флюс

Флюс

Флюс, або, як його називають стоматологи, періостит — це гостре, гнійне запалення окістя альвеолярного відростка щелепи. Найчастіше є ускладненням періодонтиту: наслідком відсутності лікування або допущених в процесі його помилок.

Основні причини

Гнійне запалення може вражати як внутрішній, так і зовнішній шар окістя, але може швидко переходити на кістку, викликаючи погіршення стану хворого. Початок захворювання — гострий, починається з появи сильного болю, набряку обличчя з боку причинного зуба. Інші симптоми залежать від форми і виду запалення.

Основна причина періоститу — інфекція. При відсутності своєчасного лікування карієс переходить у ускладнення — пульпіт, а після і періодонтит. Це означає, що інфекція зібралася за межами кореня зуба з рясною мережею кровоносних судин. Саме звідси вона може поширюватися на кістку або окістя, викликаючи характерні симптоми.

Інфекція може потрапити в окістя через глибокі патологічні зубоясневі кишені. Вхідними воротами інфекції також стає лінія перелому щелепи.

Симптоми

У клінічній практиці прийнято розрізняти гострий і хронічний періостит, який може бути обмеженим (локалізованих) і розлитим (дифузним). Для кожної форми характерні особливі симптоми, причини, наслідки та особливості лікування. Можна простежити стадії гострого періоститу: серозну і гнійну. Вони є ускладненнями один одного.

Гострий серозний

Перша стадія періоститу триває кілька днів. Характерно поява набряку особи з боку ураження зуба. Ступінь набряку залежить від області поразки і деяких анатомічних особливостей.

Причиною серозного запалення може бути травма, наприклад, забій, перелом щелепи. Симптоми запалення швидко стихають.

Гострий гнійний

Характерна сильна біль, що віддає у вухо, скроню або очей. Помітний значний набряк, слизова червона, підвищується температура тіла. По мірі прогресування періоститу його прояви посилюються, біль стає вираженою.

Крім періодонтиту та інших ускладнень карієсу, причиною можуть стати переломи та інші травми.

Гострий дифузний

Характеризується гострою зубний і головний біль, зниженням або навіть повною відсутністю працездатності, підвищенням температури тіла, погіршенням або повною відсутністю апетиту, з’являються симптоми інтоксикації. Ця форма періоститу значно складніше протікає на нижній щелепі.

Хронічний періостит

Ця форма запалення реєструється рідше в порівнянні з гострою формою. Частіше локалізується на нижній щелепі. Пацієнти відчувають щільний, але невеликий набряк: риси і конфігурація особи при цьому не змінюються. Лімфатичні вузли збільшені, слизова оболонка в ділянці причинного зуба набрякла, почервоніла.

Подібні симптоми можуть зберігатися протягом декількох місяців, а іноді і років, з періодично виникаючими загостреннями.

Діагностика

Діагноз виставляється після аналізу скарг, даних об’єктивного та інструментального огляду. Стоматолог проводить кілька тестів, що дозволяють визначити причинний зуб.

Для складання тактики лікування знадобиться проведення додаткових методів дослідження, зокрема рентгенографії. Лікар також може призначити ряд лабораторних аналізів.

Особливості лікування

Для лікування флюсу стоматологи можуть рекомендувати два види лікування: консервативне і хірургічне.

Консервативне лікування

Безоперационниє, тобто консервативні методи лікування, використовуються лише на початковій стадії розвитку запалення. Стоматолог призначає антибіотики, протизапальні препарати, фізіотерапію, знеболюючі, засоби, що стимулюють імунну відповідь.

Для відтоку гною відкривається кореневий канал. Рекомендовані часті полоскання порожнини рота.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування передбачає зубозберігаючі операції або видалення зуба. При виборі методики стоматолог орієнтується на тривалість перебігу періоститу, область ураження, стан пацієнта і ряд інших даних.

На першому прийомі при зубозберігаючіх методиках лікар розсікає слизову, окістя, видаляє гній і створює можливість його відтоку, встановлюючи дренаж. Пацієнтам рекомендований курс антибіотиків, що підбираються індивідуально.

Після купірування гострого запалення необхідно терапевтичне лікування: проходження, розширення та пломбування кореневого каналу.

Показаннями до видалення зуба є:

  • значне руйнування коронкової частини;
  • непрохідність або значне викривлення кореневих каналів;
  • рухливість зуба;
  • безрезультатне лікування;
  • симптоми періоститу, які вже не перший раз з’являються в одному і тому ж зубі.

Складні випадки

У важких випадках, наприклад, при дифузному запаленні, рекомендовані більш складні операції. Запущені форми періоститу лікуються виключно в стінах щелепно-лицевого стаціонару. В ході операції стоматолог видаляє причинний зуб і частина окістя і навіть кістки.

Профілактика і прогноз

При своєчасному зверненні до стоматолога і правильному підході до лікування всі форми періоститу повністю виліковуються. Вчасно почата терапія дозволяє уникнути ускладнень, багато з яких представляють серйозну загрозу для здоров’я та життя пацієнтів.

Профілактика періоститу зводиться до своєчасного відвідування стоматолога, лікування карієсу на ранніх стадіях та підтримання належного рівня гігієнічного догляду за зубами і яснами.

Ускладнення

Періостит небезпечно саме по собі, це гостра хірургічна патологія, що представляє загрозу для здоров’я. Однак його ускладнення собою загрозу ще й для життя. Серед них:

  • флегмона — розлите гнійне запалення голови і шиї;
  • остеомієліт — гнійне запалення кістки. Статистика показує, що близько 10% всіх випадків закінчується летально;
  • сепсис.

Це лише кілька можливих і нерідко зустрічаються ускладнень, які становлять велику проблему для сучасної стоматології.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *