Безсоння

Безсоння

Безсоння — це зведений термін, під яким слід розуміти труднощі з засинанням або тривалістю, якістю сну, його глибиною. Є тільки симптомом, а не діагнозом або хворобою. Безсоння (або як правильніше – інсомнія) може бути пов’язана з нестачею сну або поганим його якістю.

В результаті инсомния істотно впливає на загальний стан і протягом різних хвороб. Практично у кожної людини хоча б раз була ніч, коли він не міг заснути, як би відчайдушно не намагався це зробити.

Особливості безсоння (інсомнія)

Коли пацієнт не може заснути, про накопиченої втоми і нескінченних годинах до ранку постійно нагадує навіть слабке цокання годинника. Багато засипають на світанку і вже через годину прокидаються від сигналу будильника.

Безсоння є однією з найбільш поширених скарг, що стосуються нічного сну. Приблизно у 1 з 3 дорослих з’являються напади безсоння, які тривають кілька ночей поспіль. Це гостра безсоння.

1 з 10 дорослих страждає від постійних проблем зі сном, відомих як хронічна безсоння (інсомнія). Вона визначається як безсоння, яка виникає більше 3-х ночей на тиждень протягом місяця.

Безсоння по-різному впливає на людей. Якщо людина страждає від інсомнія, не може заснути або не може нормально спати, це відбивається на життєдіяльності. Він може постійно прокидатися раніше, ніж йому хотілося б, можливо, в досвітні години ранку, і виявляти, що не може знову заснути.

Жінки частіше страждають безсонням, ніж чоловіки. Це також більш поширене серед вахтових робітників, у яких немає послідовного графіка сну, людей з низькими доходами, пацієнтів, у яких діагностована депресія, і тих, хто не отримує достатнього фізичного навантаження.

Що викликає безсоння?

Безсоння має безліч можливих причин. Причини, за якими людина лежить без сну, коли йому необхідно спати і висипатися, індивідуальні. Вони можуть включати будь-яку або всі з перерахованих:

 • Ліки, прийняті при хронічних хворобах, які заважають повноцінному сну;
 • Деякі продукти або напої, такі як, кофеїн в кінці дня, білки, жирна їжа, які заважають спати;
 • Негативні емоції, хвилювання, страх, що стимулюють синтез адреналіну;
 • Депресія;
 • Нещодавні негаразди в особистому житті, такі як розлучення або смерть коханої людини;
 • Гормональні зміни, наприклад, що супроводжують менопаузу;
 • Звички перед сном, які не перешкоджають спокійному сну;
 • Порушення сну з-за хронічного болю, ломоти в ногах, дискомфорту тіла;
 • Різні захворювання, такі як кислотний рефлюкс, проблеми зі щитовидною залозою, інсульт або астма;
 • Речовини, такі як алкоголь і нікотин;
 • Подорожі, тривалі перельоти і зміни поясів (часові, кліматичні), особливо з дня на ніч.

Симптоми безсоння

Виділені загальні симптоми безсоння, вони можуть поєднуватися між собою або виявлятися ізольовано у того чи іншого пацієнта. По суті — основний симптом безсоння — це відсутність сну. Пацієнт лягає в ліжко, але сон не приходить через 30-60-90 і більше хвилин. Якщо він настає, то йому властиві часті пробудження, тривожні сновидіння або занепокоєння. Додатково до інсомнія відносять:

 • Розчарування і занепокоєння недоліком сну, що настає кожен вечір і ніч;
 • Фізичні болі, такі як головні болі і болі в животі, через що важко заснути;
 • Зниження продуктивності праці на ранок;
 • Денна сонливість або низька активність;
 • Труднощі з концентрацією уваги
 • Тривога, постійне напруження і дратівливість, депресія і перепади настрою.

Як діагностується безсоння

Можливо, знадобиться звернутися до фахівця з проблем сну, щоб з’ясувати причину безсоння. Буде корисно зробити запис нічного сну. Процес постановки діагнозу може включати в себе наступне.

Оцінка історії хвороби

Лікар-сомнолог розглядає будь-які медичні умови, що приймаються ліки, стресові зміни в житті, які можуть викликати безсоння.

Оцінка історії сну

Потрібно бути готовим описати безсоння з усіма найдрібнішими подробицями:як довго це відбувається, що може сприяти безсонні, який нічний сон, наприклад, чи може людина заснути взагалі, або дуже рано прокидається.

Медичний огляд

Лікар буде шукати будь-які фізичні причини, які можуть викликати проблеми зі сном.

Дослідження сну

Можливо, доведеться всю ніч спати в лабораторії сну, де дослідники контролюють сон. Діагностика безсоння починається з історії хвороби. Лікар постарається виявити будь-яке медичне або психологічне захворювання, яке може сприяти безсонні пацієнта, а також перевірить на вживання наркотиків і алкоголю.

Пацієнта можуть розпитати про хронічному хропіння і недавнє збільшення ваги, тобто факторів, які можуть призвести до обструктивному апное уві сні. У таких випадках лікар може запропонувати зробити тест сну або полисомнограмму, хоча дослідження сну , як правило, не є частиною звичайної початкової перевірки при безсонні.

Пацієнтів також можуть попросити вести щоденний щоденник їх активності.

Як лікується безсоння

При інсомнія є багато варіантів лікування:

 • ліки, які допоможуть заснути і спати;
 • заміна існуючих ліків (якщо це засоби, які викликають проблему);
 • консультування, щоб допомогти зняти стрес і інші проблеми, які турбують людину;
 • зміна способу життя, який може заважати сну

Безсоння, як правило, усувається, коли виявляється і виключається основна медична або психіатрична причина. Лікування симптомів безсоння без усунення основної причини рідко буває успішним. Більшість людей звертаються за медичною допомогою, коли безсоння стає хронічною.

Терапія включає в себе як нефармакологічне, так і фармакологічне лікування. Дослідження показали, що поєднання медикаментозного та немедичного лікування, як правило, більш успішно в лікуванні безсоння, ніж одну з них.

Читайте також як швидко заснути.

Ускладнення безсоння

Безсоння може мати серйозні ускладнення. З-за поганої якості сну виникає підвищений ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету, надмірне збільшення ваги або ожиріння, депресія, а також підвищений ризик отримання травм для себе або інших, наприклад, в результаті автомобільної аварії, викликаної водінням в сонному стані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code