Що таке гінгівіт

Гінгівіт у дорослих: симптоми, лікування, профілактика

У житті мало радощів. Одна з найбільш доступних їжа. Але прийом їжі може бути ускладнений чутливістю ясен. Зазвичай така чутливість пов’язана із запаленням ясен. Захворювання отримало назву гінгівіт від латинського слова gingiva (десна). Своєчасне лікування гінгівіту у дорослих при перших симптомах дозволяє оздоровити ротову порожнину без зайвих проблем.

Причини гінгівіту

Ясна як складова частина організму, реагує на його загальний стан. Проблеми прикусу або прорезавшийся зуб, все це може травмувати навколишні тканини. Проблеми в ротовій порожнині можуть сигналізувати про порушення роботи шлунково-–кишкового тракту. Нестача вітамінів і загальне зниження імунітету також можуть спровокувати запальні процеси.

Що таке гінгівіт
Що таке гінгівіт

Крім внутрішнього стану організму причиною розвитку можуть бути зовнішні подразники. Наприклад: різні хімічні склади для полоскання, удари, неакуратність стоматолога та ін.

Залишки їжі, куріння і багато інших подразників викликають гінгівіт. Люди, які ігнорують лікування каріозних зубів, видалення зубних каменів, створюють умови для захворювання. Будь–яке хронічне захворювання повідомляє про себе через запалення ясен.

Форми гінгівіту

Захворювання приймає такі форми:

 1. Катаральна.
 2. Виразково–некротична.
 3. Гіпертрофічна.
 4. Атрофічна.

Лікарі діагностують різні форми гінгівіту. Вони бувають гострі і хронічні. Як правило, в холодну пору року посилюється кровоточивість у хроніків.

У разі поразки запаленням щелепи (або обох відразу) мова йде про генералізацію гінгівіті. Якщо запалені тканини частково – локальне захворювання.

Форми гінгівіту на зубах
Форми гінгівіту на зубах

Почервоніння і припухлість ясен – перший симптом катарального гінгівіту. Хворий може відчувати свербіння в порожнині рота, біль при прийомі їжі.

При симптомах гінгівіту лікування дорослих вимагає більш глибокого дослідження і застосування більш широкого спектру заходів.

Виразково–некротична форма захворювання супроводжується утворенням на поверхні ясен виразок і змертвілих ділянок. При цьому часто хворий скаржиться на наступні проблеми:

 • неприємний запах з рота;
 • яскраво виражену болючість;
 • незначне підвищення температури і збільшення лімфатичних вузлів.

Ця форма розвивається як ускладнення катаральних форм гінгівіту. З урахуванням ускладненості, якщо не сказати неможливості, чищення зубів, лікування передбачає багатоступінчастість: від знеболювання до оброблення ясен кератопластиками.

Збільшення ясенних сосочків і їх поширення на зуб говорить про перехід катаральної форми в хронічну: гіпертрофічний гінгівіт. Згодом зростає болючість ясен при будь–якому зіткненні з чим–небудь. Лікування гіпертрофії ясен включає як санаційний комплекс заходів, так і медикаментозний або хірургічний.

При атрофічній формі гінгівіту спостерігається атрофія, тобто всихання десни, аж до оголення коренів зуба. Така форма є вісником пародонтозу.

Катаральний гінгівіт

Гостра форма запалення зустрічається у дітей і підлітків, молодих людей до 25 років. У осіб старшого віку частіше діагностується хронічна форма гінгівіту. Перший і головний симптом — кровоточивість ясен, що виникає при чищенні зубів. Пізніше, по мірі прогресування запалення, кровоточивість може бути спровокована будь-якої, навіть незначної травмою.

Симптоми катарального запалення будуть набряк, почервоніння ясен; свербіж, поколювання, печіння; неприємний запах з рота різного ступеня вираженості, відтінків; дискомфортні відчуття, що посилюються при дії подразників.

Загальний стан при цьому не страждає і залишається нормальним.

Незважаючи на те, що катаральне запалення має три ступеня тяжкості, це сама проста і сприятлива форма запалення.

Гіпертрофічний гінгівіт

Його також називають гінгівітом вагітних або ювенільний. Однією з найпоширеніших причин надмірного розростання слизової оболонки ясен буде гормональний дисбаланс, що з’являється під час вагітності або в період статевого дозрівання.

До числа можливих причин такого розростання можна віднести деякі патології прикусу, помилки в протезуванні, прийом лікарських препаратів.

Ступінь розростання тканин ясен визначає тяжкість перебігу стоматиту:

 1. Легка — збільшення сосочків ясен, вони стають помітно більше, змінюють форму.
 2. Середня — збільшені сосочки і край ясен закриває зуб практично наполовину — по лінії екватора зуба;
 3. Важка ступінь — зуб закритий десною вище екватора (більше ніж на половину).

Крім видимих симптомів розростання ясен, характерні й інші симптоми: кровоточивість, свербіж, печіння, стійкий неприємний запах з рота, хворобливі відчуття в яснах, підсилюються під час їди, труднощі з пережовуванням їжі через велику кількість тканин ясен.

Виразково–некротичний гінгівіт

Найважча форма гінгівіту, пов’язана з різким погіршенням самопочуття. Нерідко лікування проходить у стінах стаціонару. Як правило, такий вид гінгівіту протікає в гострій формі, рідше переходить в хронічну з періодичними загостреннями.

До числа симптомів можна віднести:

 • істотний набряк ясен;
 • поява виразок на різних ділянках десни, її край стає рваним, кровоточить;
 • виражені хворобливі відчуття;
 • зниження або повна відсутність апетиту;
 • пацієнти не можуть повноцінно харчуватися за рахунок виражених хворобливих відчуттів;
 • формування некротичного нальоту по краю ясен;
 • стійкий смердючий запах з рота гнильного характеру;
 • значне погіршення самопочуття: лихоманка, симптоми інтоксикації, зниження і повна відсутність працездатності;
 • значне збільшення і різка болючість лімфатичних вузлів.

Формування такої форми стоматиту пов’язано з серйозними хворобами внутрішніх органів, які відбиваються на роботі імунітету. У групі ризику пацієнти з наркозалежністю, імунодефіцитами.

Діагностика

Діагноз виставляється шляхом аналізу отриманих даних скарг, об’єктивного, інструментального огляду та отриманих лабораторних аналізів. Для виключення більш серйозних патологій стоматолог може призначати ряд додаткових методів дослідження: лабораторні, візуальні.

В діагностику і лікування можуть залучатися і інші вузькі спеціалісти: ендокринологи, гінекологи, імунологи, гастроентерологи та багато інших.

Лікування катаральної форми гінгівіту

Катаральний гінгівіт – найбільш поширена форма захворювання. Будь–яке запалення ротової області вимагає спостереження і лікування лікарем–стоматологом. При першому зверненні стоматолог проведе загальну санацію ротової порожнини, лікування каріозних і видалення хворих, що не піддаються лікуванню, зубів, усуне зубні відкладення. При необхідності лікар проведе кюретаж, вишкрібання пародонтальних каналів або призначить фізіотерапевтичні заходи (електрофорез, дарсонвалізація, УФО, лазер).

Усунувши симптоми гострої фази захворювання, стоматолог визначить лікування, попередження розвитку серйозних ускладнень.

Так як чистота зубів є основною умовою попередження гінгівітів, стоматолог навчить пацієнта правилам дотримання якісної гігієни рота. Кровоточивість і біль при чищенні зубів стає бар’єром до проведення необхідної санації. Тому разом зі спеціалістом необхідно вибрати правильну щітку для чищення зубів, ознайомитись та дотримуватись графіка полоскань антибактеріальними і антисептичними засобами.

причини гінгівіту

Приблизний список розчинів для полоскання:

 • 0,05% р–н Хлоргексидину (2–3 рази в день після очищення ротової порожнини).
 • 3% р–н перекису водню (під час чищення зубів, а також при кровоточивості).
 • 1% р–р Энтония (3–4 рази в день після прийомів їжі).
 • 0,2% р–н Хлорофіліпту (ковток розчину і, не ковтаючи, тримати в роті 4–5 хвилин).
 • 0,2% р–н Сангвірітрін (2-3 рази на добу).
 • 0,1–0,2 % р–ра хлоргексидино–биглюконатної солі (2–3 рази в день).

Однак цього лікування може бути недостатньо, якщо причиною є внутрішні захворювання. У ході бесіди лікар звертає увагу хворого на наявні в нього хронічні захворювання, рекомендує відвідати профільного спеціаліста. У разі виявлення ознак інших захворювань, пов’язаних з віком або роботою, пацієнт направляється на проведення консультації у фахівця.

Ендокринолог виявить можливі гормональні зміни, і призначить курс лікування. Терапевт або невропатолог за результатами дослідження, виявивши фактор, який спровокував захворювання, проведуть курси лікування хронічних і загострених форм виявлених захворювань.

Погана гігієна на тлі незбалансоване харчування і запущення хронічних захворювань сприяє розвитку гінгівітів. Ігнорування симптомів гінгівіту може призвести до пародонтозу.

Лікування гіпертрофічного гінгівіту

Лікування може здійснюватися консервативними методами: прийом лікарських препаратів, місцеві гігієнічні маніпуляції у кріслі стоматолога, фітотерапія, фізіолікування.

При значному розростання ясен рекомендовано хірургічне лікування — видалення розрослися тканин, косметичні операції.

Лікування виразково–некротичного гінгівіту

Завжди вимагає комплексного підходу і нерідко проходить у стінах стаціонару при поєднанні консервних і хірургічних методів лікування. Пацієнтам призначається тривалий курс антибіотиків, протизапальних препаратів, імуностимуляторів, підбираються засоби симптоматичної терапії.

Вражені і уражені ділянки ясен видаляють, використовуються клаптеві операції — пересадка слизової оболонки. В подальшому призначається курс фізіопроцедур, а також лікування основного захворювання.

Профілактичні заходи

Комплекс попереджувальних заходів не складний:

 1. Регулярні візити до стоматолога для проведення загальної санації порожнини рота.
 2. Своєчасне лікування каріозних процесів і видалення зубних каменів.
 3. Гігієна порожнини рота.

Лікування негострих форм гінгівітів можливо самостійно. При цьому вельми ефективні рецепти бабусь.

Своєрідним захистом зубів від згубного впливу надлишків кисню, які стають гарним середовищем для аеробної мікрофлори, стає плівка денатурованого білка, що міститься в корі дуба. 1 ст. ложку кори (її можна придбати в кожній аптеці) заливають 200 мл окропу, випарюють до 100 мл, охолоджують і використовують для полоскання.

гінгівіт лікування в домашніх умовах

Також використовують квітки календули. Ложку квітів 20 хвилин виварюють в 200 мл води, і відваром полощуть 2–3 рази в день.

Обліпихова масло і спеціальні мазі сприяють регенерації пошкоджених ясен.

Щоденний догляд за ротовою порожниною позбавить від симптомів та лікування гінгівіту в майбутньому не тільки дорослих, але і дітей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *