Пульпіт

Пульпіт

Пульпіт — це збірний термін для цілої групи захворювань, які об’єднують одне – запалення судинно–нервового пучка — пульпи, яку також називають «нервом» зуба.

Причини

Згідно зі статистичними даними, найчастіше пульпіт є ускладненням карієсу зубів. Дослідження показують, що перші зміни в пульпі реєструються вже при глибокому карієсі. Токсини бактерій, а також продукти їх життєдіяльності, через трубочки дентину проникають до чутливої тканини.

По мірі прогресування карієсу, запалення розвивається, що і пояснює посилення симптомів.

Як і при карієсі, основна причина розвитку запалення — бактерії, які можуть проникати до пульпі різними шляхами:

  • через порожнину зуба, як ускладнення карієсу — найчастіший варіант;
  • після травми, коли сколений зуб відкриває ворота для проникнення інфекції і розвитку запалення. Або ж мова йде про термічному (після відбілювання), хімічному впливі;
  • алергічна причина розглядається як ускладнення при медикаментозному лікуванні карієсу;
  • ретроградні види, коли бактерії проникають не через коронковую частина зуба, а через корінь. В такому випадку інфекція може поширюватися через патологічні зубоясневі кишені з током крові і лімфи. Ця форма запалення не найчастіша.

Симптоми

Виділяють гострий і хронічний пульпіт, який поділяється на види, що відображають стадію запалення, причини і симптоми.

Гострий вогнищевий

Це початкова форма запалення, яка може тривати близько 2 днів, рідко більше. Пацієнти скаржаться на гостру, мимовільну біль, тривалістю від декількох хвилин до півгодини, характерні тривалі проміжки без болю.

Дія подразників, наприклад, холодного, гарячого, кислого, солоного стають причиною різкої зубного болю, яка повільно проходить після усунення подразника.

Особливість цієї форми полягає в локалізованому вогнищі запалення, як правило, це один ріг пульпи, але якщо процес не втрутитися, то воно розіллється і захопить весь судинно-нервовий пучок, відповідно, зміняться симптоми.

Гострий дифузний пульпіт

Можна сказати, що це ускладнення осередкової форми, коли відсутня своєчасне лікування. Симптоми зводяться до формування нападоподібний біль, яка триває декілька годин і посилюється при дії подразників.

В деяких випадках може відмічатися її поширення по ходу трійчастого нерва, тобто практично на все обличчя праворуч або ліворуч. «Світлі» проміжки, тобто без болю, короткочасні і практично відсутні, особливо вночі. Пацієнт не може визначити, який саме зуб болить.

Симптоми можуть зберігатися від декількох днів до 2 тижнів. Якщо лікування відсутня, гостре запалення переходить у хронічне.

Хронічний фіброзний

Це форма пульпіту реєструється у 70% усіх випадків хронічного запалення. Для неї характерне розростання грубої сполучної тканини в пульпі. Пацієнти скаржаться на тяжкість в зубі, постійний ниючий і тягнучий біль, що підсилюється при дії подразників. Такі симптоми можуть бути менш виражені і часто залишаються без належної уваги.

Але під час загострення їх сила багаторазово посилюється, біль виникає без подразників і її важко переносити.

Хронічний гангренозний

Це запущене запалення з характерним гнильним розпадом пульпи зуба, що і пояснює сильний смердючий запах з рота. Якщо відтік гною здійснюється, біль може бути відсутнім, а пацієнти можуть відчувати її виникнення при надкусывании.

Якщо відтік ускладнений, виникає гостра, рве, розпирає і простреливающая біль. Погіршується загальне самопочуття: підвищується температура тіла, з’являється реакція лімфатичних вузлів.

Хронічний гіпертрофічний

Протікає в 2 стадії розвитку — гранулюючої (розростання тканини з порожнини зуба) і поліпи зуба. Основна скарга пацієнтів зводиться до формування ниючий, розпирала болю і заростання зуба м’якою тканиною. Після їжі або при чищенні зубів може виникати кровоточивість.

Діагностика

Для постановки діагнозу стоматолог аналізує отримані дані:

  • скарги: характеристики болю, відчуття пацієнтів, анамнез;
  • клінічний огляд: зовнішній та інструментальний;
  • проведення тестів: перкусія (постукування), пальпація, визначення рухливості зуба;
  • електроодонтодіагностика: визначення життєздатності пульпи і її реакції на змінний струм;
  • візуальні методи дослідження для підтвердження діагнозу, виключення ускладнень і проведення якісного лікування.

Лікування

Тактика лікування визначається формою пульпіту. Стоматолог вибирає між консервативними методами з повним збереженням пульпи або ж між вітальними і девитальными методами.

Консервативні методи

Передбачають збереження всієї пульпи, ці методи можуть використовуватися при травматичному і гострому осередковому пульпіті. В увазі фізіологічних труднощів і швидкої реакції пульпи такі методи мають широкий спектр протипоказань і обмежень, так і позитивний результат не можна гарантувати. Це якась спроба врятувати пульпу зуба.

Вітальні методи

Розуміють лікування «живий» пульпи з її частковим видаленням або ж повним. Під дією анестезії стоматолог може видаляти лише коронковую пульпу, тобто частково вітальну ампутацію. Такі методи лікування можуть здійснюватися тільки при гострих формах.

Повне видалення пульпи під дією анестезії — вітальна екстирпація, застосовується частіше і має на увазі класичне лікування каналів: проходження, розширення, обробка, пломбування. Може використовуватися як при гострих, так і хронічних формах пульпіту.

Девітальні методи

Передбачають попереднє або наступне муміфікування пульпи, може використовуватися в поєднанні з вітальними методами. Наприклад, один з каналів непрохідний, тоді стоматолог нагнітає в нього мумифицирующий препарат, що надійно захищає зуб від повторного розвитку інфекції, її прогресування.

Також до девитальным методів відноситься всім відоме попереднє використання «арсену». Варто відзначити, що миш’як в стоматології не використовується вже кілька десятків років, на його зміну прийшли більш сучасні і безпечні засоби.

Профілактика

Профілактика пульпітом зводиться до всіх заходів запобігання карієсу, а також регулярних профілактичних оглядів у кріслі стоматолога. Набагато легше і доцільніше лікувати карієс, ніж його ускладнення.

Не можна не відзначити профілактику травматизму, особливо у пацієнтів, які захоплюються агресивними та екстремальними видами спорту.

Можливі ускладнення

При відсутності лікування пульпіт переходить в періодонтит, що представляє загрозу для збереження зуба. Крім того, всі ускладнення карієсу — джерело інфекції, яка може поширюватись по всьому організму.

Після повного видалення пульпи зуб вважається «мертвим», відсутність його живлення робить емаль і дентин більш крихкими, і зуб може буквально розсипатися. З цих причин багато стоматологи рекомендують протезування депульпованих зубів з метою їх збереження як можна довше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code