хвороба вітіліго

Вітіліго

Вітіліго — це хронічне незаразне шкірне захворювання, для якого характерна поява білих плям на шкірі і слизових через порушення синтезу меланіну. З ним живуть до 8,5% населення планети. Здебільшого вітіліго розвивається в молодому віці, як правило, навесні і влітку.

Етіологія

Причина хвороби до кінця не ясна, проте в якості провокуючих факторів розглядають стреси, часту травматизацію, постійний контакт з хімічними речовинами, надмірне захоплення засмагою, інфекції та інші фактори.

Взаємозв’язок вітіліго з різними внутрішніми патологіями, наприклад, захворюваннями щитовидної залози, печінки, глистовими інвазіями та іншими, не доведена.

Також відсутні достовірні дані, які підтверджують передачу цієї патології у спадок. Найімовірніше, успадковується не саме захворювання, а схильність до нього.

Механізм розвитку

Існує безліч теорій, що намагаються пояснити механізм розвитку хвороби, однак жодна з них повністю не відповідає на всі поставлені питання. Незалежно від точного механізму результатом патологічного процесу є порушення функцій меланоцитів. Меланоцити — спеціалізовані клітини шкіри, які виробляють пігмент меланін, саме вони визначають колір шкіри і можливість до засмаги.

Клінічна картина

Основною скаргою пацієнтів є, як правило, поступове, але іноді раптова освіта косметичного дефекту у вигляді «нефарбованих» плям, що мають світло-білий аж до білосніжного колір і чіткі краї. На початку захворювання, поступово збільшуючись, можуть утворювати великі вогнища зі зниженою пігментацією.

Плями можуть з’явитися де завгодно: на будь-яких ділянках шкіри і слизових оболонках, але тільки не на шкірі стоп і долонь. При цьому волосся на уражених ділянках шкіри знебарвлюються менш ніж 40% всіх випадків. Розмір, форма і кількість таких проявів завжди індивідуально.

Саме вітіліго крім естетичного дефекту, як правило, не приносить своєму власникові дискомфорту. Однак досить часто характерні для вітіліго зміни зовнішності стають причиною затяжної депресії і труднощів адаптації в соціумі.

Діагностика

Діагноз ставить лікар-дерматовенеролог. Інформативним методом обстеження є огляд шкіри пацієнта в променях люмінесцентної лампи Вуда: вогнища вітіліго набувають характерну голубувате забарвлення, при цьому видно початкові прояви захворювання на зовні ще не змінених ділянках шкіри, що дозволяє прогнозувати подальший розвиток хвороби.

Додаткові обстеження призначаються у разі виникнення сумнівів у правильності діагнозу у фахівця для виключення інших шкірних захворювань.

Лікування

В виду того, що точний механізм захворювання все ще не вивчений, повноцінне лікування викликає у фахівців певні складності.

Основною метою терапії є усунення косметичного дефекту, для цього в кожному випадку індивідуально підбирається своя тактика лікування.

Широко застосовуються методи ультрафіолетового опромінення в певних діапазонах, наприклад, ПУВА-терапія. Зазвичай такий вплив поєднують з місцевими фотосенсебилизирующими (збільшують чутливість до впливу світла) і кортикостероїдними засобами.

Системно можуть призначатися гормональні препарати, імуномодулятори, засоби, що покращують роботу травної системи, вітаміни, мікроелементи та інші.

При необхідності обов’язково призначаються препарати, що підтримують нормальний психоемоційний стан: нейролептики, транквілізатори, антидепресанти та інші.

Існують також деякі хірургічні методи лікування вітіліго, які полягають в перенесенні власних меланоцитів пацієнта зі здорової шкіри на уражені вогнища. Однак у такого лікування може виникнути цілий ряд ускладнень, в тому числі привести до ще більш вираженого косметичного дефекту.

Прогноз

Прогноз у захворювання несприятливий. З допомогою лікування можливо зупинити або сповільнити поширення вітіліго.

«Затемнити» ділянки шкіри, вже втратили пігментацію, не вийде, проте є кілька марок маскуючої косметики, здатної заховати прояви захворювання.

Нерідко власники косметичного дефекту, обумовленого Вітіліго, роблять татуювання, що приховують або «обіграють» вогнища депігментації.

Незважаючи на прогноз, важливо розуміти, що вітіліго, по суті, всього лише косметичний дефект, який запросто може стати «родзинкою». Тому підтвердження — успішні кар’єри фотомоделей Вінні Харлоу і Шантель Браун-Янг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code