалії допомогою брудних рук і через вдихуване повітря (кашель, чхання).

Після попадання в організм вірус починає розмножуватися на слизової травного тракту і носоглотки. З кров’ю вірус розноситься по тканинах організму. При попаданні в нервову систему хворого будуть порушення у вигляді паралічів або менінгіту.

Поліомієліт може протікати в різних формах за ступенем тяжкості і вираженості тих чи інших симптомів. Може бути гладке перебіг хвороби, але зустрічаються і ускладнення, аж до інвалідності і смерті.

Поліомієліт в дитячому віці

Захворювання протікає в різних формах. Стерто протікаюче захворювання можна і пропустити. А ось класично протікає поліомієліт не помітити важко.

Прихований період хвороби триває по-різному. У деяких дітей він триває трохи менше тижня, а в інших затягується аж до 5 тижнів. Розгорнута стадія хвороби протікає в різних формах.

Інаппарантна форма

Іншими словами, це вірусоносійство. Симптомів ніяких немає. Знаходять хвороба випадково, частіше при обстеженні контактних осіб. Лікувати хворих з такою формою хвороби не потрібно.

Абортивну форма

Не відзначається типових симптомів. Цілком ймовірно, що лікар поставить хворому ГРЗ. Правильний діагноз ставлять випадково, при прицільному обстеженні контактних осіб. В особливому лікуванні вони не потребують.

Менінгеальна форма

Інфекція протікає у вигляді серозного запалення мозкових оболонок (менінгіт). Хвора дитина себе дуже погано почуває. У нього сильно болить голова, підвищується температура тіла, турбує блювання. Хворий лежить, не їсть, часто плаче.

Лікар при огляді відзначає особливі для менінгіту менінгеальні симптоми. На щастя, після перенесеного непаралитического менінгіту діти повністю одужують.

Паралітична форма

Препаралитический період інфекції триває 1-6 днів. З-за кишкових розладів і інтоксикації можна запідозрити у дитини кишкову інфекцію. У деяких хворих є також катаральні симптоми (болить горло, турбує нежить, кашель).

Через кілька днів з’являються болі в області спини і кінцівок, менінгеальні симптоми. Дитина намагається не рухатися, коли лежить: так йому легше.

Потім починається паралітичний період хвороби. Він може бути дуже коротким (пара годин) або затяжним — до 14 днів. Від того, який відділ нервової системи постраждає, будуть залежати конкретні неврологічні симптоми. У хворих дітей виникають паралічі. Вони називаються млявими, тому що не відзначається м’язового спазму. Зазвичай страждають плечі, стегна. Чутливість у хворих не страждає.

Найстрашніше, що може настати — це параліч дихальних м’язів. У такому разі пацієнта можна втратити.

Бульбарна форма

Крім інтоксикації дитину турбують неврологічні порушення: він не може нормально ковтати, поперхується, рідка їжа потрапляє йому в ніс, голос стає сиплим. Іноді виникає параліч діафрагми, що при відсутності екстреної допомоги смертельно для дитини смертельно.

Понтинная форма

Характеризується пошкодженням мосту в головному мозку та ядер черепно-мозкових нервів. Симптоми будуть залежати від того, які ядра постраждали.

Після гострого періоду хвороби настає період відновлення. Триває він не 2-3 тижні, як при банальних респіраторних інфекціях, а 1-3 роки. Ще довго можуть залишатися зниженими тонус м’язів і рефлекси з кінцівок.

У деяких назавжди залишаються неврологічні проблеми у вигляді тугоподвижности в суглобах, кульгавості, уповільнення в зростанні пошкодженої кінцівки. Іноді у людини на все життя залишаються мляві паралічі.

Як протікає захворювання у дорослих?

Інфекція протікає приблизно так само, як і у дітей. В деяких випадках інфекція не розпізнається вчасно, так як протікає під маскою респіраторної інфекції. Але і важкі форми паралітичного поліомієліту у дорослих теж відзначаються.

Дорослі хворіють на поліомієліт рідко. Хвороби схильні не щеплені раніше люди і ті, у кого дуже сильно знижений імунітет (наприклад, ВІЛ-інфіковані). Лікується інфекція у дорослих так само, як і у дітей. Стійкі порушення після поліомієліту у дорослих спостерігаються рідко, але все ж бувають.

Діагностика інфекції

Щоб правильно і вчасно поставити діагноз, необхідно звернутися до лікаря, докладно відповісти на його питання. Лікар оглядає хворого, перевіряє різні симптоми.

Додаткової діагностики застосовуються наступні методи:

 • загальний аналіз крові — визначається норма або невелике збільшення лейкоцитів;
 • спинно-мозкова пункція і дослідження спинно-мозкової рідини (ліквору) —підвищений тиск при витіканні рідини, запальні зміни виражені помірно;
 • електроміографія — виявляє патологічні процеси в передніх рогах спинного мозку;
 • ядерна МРТ спинного мозку після гострого періоду інфекції — можна побачити аторофические процеси;
 • вірусологічне дослідження спинно-мозкової рідини і фекалій — для ідентифікації вірусу;
 • експрес-діагностика калу або ліквору шляхом імуноферментного аналізу дозволяє визначити сам вірус;
 • серологічне дослідження — визначає антитіла до вірусу.

Лікування інфекції

Принципи лікування поліомієліту наступні:

 • Обов’язкова госпіталізація (крім стертої форми і носійства) в інфекційну лікарню;
 • Постільний режим дуже строгий, спокій, обмеження зовнішніх подразників;
 • Ефективні теплові процедури на уражені руки і ноги (гаряче обгортання, аплікації з парафіном і озокеритом)
 • Прийом знеболюючих і жарознижуючих препаратів (при сильних болях і пропасниці);
 • Противірусна терапія;
 • Сечогінні препарати при необхідності зниження підвищеного внутрішньочерепного тиску;
 • Медикаменти, що покращують нервово-м’язову провідність;
 • Відновне лікування в центрах ЛФК і масажу.

Профілактичні заходи щодо поліомієліту

Надійним способом захисту від цієї небезпечної інфекції є імунізація з раннього віку. За календарем щеплень діти вакцинуються тричі на першому році життя, 2 рази на другому і 1 раз у 14 років.

Поліовірус може вразити і щеплених дітей. Якщо захворіє щеплена дитина, то інфекція у нього буде протікати гладко і без ускладнень.

Від інфекції розроблені інактивовані і живі вакцини. Кожна дитина, що не має протипоказань до вакцинації, прищеплюється обома вакцинами. Якщо дитині не можна робити живі вакцини, то він прищеплюється інактивованої.

До інших профілактичних методів відноситься дотримання особистої гігієни, виключення спілкування з хворими людьми.

Якщо станеться так, що людина (дорослий або дитина) вступить у контакт з хворим, йому буде терміново зроблена екстрена позапланова щеплення, незалежно від того, був він щеплена раніше. Лише в тому разі, коли після останнього щеплення минуло менше 6 тижнів, екстрену імунізацію проводити не потрібно.

Вакциноасоційванний поліомієліт: що це?

Це ускладнення вакцинації, яке розвивається вкрай рідко, проте все ж зустрічається. Захворіти може як щеплений живою вакциною дитина, так і той, що був з ним у контакті (не щеплена взагалі або щеплений не до кінця). Проявляється захворювання виникненням гострих млявих паралічів. На щастя, діти повністю видужують.

Щоб уникнути захворювання у контактних дітей, потрібно дотримуватися заходів обережності: ізолювати щеплених живою вакциною і нещеплених дітей на строк до 2 місяців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code