9 порад, як зробити тиждень продуктивним

Емоційні ресурси — це дуже важлива складова якісної роботи, доброго стану і благополучного життя. Але буває, що після завантажених вихідних, відпустки, роботи з будинку або через інші обставини дуже складно знайти потік, по якому можна будувати план своїх днів. Тоді для того, щоб повернутися в колію продуктивності, необхідно знайти потрібний баланс.

Продуктивність не завжди означає роботу без перерви. Іноді можна знайти власний рецепт, як менше працювати і досягати більшого.

Відсутність планування може зайняти набагато більше твоєї енергії, тому ти можеш встановити певні правила свого життя та звички, які стануть основою твоєї тижня. Не турбуйся: тобі не доведеться вставати зі світанком, приймати холодний душ і займатися важкими тренуваннями вранці. Замість цього можна застосувати більш корисні поради для продуктивного тижня.

1. Починай свій тиждень у п’ятницю

У традиційному розумінні планування тижня починається з понеділка і закінчується у неділю, але іноді останнє буває настільки важким або, навпаки, розслабленим, що розклад завдань, відходить на другий план. В такому випадку краще зайнятися цим питанням у п’ятницю.

У багатьох п’ятниця — це скорочений день. Більше того, перед вихідними настрій набагато краще, з’являється почуття якогось полегшення. Мозок, ще не переключившись на активний відпочинок, здатний трохи попрацювати — ідеальний час для планування наступного тижня. Також справжні тиждень все ще не закінчився, і ти пам’ятаєш, що встиг зробити, а що — ні. Тому, перш ніж опрацювати план на наступні сім днів, ти можеш порефлексувати з приводу того, що сталося за останні.

Інша перевага того, щоб починати тиждень з п’ятниці, полягає в тому, що тиждень відкривають вихідні: активний відпочинок дозволяє заповнити енергію, перш ніж витрачати її на наступний продуктивний тиждень. Таким чином, якщо складеш план у п’ятницю, ти зможеш витратити наступні два дні тільки на себе і на те, що подобається конкретно тобі. А на продуктивність залишиться решта тижня.

2. Очисти голову

Після роздумів про минулий тиждень ти берешся за планування нового. Але як це зробити правильно? Почни з того, щоб опустити ті набридливі справи, які занадто важливі, щоб їх відкинути, але не настільки необхідні, щоб виконувати їх відразу ж.

У всіх нас є ті маленькі, але дратівливі обов’язки, які ми постійно відкладаємо на потім: оплата рахунків, лагодження ручки, чищення холодильника. Якщо подібні завдання з’являються занадто часто, то зараз саме час виконати їх. Після цього переходь до планування.

3. Використовуй метод одного дивно простого закону

У книзі «Почни з головного! Один дивно простий закон феноменального успіху» Джея Папазана і Гарі Келлера розповідається про цей метод. Він полягає в тому, щоб знайти те єдине, що приносить тобі найбільшу результативність у житті і на роботі. Щоб ідентифікувати цю річ, необхідно задати собі всього одне питання: що ти можеш зробити, щоб все решта стало простіше?

Відповідь на це запитання підкаже тобі ті пріоритети, які необхідно встановити, щоб досягти своїх цілей у довгостроковій перспективі. Також це питання можна використовувати в якості основи для досягнення своєї мети на тиждень. У загальній картині це повинно виглядати так:

  1. Чого саме я хочу досягти?
  2. Що я можу зробити в найближчі п’ять років для досягнення цієї мети?
  3. Що я можу зробити для цього вже в нинішньому році?
  4. А в цьому місяці?
  5. Що особливого я можу зробити вже на цьому тижні, щоб досягти мети?

Невеликі кроки до поставленої задачі допоможуть сконцентруватися на чомусь справді важливому і не витрачати час на зайві дії.

4. Склади список успіху

Концепція списку успіху також з’явилася у зазначеній книзі. Список успіху — це поліпшена версія списку справ. Ти знаєш про те, що не потрібно бути зайнятим — потрібно бути продуктивним. Цей вислів можна застосувати на практиці за допомогою списку успіху.

Є десятки речей, які ми можемо зробити за день, але за фактом лише деякі з них ми повинні виконати для досягнення мети. Коли ти розумієш, які завдання в пріоритеті, звичайний список справ перетворюється в список успіху. Маленькі операції можуть нести в собі великий потенціал, тому не забудь додати їх в свій тижневий план. Це може бути що завгодно — від написання посту для особистого блогу до складання листа клієнтам.

5. Відстежуй свій час на піку

Час на піку — це той проміжок дня, коли ти найбільш креативний і вмотивований. У всіх людей різний час на піку. Тому, якщо ти хочеш підвищити свою продуктивність, і при цьому твій пік — вечірній час, немає сенсу вставати о 6 годині ранку.

Знаючи свої продуктивні годинник, ти зможеш виділити саме цей час на вирішення складних завдань. У більш низькому стані духу можна планувати якісь дрібні справи, шукати натхнення або потрібну для твоєї мети інформацію. Також ти можеш чергувати періоди роботи: спочатку — продуктивний, потім — розкутіший, після нього — знову посилена робота. Це допоможе тобі не перевантажуватися і приділяти кожній задачі стільки ресурсу, скільки вона вимагає.

6. Полегши свій понеділок

Класичний робочий тиждень починається з понеділка і закінчується у п’ятницю. І, як часто кажуть, понеділок — день важкий. Однак ти можеш внести в нього деякі зміни, здатні полегшити цей день.

Наприклад, не плануй зустрічей на понеділок. Працюй тільки на себе, не відволікаючись на інші моменти. У понеділок, після вихідних, концентрація уваги трохи вище, ніж в інші дні. Тому присвяти його глибокому та наполегливому режиму роботи. Якщо ти працюєш в офісі, то реалізувати цю раду може бути складно. Однак ти завжди можеш попередити оточуючих, що зайнятий важливими справами, і попросити їх не заважати цьому процесу.

7. Вибери правильні інструменти

Правильні інструменти для роботи можуть стати справжнім порятунком продуктивності. Наприклад, самий корисний інструмент для роботи — це ноутбук. Ще одним твоїм помічником може стати блокнот, записна книжка або буллет-джорнал. У них тобі варто записати щотижневі мети, списки успіху і твої щоденні справи. Також ти зможеш в них відстежувати завдання, які виконав у певний день.

Є багато інших практичних інструментів, які підтримують продуктивність протягом усього тижня. Для планування постів в Instagram можна використовувати Planoly, відстежувати виконання проектів — у Trello, а зберігати паролі до різних акаунтів — LastPass. Подумай над тим, які з твоїх завдань будуть найбільш трудомісткими і складними протягом тижня. Можливо, рішення знаходиться якраз в підборі правильних інструментів.

8. Роби менше речей, але частіше

Ключ до того, щоб бути продуктивним, міститься в підтримці чистоти. Після пандемії багато перейшли на віддалений режим роботи, тому необхідно виробити кілька простих звичок, щоб утримувати простір в чистоті та організовувати свій час. Тому порада: роби менше речей, але частіше.

Використовуй правило однієї хвилини: якщо ти можеш виконати якесь дрібне дію протягом цього часу, то зроби це відразу ж. Наприклад, заправ постіль, помий тарілку, збери сміття або поклади річ туди, де вона лежить. Це допоможе тобі послідовно не допускати виникнення хаосу навколо себе.

Ти можеш робити якісь речі перед сном. Включи посудомийну машину або постав таймер на пралці, щоб, коли ти прокинувся, все було чистим і готовим до подальшого використання.

9. Плануй свій відпочинок

Це дуже недооцінений момент, який, однак, є дійсно важливим. Твоя продуктивність безпосередньо залежить від відновлення. Деякі, звичайно, впевнені в тому, що їм абсолютно не потрібен відпочинок, тому що під час робочого процесу вони і без того отримують необхідний заряд енергії. Насправді ж це не зовсім так.

Існують два види стресу: негативну (дистрес) і позитивну (еустрес). Якщо їх вчасно не усунути, це може призвести до синдрому вигорання в майбутньому. Еустрес, який ми сприймаємо як позитивний, також викликає сильне напруження організму. Тому, навіть якщо ти в захваті від своєї роботи, відпочивати все одно потрібно.

Кращі спортсмени присвячують життя своїй справі, але навіть вони досягають найбільшої продуктивності після відпочинку. Всі ми потребуємо — кожен по-своєму. Коли ти перестанеш розглядати відновлення як необхідність, ти легше зможеш його відпустити.

Ще одна порада: перестань бути перфекціоністом і ставиться з турботою до себе. Пишайся кожної досягнутою метою, навіть якщо вона невелика. Маленький прогрес — це великий крок у правильному напрямку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *