Сальмонельоз

Сальмонельоз

Гострі кишкові інфекції досі залишаються на лідируючому місці в списку тих недуг, що щорічно забирають мільйони життів по всьому світу. Він них страждають і дорослі, і діти. Однією з найбільш небезпечних інфекційних кишкових хвороб є сальмонельоз.

Причини

Сальмонельоз — це гостра кишкова інфекція, що розвивається при зараженні людини бактеріями роду Salmonella. Вони володіють хорошою стійкістю у зовнішньому середовищі:

  • у воді бактерії зберігаються життєздатними близько 5 місяців;
  • у ґрунті вони можуть жити 1-1,5 року;
  • в червоному м’ясі вони зберігаються у живому вигляді до півроку, у білому — більше року;
  • у молочних продуктах сальмонели живуть майже місяць і стільки ж в яйцях і яєчній шкаралупі;
  • сальмонели витримують соління і копчення;
  • при заморожуванні вони також зберігаються в їжі на довгі місяці.

Інфікування м’яса, молочних продуктів і яєць сальмонелами ніяк не позначається на їх смакові якості. Тому людина може і не підозрювати, що вживає в їжу заражений продукт або блюдо.

Резервуаром цього захворювання в природі є птахи та тварини (домашні і дикі). Бактерії поширюються по всьому організму, потрапляють у фекалії, гній, молоко і яйця. Тварина може хворіти на цю недугу, однак ще більш небезпечним з точки зору поширення інфекції є безсимптомний бактеріовиділення.

Заразитися сальмонельозом можна при вживанні в їжу інфікованого м’яса, яєць і молочних продуктів, які не пройшли достатню термічну обробку. Інші шляхи передачі інфекції через воду, від людини до людини, у лікарнях) можливі, але не так поширені.

Класифікація

Існує кілька підходів до класифікації сальмонельозу. По локалізації інфекційного процесу виділяють гастроінтестинальну, генералізовану форму і безсимптомні бактеріовиділення. У першому випадку переважають симптоми ураження шлунково-кишкового тракту, у другому — загальна інтоксикація і поширення інфекції по всьому організму, третій довгостроково протікає без яких-небудь симптомів.

  1. Гастроінтестинальна форма підрозділяється на гастритический, гастроэнтритический, гастроэнтероколитический тип в залежності від рівня ураження.
  2. Генералізована форма буває двох варіантів: тифоподобного або септичного.
  3. Бактеріовиділення теж може бути різним. Деякі люди виділяють сальмонели протягом невеликого часу, деякі — роками, а треті виділяють їх періодично.

Симптоми

Після того, як людина спожив заражене сальмонелами м’ясо, молоко, молочні продукти та яйця, настає інкубаційний період хвороби. Він триває від кількох годин, максимум до двох діб, по завершенню яких настає розгорнута картина хвороби. Вона залежить від варіанту сальмонельозу.

Гастроінтестинальна форма

Починається з різкого підйому температури тіла до високих цифр, явищ інтоксикації (ломота в суглобах, кістках, м’язах, головний біль). Практично відразу ж з’являється спастична біль у животі, переважно верхніх його відділах.

Далі приєднуються блювота і пронос. Інтенсивність їх залежить насамперед від того, яка кількість сальмонел потрапило в організм хворого, вона ж впливає на ступінь тяжкості захворювання.

На другу добу калові маси стають водянистими, набувають зеленуватий відтінок, знижується кількість сечі. Відмічається бурчання в животі, серцебиття, блідість шкіри, ціаноз носогубного трикутника і нігтів.

Тяжкість захворювання залежить від ступеня зневоднення, тобто від того, скільки рідини втратив хворий з блювотою і стільцем.

Генералізована форма

Характеризується більш тяжким перебігом, прогноз при ній буває серйозним, і хворий потребує надання кваліфікованої медичної допомоги. При тіфоподобний типі поряд з блювотою, поносом, лихоманкою, явищами інтоксикації у людини на шкірі з’являється геморагічний висип, збільшується селезінка і печінка, і, що дуже характерно, сповільнюється пульс.

При септичному типі з’являються вторинні запальні вогнища, в результаті чого розвивається пневмонія, ендокардит, пієлонефрит, цистит, флегмони і абсцеси. Це найбільш важка форма хвороби.

Бактеріовиділення зазвичай буває безсимптомним. Це дуже небезпечно, адже людина не знає, що являє небезпеку для оточуючих, не звертається до лікаря для проходження обстеження та лікування.

Ускладнення

При гастроинтестинальном типі, коли інфекційний процес зачіпає тільки органи шлунково-кишкового тракту, прогноз залежить від ступеня зневоднення. Якщо хворий буде отримувати достатню кількість рідини з питвом і інфузійною терапією, загрози для життя це захворювання зазвичай не несе.

Однак зневоднення представляє серйозну небезпеку для маленьких дітей, так як настає більш стрімко, ніж у дорослих.

Генералізований тип дуже небезпечний не тільки для здоров’я, але і для життя хворого. Поява вторинних гнійних вогнищ інфекції вимагає обов’язкової медичної допомоги. Без лікування розвивається інфекційно-токсичний шок і сепсис, нерідко призводять до летального результату.

Діагностика

Для того, щоб поставити діагноз, лікарі призначають дослідження блювотних і калових мас на наявність збудника інфекції, тобто сальмонел. У ряді випадків для цього беруть промивні води шлунка. Також проводять дослідження крові на наявність антитіл до збудника інфекції.

Крім цього, лікарі призначають стандартні аналізи (загальний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз), ультразвукове дослідження печінки, селезінки. Це дозволяє оцінити ступінь зневоднення, наявність або відсутність вторинних уражень інших органів.

При генералізованій формі збудника інфекції можна виявити в бакпосева крові.

Лікування

Лікування сальмонельозу бажано проводити в стаціонарі.

Перед початком терапії лікар повинен визначити, яка форма хвороби є у хворого і наскільки виражене зневоднення. При гастроинтестинальном варіанті антибіотикотерапія не показана за винятком випадків виникнення вторинних бактеріальних ускладнень. Антибіотики призначаються лише при септичній формі на підставі аналізу на чутливість до антибіотиків.

Найважливішою ланкою у лікуванні є боротьба із зневодненням і зупинка втрати рідини з блювотою і рідким стільцем. Для цього хворому призначають активну інфузійну терапію розчинами електролітів, 10% розчином декстрану та іншими засобами.

Хворий також повинен вживати всередину велику кількість рідини. Це може бути як звичайна питво (компот, морс, чай), так і засоби для пероральної регідратації.

Для боротьби з блювотою і рідким стільцем призначають препарати з диосмектитом, ентеросорбенти, протидіарейні та протиблювотні препарати.

Профілактика

Для того, щоб повністю ліквідувати бактерії роду Salmonella в харчових продуктах, інфіковану воду необхідно кип’ятити не менше 5 хвилин, повністю прожарювати м’ясо, варити яйце не менше 4 хвилин. Молоко також бажано піддати кип’ятіння. Тільки в цьому випадку можна бути впевненим у безпеці даних продуктів.

Вакцини від сальмонельозу не існує, тому єдиним заходом специфічної профілактики є застосування сальмонеллезного бактеріофага у вогнищі інфекції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code